Духовні джерела з сільської глибинки

Минулої суботи до Тавричанки з’їхалися начальники відділів культури і туризму райдержадміністрацій, директори сільських, районних будинків культури і клубів, міських палаців культури, керівники централізованих бібліотечних систем і сільських бібліотек-філій, щоб обговорити проблеми та перспективи розвитку галузі і в першу чергу – на селі.– Наше українське село – носій духовного багатства, яке бере початок не у великих містах, а тут, у сільській глибинці, – зазначила заступник голови обласної держадміністрації Г.Пономаренко, відкриваючи обласну конференцію працівників культури і мистецтва. Одне з основних завдань, які ставить держава й уряд, є забезпечення доступу до надбань культури, в тому числі й жителів сіл і містечок. Зважаючи на особливу роль у цій справі культурних закладів, пріоритетним напрямком стає піднесення і розвиток клубів і бібліотек саме у сільській місцевості. Йдеться про зміцнення розвитку  матеріально-технічної бази, забезпечення кадрами, підтримку творчої молоді, тобто про адаптацію до нових соціально-економічних  умов, що складаються у нашій країні протягом останніх 20  років. На жаль, матеріально-технічна база сільської культури на низькому рівні: багато закладів потребують ремонту, мають проблеми з опаленням тощо. Слід покласти край і такому невтішному явищу, як неповні ставки працівників культури. На подолання цих проблем спрямована програма державної підтримки села, але не можна покладатися лише на державу. Успішний розвиток культурної галузі можливий лише там, де сільські голови і керівники сільгосппідприємств з розумінням ставляться до її потреб. Прикладів такої плідної співпраці є чимало, і один  з них – тут, у Каховському районі: Тавричанський СБК у 2010 році посів друге місце в обласному конкурсі-огляді, тому й удостоєний права приймати учасників сьогоднішньої конференції.
Це підтвердив і голова Каховської райдержадміністрації В.Сторчак. Наведені ним цифри засвідчили, що видатки на фінансування галузі культури  в районі зросли в порівнянні з минулим роком  більш, як на мільйон гривень, є в них вагома частка і спонсорських коштів (210 тисяч гривень). У планах на наступні два роки намічено вкласти мільйон гривень у здійснення капітальних ремонтів сільських закладів культури: завдяки  реалізації інвестиційного проекту по будівництву сонячної електростанції на території трьох сільських рад. Однак є потреба у фінансовій допомозі з обласного і державного бюджетів
Директор ДП ДГ «Асканійське» Герой України В.Найдьонова привітала учасників конференції як друзів і колег, бо на початку трудової діяльністі працювала на громадських засадах бібліотекарем. Сьогодні господарство має вагомі  виробничі і наукові здобутки, але головним надбанням є розвинена соціальна сфера, на підтримання якої вкладено протягом року три мільйони гривень. У штаті  сільгосппідприємства – 17 працівників соціальної сфери, в тому числі музичні керівники, хореографи, вихователі, спортінструктор… Вони  нарівні з усіма трудівниками господарства за підсумками року визначаються як кращі за професією, отримують заслужені премії і подарунки. Крім того, троє  студентів навчальних закладів культури отримують від «Асканійського» стипендію. Не дивно, що у Тавричанці, де культурне життя б’є потужним  джерелом, діють зразковий дитячий і народний хори, а на сцені сільського будинку культури до мистецтва долучаються дітки з трирічного віку. Навіть нинішнього тяжкого для аграріїв року, незважаючи на заподіяну морозами і засухою шкоду, у Тавричанці за кошти господарства будується, поряд з  новеньким футбольним полем, тенісний корт.
-Хочу, щоб життя моїх  односельців було цікавим  і змістовним! – цими словами завершила В.Найдьонова свій емоційний виступ, викликавши дружні оплески: зал на знак захоплення й поваги аплодував їй стоячи.
Після такого ліричного вступу пішла серйозна розмова про важливі речі.
Начальник управління культури облдержадміністрації І.Корольова розповіла про плани на майбутнє – «Програму розвитку культури і духовності на 2013-2017 роки», яка вноситься  на розгляд наступної сесії облради.
Генеральний директор обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О.Гончара О. Коротун акцентувала  увагу на нових формах роботи, пов’язаних з доступом  до Інтернету (програма «Бібліоміст»). Зокрема, відзначила посередницьку – між  владою і громадою – роль КУ «Каховська  районна об’єднана бібліотека», результатом якої стало створення інтернетцентрів  у кількох сільських бібліотеках.Н.Давидова, завідувач сектора координації народної творчості українського Центру культурних досліджень, визначила сучасні проблеми державного управління в галузі культури.
Директор Херсонського  обласного центру народної творчості С.Аляб’єва  розповіла про підготовку до обласного огляду аматорських колективів «Мистецтво рідного села», участь в якому беруть і сільські бібліотеки. Особливість його полягає в тому, що до огляду залучається лише сільська художня  самодіяльність, без участі творчих колективів районних будинків  культури. Той факт, що в минулому огляді  з 394 сільських будинків культури (половина з них потребує ремонту, а 40 – в аварійному стані) взяли участь 290, свідчить про невичерпний творчий потенціал  сільської глибинки і її потужне духовне начало.
Конференцію увінчав невеличкий концерт  творчих колективів Тавричанського СБК, який розкрив не лише  різножанрову, а й вікову (від малюків із гурту «Забава плюс» до ансамблю ветеранів праці «Гарний настрій») палітру.
А на завершення – знайомство  з виробничими підрозділами ДП ДГ «Асканійське» (насіннєвим і племінним заводами) і об’єктами соцкультпобуту Тавричанки – дитсадком, школою, бібліотекою, відвідали і сяючий під осіннім сонцем сільський храм.

Дякуємо за відгук!

Pin It on Pinterest