Оптимізація, модернізація, реорганізація – офіційні назви, що приховують за собою трагедію сільської освіти

В гонитві за економією чимало шкіл в сільській місцевості закриваються. Схоже на те, що і в Каховському районі одна із них на межі закриття.
Інфраструктура типового українського села в більшості випадків складається з сільської ради, фельдшерсько-акушерського пункту, клубу і, власне, школи. При цьому остання відіграє в селі роль чи не єдиного культурно-просвітницького осередку, своєрідного рушія розвитку населеного пункту (принаймні в контексті освіченості). Якщо ж закрити школу, які перспективи розвитку такого села? «Нема школи — нема села» — кажуть у народі. Відповідь для більшості пересічних громадян очевидна.

Але, на жаль, не для чиновників. Тож чи насправді в районі з’явилась потреба ліквідації малокомплектних шкіл, або ж чиновники вкотре намагаються зекономити спробувала розібратись редакція «Каховської зорі».

Сьогодні змушена боротися за своє життя Новокам’янська сільська школа, її трудовий колектив і батьки. Школа, без перебільшення, вже давно стала освітнім та культурним центром в селі. На День знань чи на останній дзвоник, приміром, у школі збирається мало не усе село. Вихованці школи — постійні учасники та призери чималої кількості олімпіад, конкурсів, особливі здобутки мають на поетичній ниві. Кожен другий випускник сьогодні є студентом вищого навчального закладу. Щорічно вчителі закладу, (а їх 12), успішно проходять переатестацію, займаються й самоосвітою. Адже тільки в успішного вчителя бувають успішні та самодостатні учні.

Державні програми скорочень завжди пов’язані із малокомплектними школами, в яких менше 15 учнів. Крім цього, Законом визначено, що за рахунок освітньої субвенції не здійснюється фінансування шкіл, кількість учнів у яких становить менше 25 осіб. Але ця школа не є малокомплектною, або такою, що не підлягає фінансуванню, бо ж має 44 вихованців. Крім цього, у Новокам’янці 44 дитини дошкільного віку, що ж чекає на них?
Сьогодні багато фахівців схиляються до висновку, що сільські школи мають певні переваги. Головне — мала наповнюваність класів дає вчителю прекрасну можливість організувати особистісно-орієнтований навчально-виховний процес, почути і проконтролювати кожного учня. Невеликий різновіковий колектив створює умови для виховання і навчання молодших старшими. Такі школи живуть за принципом сім’ї, де кожен відчуває до себе увагу. Тісніші відносини між педагогами та батьками, ніж у великих колективах. Тому спільними силами процес виховання має значно інтенсивніший характер. В результаті — відсутні випадки серйозного хуліганства та інших правопорушень, характерних для великих шкіл. Кожного тут знають і люблять, один одному довіряє і допомагає.

З чого почалось
На офіційному сайті Каховської районної ради з 01.07.2016 р. розміщено проект рішення VIII сесії VII скликання «Про перспективний план модернізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів Каховського району на 2016–2020 роки», яким у п. 1 пропонувалося затвердити перспективний план модернізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів району на 2016–2020 роки. Перспективний план містить шляхи модернізації, зокрема, Новокам’янської школи — реорганізація ЗОШ І–ІІІ ступенів в ЗОШ І ступеня. Хочу звернути увагу читача, що термін виконання вказаний до 01.09.2016 року.

З протоколу № 5 від 16.08.2016 р. засідання постійної депутатської комісії Каховської районної ради з питань освіти, культури, спорту, охорони здоров’я та соціального захисту слідує, що комісія рекомендувала підтримати запропонований проект без змін. Тобто, за цим рішенням на школу чекала реорганізація з 11-річки до початкової школи — 1–4-ті класи.

Відповідно до витягу з протоколу VIII сесії VII скликання з розгляду питання «Про перспективний план модернізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів Каховського району на 2016–2020 роки» на пленарному засіданні 18.08.2016 р. будь-яких змін чи доповнень до проекту не вносилося і проект прийнято в цілому як рішення ради.

Але на сайті районної ради 22.08.2016 р. оприлюднено рішення від 18.08.2016 р. № 105 «Про перспективний план модернізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів Каховського району на 2016–2020 роки», де в додатку, який є невід’ємною частиною прийнятого радою рішення, вказано інші дані, а саме наявна підробка даних щодо термінів виконання — замість «до 01.09.2016р.» вказано «до 01.09.2017р.». Хто та на яких підстав власноруч змінив дати чи допустився банальної помилки — так і залишилось невідомим.

Не реорганізувати, а закрити!
Голова Каховської райдержадміністрації Валерій Салтиков своїм розпорядженням № 193 від 31.05.2017 р. «Про призупинення діяльності Новокам’янської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів Каховської районної ради Херсонської області» взагалі вирішив призупинити з першого вересня цього року діяльність Новокам’янської ЗОШ І–ІІІ ступенів і дав вказівку відділу освіти РДА розробити заходи щодо зупинення діяльності школи.

