Децентралізація на Каховщині в деталях

Реформа місцевого самоврядування продовжує залишатися на порядку денному уряду, парламенту, ЗМІ та громадянського суспільства. Проте її умовна витривалість (строки завершення реформи й досі важко передбачити) – скоріше інерція, зумовлена тими успіхами, які вдалося досягнути ще минулого року (наприклад, 2 ОТГ в Каховському районі: Тавричанська та Зеленопідська). Тож, врешті-решт, влада взялась до модернізації механізму реформування. Так, у лютому Верховна Рада України прийняла декілька важливих законопроектів з питань децентралізації, що в свою чергу дають нові можливості при створенні об’єднаних територіальних громад. Як вплинуть ці зміни на процес об’єднання в Каховському районі, – спробувала вияснити редакція «Каховської зорі».

9 лютого Радою було прийнято довгоочікувані законодавчі акти в сфері децентралізації. Найбільш важливими з них можна назвати законопроект №4772 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо добровільного приєднання територіальних громад), який стосується права громад приєднуватися до вже існуючих об’єднаних громад. Зміни до процедури вніс й законодавчий акт № 4742 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо статусу старости села, селища), який стосується правового статусу старост.

Також прийнято законопроект №2489, яким оновлюється Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (нині – готується на розгляд з вето Президента), та законодавчий акт №4110 «Про внесення змін до деяких законів України щодо набуття повноважень сільських, селищних, міських голів».

Крім цього, Верховна Рада ухвалила закон №5520 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей добровільного об’єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів”. Законом передбачено, що рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою за поданням Кабінету міністрів (раніше – за поданням місцевих рад).

Тепер якщо до складу об’єднаної територіальної громади входить територіальна громада, розташована на території суміжного району, розширенню підлягають межі району, на території якого розташований адміністративний центр утвореної об’єднаної територіальної громади. “Ухвалення запропонованого законопроекту дасть змогу більш чітко врегулювати процес добровільного об’єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів”, – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту. Та поки закон готується на підпис, а, отже, жодної правової сили не має.

Любимівській ОТГ бути?
Фактично, громада вже створена. Адже всі необхідні організаційні процедури та найголовніше – власне бажання висловили селищна та 2 сільські ради: Любимівська, Василівська та Каїрська.
Діставшись до фінішної прямої – призначення виборів ЦВК, громада отримали відмову, адже порушила межі району (Каїри входять до складу Горностаївського району).

В свою чергу ухвалення вищевказаного Закону №5520 дає «зелене світло» і вже остаточно громада буде визнана не лише створеною, а фактично діючою, адже ЦВК не матиме жодних повноважень відмовити у призначенні місцевих виборів. Та поки Закон чекає на підпис Президента, Каховка розглядає власні перспективи об’єднання, включаючи й Любимівську селищну раду.

Неоднозначні й думки населення з цього приводу. Селищна рада, зокрема депутатський корпус, невпинно бореться за те, аби Любимівка об’єдналась у форматі, що вже пропрацьований, оскаржуючи рішення центральної виборчої комісії в суді. Та часто-густо любимівці висловлюють таке своє бачення з приводу об’єднання, що Любимівка як центр громади – не панацея, а можливість розглянути об’єднання з Каховкою здається їм більш привабливою. І така думка, безумовно, теж має право на життя.

Каховська ОТГ
Нещодавно міський голова Андрій Дяченко мав зустріч із сільським головою Коробків. Основне питання – обговорення перспектив об’єднання. Сьогодні ж у Каховки є декілька варіантів з виконання реформи: об’єднання у форматі Каховка, Любимівка, Коробки та Малокаховка, формування громади без Любимівської селищної ради, формування громади за перспективним планом (який передбачив цей процес і для міста), а також, безумовно, відмова від об’єднання загалом.

Сьогодні ж лише розпочинається робота в цьому напрямі: інформування населення, економічні розрахунки спроможності громади за тих чи інших варіантів та налагодження діалогу з цього питання із сусідами.

«Ми маємо на місцевому рівні створити професійну групу, включивши різноманітних фахівців, які б різних боків могли реально проаналізували можливість об’єднання Каховки із сусідніми селами. Зробити не емоційну оцінку, а економічно обґрунтувати доцільність створення ОТГ. Та найголовніше – дотриматись принципу добровільності, врахувати думку населення з цього приводу. Для цього, звичайно, після створення робочої групи та отримання її висновків, необхідно провести опитування населення, встановивши думку громад, а не їх голів. Адже Закон передбачає як входження до громади, так і відмову від процесу об’єднання.

Звичайно, ідея створення Каховської ОТГ є перспективною: місто вже має всю необхідну інфраструктуру (ринок, ЦНАП, лікарня, автовокзал і т.ін.), громада передбачена перспективним планом, а значить – прорахована як спроможна. Сьогодні нам всім треба прибрати власні амбіції і з «холодним розумом» підійти до цього питання, аби зробити виважений вибір, посилаючись на власні спостереження та висновки, а не вказівки облдержадміністрації чи когось іншого. Крім цього, всім учасникам об’єднання треба це зробити вчасно, аби мати рівноправне представництво у новоствореній раді», – зауважив депутат Каховської районної ради Олександр Бойко.

