Киснева терапія – Каховська реальність

Кисень – це життя! У сучасному житті брак кисню відчувається сильніше і сильніше з кожним роком й набуває масштабів справжньої світової катастрофи. При нестачі кисню страждають всі системи органів навіть здорової людини, що вже казати про тих, хто є постійним пацієнтом лікарень. У таких випадках на допомогу приходить киснева терапія. Наскільки розвинений цей вид лікування в Каховській центральній районній лікарні розповіла «Каховській зорі» заступник головного лікаря Олена Мазур.

– Олено Борисівно, розкажіть, коли почали використовувати кисневу терапію, наскільки вона популярна?
– Як ліки кисень застосовувався ще на початку 19-го століття. Його здатність «дарувати життя» почали використовувати при лікуванні стенокардії, епілепсії, пневмонії та інших захворювань, що супроводжуються утрудненим диханням.

Пізніше, коли виявили властивість кисню забезпечувати енергією кожну клітинку людського організму, стали практикувати підшкірне введення кисню для лікування гангрени, тромбофлебіту, трофічних виразок. Киснева терапія почала набирати обертів до кінця 19-го століття, коли розпочали застосовувати на практиці балони зі стисненим киснем. Але досить скоро стало зрозуміло, що використання стисненого газоподібного і рідкого кисню вкрай небезпечно. Справжнім проривом у розвитку кисневої терапії став винахід і серійне виробництво концентраторів кисню – приладів, які виробляють кисень із  навколишнього повітря.

– Що ж таке цей кисневий концентратор?
– Кисневий концентратор являє собою автономне джерело кисню, яке виробляє висококонцентрований кисень, працюючи від стандартної електромережі. Його принцип роботи заснований на розділені повітря на чистий кисень, азот та інші домішки. Вхідне повітря стискається за допомогою компресора, проходить через так зване «молекулярне сито» (кульки неорганічного силікату). При цьому молекули азоту та інших домішок адсорбуються, а на виході виходить газова суміш з високим вмістом кисню – до 95%. Цей висококонцентрований кисень проходить через зволожувач, надходить в гнучку трубку з назальним катетером або маскою і подається пацієнтові. А збіднена киснем газова суміш, виходячи з іншого боку, розчиняється в приміщенні, не порушуючи при цьому екологічної рівноваги в навколишньому повітрі.

– В яких випадках застосовують кисневий концентратор, при яких захворюваннях він призначається пацієнтам?
– Загальновизнаним є факт, що використання кисневих концентраторів є найбільш ефективним і економічно вигідним способом кисневої терапії. Ці пристрої, завдяки зручності у використанні, повній безпеці та гарному результату найбільш широко  застосовуються для довготривалої контрольованої кисневої терапії хворих з хронічною дихальною недостатністю. Застосування концентраторів кисню дозволяє скоротити терміни госпіталізації, а для хворих з важкою дихальною недостатністю є єдиним джерелом продовження життя.

Кисневий концентратор необхідний кожній лікарні, яка займається лікуванням або профілактикою хвороб органів дихання. За результатами досліджень виявлена висока ефективність лікування при використанні концентратора: при бронхіальній астмі ефективність складає 75%, при бронхіті – 80%, профілактика дітей, які часто хворіють на ГРВІ, 80%. Застосування кисневого концентратора активізує клітинний обмін всередині організму, надаючи імунокорегуючу  та протизапальну дію. В результаті поліпшується опірність організму до гострих респіраторних захворювань. При важких формах захворювань органів дихання спостерігається ослаблення клінічних симптомів, таких як: зменшення кашлю, задишки, зниження слабкості.

Застосування концентраторів життєво необхідно хворим на легеневі та серцеві захворювання, які супроводжуються розвитком дихальної недостатності. Ефект очевидний – збільшується доставка кисню в кров і тканини, зменшується їх кисневе голодування, нормалізується серцевий ритм, підвищується фізична витривалість, поліпшується психоемоційний стан важкохворого. Для таких хворих справжній порятунок – адекватна киснева терапія під контролем лікаря, оскільки іншої медикаментозної альтернативи для них немає.

– А яка ситуація з цими пристроями в нашій лікарні? В яких відділеннях їх застосовують?
– За ініціативи адміністрації лікарні та при активній підтримці депутата обласної ради Віктора Забєліна депутатом обласної ради Сергієм Дроздіком були придбані два кисневих концентратори для дитячого і терапевтичного відділень.
Від імені адміністрації та колективу Каховської центральної районної лікарні висловлюю величезну подяку Сергію Миколайовичу та  Віктору Васильовичу за постійну підтримку і розуміння проблем й потреб лікарні.

Спілкувалась Олександра Мішина.

Дякуємо за відгук!

Pin It on Pinterest