При цьому рішення районної ради від 18.08.2016р. № 105 передбачало реорганізацію Новокам’янської ЗОШ І–ІІІ ступенів у ЗОШ І ступеня.
А в розпорядженні голови РДА застосовано чудернацький термін — «призупинити» діяльність. Що малось на увазі — розібратись складно, згідно з законодавством існує п’ять видів реорганізації юридичних осіб: приєднання, злиття (об’єднання), виділення, поділ, перетворення, а от про «призупинення» знають, схоже, тільки на Каховщині.

Думка громади
І районна рада, і голова райдержадміністрації прийняли свої рішення без урахування думки громади. Таке важливе і складне питання пройшло без будь-яких громадських слухань чи обговорень. Хоча таке право зафіксовано Постановою Кабінету Міністрів № 996. Згідно із якою органи місцевого самоврядування мають проводити консультації з громадськістю з питань, що стосуються суспільно-економічного розвитку свого регіону, реалізації та захисту прав і свобод громадян, задоволення їх політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів.

Скорочення мережі загальноосвітніх закладів, безперечно, належить до питань соціально-економічного розвитку, а також реалізації прав і свобод громадян (насамперед у контексті забезпечення належного доступу до загальної середньої освіти, яка відповідно до статті 53 Конституції є обов’язковою, а, отже, держава та органи місцевого самоврядування не можуть створювати перешкоди у реалізації права на освіту).
Таким чином, рішення про закриття школи не може прийматися без проведення відповідних консультацій з громадськістю та без врахування інтересів громади села.

«Ми, мешканці села, категорично проти припинення діяльності Новокам’янської школи і вважаємо це прямим втручанням в життєдіяльність громади і порушенням наших основоположних, визначених Конституцією України, прав і свобод громадян», — вже в письмових скаргах та заявах надісланих головам Херсонської обласної ради, ОДА, Каховської райради, РДА, Генеральному прокурору України та прокурору Херсонської області, змушені писати мешканці села. Більше 200 підписів було зібрано під рядками, що містять обурення і непогодження із закриттям школи.

Почути всіх
Що ж чекає на вчителів після закриття школи? За чутками, з 12 вчителів перевестись до школи у Роздольне (що більше, ніж за 20 кілометрів) запропонували лише 4 педагогам, інші ж мають писати заяву на звільнення. Чи насправді все відбудеться за таким сценарієм — важко передбачити, але ризики великі.

«Шановні вчителі, жителі села Роздольне, батьки, прийміть, будь ласка, до уваги нашу інформацію і добре подумайте, чи варто співпрацювати з таким ненадійним керівником, як наш директор Кравчик В. В.! Чи не принесе вона розлад у вашу шкільну сім’ю? Як це зробила у нас, адже саме після її призначення поширились чутки про закриття школи і звільнення наших вчителів», — звертається батьківський колектив Новокам`янської школи. Та краще за слова говорять факти. Нещодавно відбулася сходка села для обговорення питання майбутнього сільської школи. Зібрались всі: мешканці, батьки учні, весь педагогічний колектив, місцеві депутата та голова сільської ради Віта Прийма. Запросила громада до обговорень і депутата Херсонської обласної ради Віктора Помазнюка, депутатів Каховсьокої районної ради Олександра Бойка, Василя Полюховича та Олександра Думінця. Не прийшла одна особа — директор школи, їй чомусь стало не цікавим питання подальшої долі власного закладу.

Як далі розгортатимуться події — залишається чекати, але хочемо нагадати всім, що ж гарантує кожному українцям Закон. Відповідно до Закону України «Про освіту» громадяни України мають право на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах незалежно від статі, раси, національності, соціального і майнового стану, роду та характеру занять, світоглядних переконань, належності до партій, ставлення до релігії, віросповідання, стану здоров’я, місця проживання та інших обставин. Основними принципами освіти в Україні є, зокрема, доступність для кожного громадянина усіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою. В свою чергу, до компетенції місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування державою віднесено забезпечення розвитку мережі навчальних закладів та установ, організації системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування, але ніяк не припинення діяльності шкіл. Сподіваємось, що всі подальші рішення не йтимуть врозріз забезпечених законом прав.
Редакція звернулась за коментарями і до районного відділу освіти, і до місцевих депутатів. Тож продовження теми читайте в наступному номері.

Олександра МІШИНА.

1 коментар до “Оптимізація, модернізація, реорганізація – офіційні назви, що приховують за собою трагедію сільської освіти

  • 15.11.2017 о 23:26
    Permalink

    А ще, будь-ласка,ласка розкажіть,як у Новій Камянці з 1 листопада школу закривають за чиїмось усним розпорядженням,без жодного на те юридичного документу, та як батьки учнів до адміністрації приїздили,що вони там почули,та як до прокуратури зверталися,та як їм про реорганізацію розповідали та чому діти з цього села школу не відвідують?Все законно?Злочинну владу ж прибрали у 2014 ціною життя людей,так?Все для людей тепер?Я все вірно розумію?Салтиков розвалює села району,бо йому та його покровителю потрібна земля,як людина з криміналу могла очолити район?Хочеться кричати:регіони,поверніться,задовбалися жити у Європі

    Відповідь

Дякуємо за відгук! Ми цінуємо вашу думку!

Pin It on Pinterest