Таврійськ вийде зі складу Нової Каховки?
Бажання об’єднатись більшість таврійців висловили не з Новою Каховкою (що здавалося б найочевиднішим рішенням), а з Кам`янською сільською радою. Та і сам голова Таврійська Микола Різак неодноразово рішуче висловлював свою думку про те, що Таврійськ не залишиться в складі Нової Каховки.

В результаті – громада пройшла всю процедуру, дійшовши до Херсонської обласної державної адміністрації, та, як і у випадку з Любимівською ОТГ, отримала відмову від ЦВК. Тож чи бути громаді – питання, що знову впирається в Закон №5520.

Що буде з селами на декілька десятків хат?
Досвід сусідніх областей показав, що складним питанням при реформуванні стали позиції сіл із малою кількістю населення. Нагадаємо, що і в нашому районі є чимала кількість сел, де населення ледве досягає 200 осіб, а часом – 100.

Про те, яка їх доля в Каховському районі розповіла голова Каховської районної ради Тетяна Тертична: «Такі села в нашому районі, звичайно, є. Скворцівка, Солідарне, Любимо-Павлівка, Любимо-Мар’ївка, Ольгівка – вже увійшли до складу Тавричанської об’єднаної територіальної громади. Діброва – до Зеленопідської ОТГ».
Сподіваємось, що «покинутими» не залишаться селище Остапенка (Волинської сільської ради), Комишанка та Лук`янівка (Василівської сільської ради).

Та не можна оцінити наскільки «поталанило» навіть тим селам, що потрапили до новостворених громад. Адже такі населені пункти традиційно не мають власних сільських рад, а перебувають у складі рад значно більших сусідів. Кількісний склад депутатів змішаних рад відповідає кількісному складу населення пропорційно. Ті, хто менші – мають й менший голос. А в новоствореній громаді, цей голос «стихає» ще більше. Тож інтереси невеличких сіл здебільшого лишаються на сумлінні голови громади, депутатів.

Між іншим, яскравим прикладом стало село Ольгівка (колишня Заозерненська сільська рада), мешканці якої переважною більшістю не мали бажання входити до Тавричанської ОТГ. Саме кількісний склад депутатів зіграв з ними злий жарт, і рішення Заозерненської ради про входження в громаду було прийнято. Чи шкодуватимуть ольгівці про таке рішення і згодом вийдуть із громади, або ж Тавричанська ОТГ задовольнить їхні всі потреби та інтереси, покращивши не найкращі умови невеличкого села, довівши правильність цього рішення – побачимо вже зовсім скоро. Та от про основну тезу Закону про об’єднання – принцип добровільності, в цій ситуації можна посперечатися.

Добровільне об’єднання відповідно перспективного плану, а не навпаки
Існує практика внесення змін до перспективних планів областей, які б відповідали реальному стану об’єднання громад. Це пов’язано з тим, що для отримання додаткових повноважень та фінансових можливостей громади повинні об’єднуватися відповідно до плану.
Та під тиском тих чи інших осіб, у зв’язку із складним механізмом створення об’єднаних громад, виявилось, що простіше “підганяти” план під об’єднання громад, а не навпаки – об’єднуватися відповідно до плану. І така практика руйнує саму ідею розробки перспективних планів як документа, що окреслює межі саме спроможних територіальних громад.

Та в Херсоні таких змін не має. Тож чи так важливий перпективний план? Хоча він й має рекомендаційний характер, його важливість громади, що хочуть об’єднатись, часто недооцінюють. Адже кошти для розвитку отримують саме ті громади, що передбачені перспективним планом (саме так передбачено Законом).

Перспективний план формування територій громад Херсонської області передбачає 3 громади в Каховському районі.
Каховська включає місто Каховку, Любимівську селищну раду та Василівську, Малокаховську, Коробківську, Кам`янську, Чорнянську сільські ради (із центром у Каховці). Роздольненська – Роздольненську, Семенівську, Слобідську та Чорноморівську сільські ради (із центром у Роздольному). А також Тавричанську громаду, що мала б включити Новокам`янську, Костогризівську, Тавричанську, Червоноперекопську (Зеленопідську), Дмитрівську, Розолюксембурзьку, Волинську, Заозерненську та Дудчинську сільські ради.

Та сьогодення показує, що об’єднання в нашому району вже пішло врозріз прорахованим спроможним громадам. Тавричанка та Зелений Під створили власні окремі ОТГ, Розолюксембурзька сільська рада поки що відмовилась від процесу децентралізації взагалі.
Чи недарма – покаже тільки час, наскільки успішно спрацювались новостворені громади. А от для тих, хто ще думає, перспективний план – вагомий аргумент, запорука додаткових коштів в бюджеті, а, отже, й можливостей розвитку та перспектив.

Олександра Мішина.

Дякуємо за відгук!

Pin It on Pinterest