ЗНО: щоб мати гарний результат — треба працювати

Сьогодні, мабуть, надзвичайно складно знайти людину, яка б не переймалася проблемою зовнішнього незалежного оцінювання. Питання важливе і стосується кожного, хто виховує чи навчає дітей…

ЗНО — це реформа, яка дозволяє зробити наше суспільство справедливішим, наближає його до стандартів цивілізованих країн.
У процесі формування зовнішнього незалежного оцінювання Україна скористалася досвідом багатьох країн світу, адаптувавши його до своїх умов.
Дані соціальних опитувань, приватні розмови з учителями, випускниками та їхніми батьками переконують у розширенні можливостей вступу до вищих навчальних закладів саме завдяки даній системі оцінювання.

І все ж, вже не один рік ведуться дискусії з приводу доцільності ЗНО… Прихильники сподіваються на цивілізований та справедливий доступ молоді до вищої освіти, коли, нарешті, всі випускники будуть знаходитися у рівних умовах вступу до вишів, а ті, в свою чергу, зможуть відбирати студентів відповідно до своїх вимог.

Противники ЗНО апелюють до можливості вгадати відповіді на тестові завдання, прорахувати якісь комбінації, що перекреслює будь-яку мотивацію до навчання. Перші переконані, що учні, які добре навчаються, успішно пройдуть тестування, другі занепокоєні, що дитина може розгубитися і показати гірший результат…

Перелік «плюсів» та «мінусів» у цій непростій проблемі можна продовжувати до нескінченості. Вирішення її залежить виключно від професіоналізму тих, хто займається нею. Науковці шукають відповіді на питання, пов’язані із вдосконаленням системи оцінювання освітніх досягнень учнів, намагаються виправити недоліки, виявлені внаслідок аналізу досвіду проведення ЗНО випускників попередніх років.
Якби там не було, але позитивних відгуків звучить більше, ніж негативних. Самі випускники вже й припустити не можуть, щоб ЗНО замінити екзаменами. Найскладнішим, на думку багатьох вчорашніх школярів, є підготовчий етап, коли треба перебороти власну лінь, нерішучість і почати готуватися. До речі, дуже багато випускників вважає, що заняття з репетитором не є вирішальним фактором при складанні незалежного оцінювання…

Так випускник Костя (гімназія) вважає, що «підготовка без репетитора можлива і, навіть, ефективніша, адже ти ставиш чітку мету і впевнено рухаєшся в обраному напрямку. Я готувався, в основному, сам. Єдине, були невеликі проблеми з біологією, тому довелося звернутися за допомогою. Взагалі, формат ЗНО для мене комфортний. Як на мене, питання адекватні, відповідають шкільній програмі. Правда, на математиці останнє завдання, на мою думку, було досить складним. Здається, його виконати вдалося мало кому».

А ось Альона, випускниця Любимівської ЗОШ №1, вважає, що питання не завжди чітко, коректно сформульовані (особливо це стосується української мови та літератури). Щодо самостійності у підготовці, дівчина на 100 відсотків погоджується з думкою Кості — самотужки підготуватися реально, головне цього хотіти. Доречі, і Костя, і Альона чудово склали ЗНО, дівчина отримала золоту медаль.
Додаткові труднощі виникають при ефективному плануванні розподілу часу. Так на ЗНО з української мови та літератури багатьом учням просто не вистачило відведених годин для написання твору.

А, взагалі, майже всі школярі знаходять більше плюсів, аніж мінусів. Навіть Олександр, який отримав не дуже високі бали, вважає, що «ЗНО — це круто». А що у нього не склалося — “так це сам винен, недовчив”.
Віра Василівна, вчитель історії, підтримує думку дітей. На прикладі свого предмету вона робить висновки про підготовку учнів до ЗНО. Звичайною, за словами вчителя, все дуже індивідуально, але якщо людина має бажання — вона підготується і самостійно. Репетитор може скерувати, направити, але основна робота лягає на плечі учня. Так, наприклад, історія — наука стала, усі процеси логічні, тож головне — готуватися.
Під час спілкування діти розповідали, що багато кому допомогло пробне ЗНО. Не в контексті вирішення завдань, а в організаційному плані — дало можливість ознайомитися з порядком проведення незалежного оцінювання, спробувати (знову ж таки) правильно розподілити час. Хоча були й протилежні погляди…

І все ж таки, як готуватися до ЗНО? Ідеальний варіант підготовки — це старанне навчання в школі протягом усіх років. Якщо ж затягнув з підготовкою, то варто усвідомити, що досягнути високих результатів буде складніше, але реально. Можна використовувати тести за попередні роки. Є курс підготовки до ЗНО. Тобто, щоб отримати результат — треба працювати.
Усі ці рекомендації та побажання, звичайно, стосуються вже майбутніх випускників. А випускників‑2017 чекає вступна кампанія, вирішення ще більш складних життєвих питань. Тож побажаємо їм успіху. Нехай вам все вдається!

Олена ЯХНО.

Дякуємо за відгук! Ми цінуємо вашу думку!

Pin It on Pinterest