Госпітальна рада Таврійського медичного округу: чиї особисті інтереси було враховано?

Реформа в галузі медицини матиме неабиякий вплив на Каховський район. Так, медичні заклади об’єднуватимуться не за районним та обласним принципом, а вже розподілені на спеціальні медичні округи. Каховка та район потрапили до Таврійського госпітального округу. В інформації, що міститься на офіційному сайті МОЗу, говориться про те, що в округах має бути розроблений багаторічний план розвитку, а саме на 5 років, який, до того ж, повинен містити проміжні показники досягнення результатів. Зміниться все: ефективне використання бюджетних коштів, своєчасність надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги населенню, організаційні моменти будуть сконцентровані не в області, а на місцях. Чималим спектром питань займатиметься Госпітальна рада при таких округах.

Для визначення проблемних питань, координації дій, розробки пропозицій та рекомендацій щодо реалізації на рівні госпітального округу державної політики у сфері охорони здоров’я, а також щодо організації та функціонування медичної допомоги в госпітальному окрузі створюється Госпітальна рада.
Госпітальна рада є дорадчим органом, створеним учасниками госпітального округу для визначення проблемних питань, координації дій, розробки пропозицій та рекомендацій щодо реалізації на рівні госпітального округу державної політики у сфері охорони здоров’я, а також щодо організації та фінансування медичної допомоги в окрузі.

Повноваження цього органу чималі, а саме: трансферти між бюджетами учасників госпітального округу, розробка багаторічного плану розвитку округу, реорганізація та перепрофілювання закладів, визначення перспектив закладів охорони здоров’я (одне з найболючіших питань для Каховської центральної лікарні – чи бути їй центром округу), призначення та звільнення керівників закладів комунальної власності та інші питання так чи інакше пов’язані із медичним обслуговуванням населення.

На останньому засіданні сесії Каховської районної ради було прийнято, відверто кажучи, дивне рішення «Про затвердження членів Госпітальної ради Таврійського госпітального округу». Існує чітко прописана законом процедура про створення госпітальних рад. Та вже за традицією наш, Каховський, район якщо не ігнорує законодавчі норми, то однозначно дивиться на них по-своєму.

Членами Госпітальної ради є представники від міст обласного значення, районів та об’єднаних територіальних громад. Тобто, мають бути відповідні рішення, прийняті Каховською міською радою, Каховською райрадою, а також сільськими радами Зеленопідської та Тавричанської ОТГ, якими вони делегують повноваження своїм представникам для участі у раді. Чого, звичайно, зробити ніхто не встиг до прийнятого рішення районною радою. Крім цього, закон передбачає, що цей орган має бути створений за ініціативи Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або одного з учасників госпітального округу.

Виходить, що ініціатива може виходити від Херсонської ОДА або ж одного з учасників медичного округу (Каховської міськради, Каховської райради, Зеленопідської та Тавричанської сільрад). Та в прийнятому більшістю голосів проекті рішення не зрозуміло взагалі хто є ініціатором створення ради. Адже вказано лише про лист голови Каховської райдержадміністрації Валерія Салтикова. Тобто, ініціатор створення Госпітальної ради голова РДА?
Розглянувши затверджений склад, питань виникає ще більше: і про кількість, і про персоналії.

Відповідно до рішення до складу ради увійшли: голова Каховської районної ради Т.Тертична; депутат районної ради, голова Каховської РДА В.Салтиков; заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Каховської міської ради В.Федченко; головний лікар Каховської центральної районної лікарні О.Віттіх; юрист Зеленопідської сільської ради М.Драчук; завідувач амбулаторії загальної практики   сімейної медицини с.Тавричанка А.Кондоба.

По-перше, кількісний склад передбачений по одному представнику від адміністративно-територіальної одиниці (район, місто, ОТГ). В нашому випадку, має бути 4 представники (Каховський район, Каховка, Зеленопідська та Тавричанська ОТГ). Та райрада затверджує цілих 6!
Цікаво, на що посилалась районна рада, формуючи такий проект, якими даними користувалась? Адже для процедури розрахунки представників від кожного члена медичного округу встановлена чітка формула, де основні показники: кількість членів ради, загальна кількість адміністративно-територіальних одиниць, кількість жителів в кожній одиниці.

Виходить так, що населення міста складає близько 37 тисяч і район разом з ОТГ має майже такий показник, але представників від району аж троє (Салтиков, Тертична та Віттіх), від громад – двоє, а от місто має лише одного.
По-друге, цікавить і якісний склад представників у раді. Чимало посадовців, що жодним чином не причетні до медичної галузі, утверджуватимуть питання чи не з єдиним медичним фахівцем у цьому складі – головним лікарем Каховської ЦРЛ О.Віттіхом. Нагадаємо, що до повноважень ради входить питання про призначення та звільнення головних лікарів комунальних установ, якою і є Каховська ЦРЛ. Та, схоже, конфлікт інтересів в цьому, і не тільки, питанні нікого з можновладців не зацікавив.

Хочеться звернути увагу не тільки наших читачів, а й Каховської районної ради на прийняте нашвидкоруч рішення (питання розглянули неймовірно швидко). Звичайно, це лише припущення, що проект рішення був створений похапцем, а не навмисно спаплюжений поза буквою закону і здорової логіки. Сподіваємось на те, що представники місцевої влади доопрацюють питання, що матиме неабиякий вплив на стан медичної галузі Каховщини.

Олександра Мішина.

Дякуємо за відгук! Ми цінуємо вашу думку!

Pin It on Pinterest