Комунальний “рай”: чи можна вирватися з нього?..

П’ять років тому я випадково потрапила в середовище комунального «раю», і мені відкрився зовсім інший бік реальності. Є чимало речей, які не хочу озвучувати, але те, що можна, спробую донести до читачів.

Почну з того, що на момент введення багатоквартирних будинків у експлуатацію вони вже мали купу браку та невідповідностей: електричний дріт меншого перерізу, підвідний силовий кабель в одному екземплярі, хоча обов’язково повинен бути в наявності резервний кабель; цегла, вкрадена цілими рядами так, що на деяких поверхах перепад між порогом ліфтової камери і поверхової площадки доходить до 0,5 метра; у Свєтлово є будинки, які не мають фундаменту; відсутність належного шару штукатурки (при заселенні люди бачили крізь свої стіни машини, що проїжджали по вул. Мелітопольська), плити перекриття на багатьох будинках покладені не на ребра, а навпаки і т. ін.

На тлі совдепівського будівництва наступні 30–40 років належного обслуговування багатоквартирних будинків не здійснювалося. В тариф ЖЕКу ніколи не входив капітальний ремонт, та й поточний — це не латання дірок, а технічне обслуговування всіх систем і конструктивних елементів будинку. Мешканці багатоквартирних будинків знають, як те обслуговування проводилося, результат — будинки доведені до стану руйнації.
Маючи п’ятирічний досвід, нажитий гулями й саднами, з повною відповідальністю заявляю: тільки ОСББ може реанімувати ваш будинок. Навіть при наявності «поганого» голови у вашому будинку буде виконуватися набагато більше робіт, ніж при ЖЕКах. А на підтвердження мого переконання, хочу поділитися з вами враженнями від моєї недавньої поїздки. Отже, по порядку.

Проект IFC «Енергоефективність у житловому секторі України» організував для голів Каховських ОСББ навчальну поїздку до міста Луцьк. Ми всі отримали культурний шок. Зрозуміло, що без політичного бруду ніде не обходиться, але в Луцьку ці розбірки не позначаються на городянах. Міська влада цього міста йде шляхом реформування ЖКГ- у них масово створюються ОСББ і немає ніякого дотування ЖЕКів. Для ОСББ працюють програми 30% на 70% і погашення відсотків по «теплих» кредитах, а для будинків, які знаходяться в управлінні ЖЕКів,  – програма 60% на 40%.
Перше враження від міста — тут живуть люди, котрі дуже люблять свій будинок. Влада заохочує ініціативних людей, що беруть на себе відповідальність. Уявіть собі: біля ОСББ, яке взяло кредит на модернізацію будинку, міською владою виконується капітальний ремонт внутрішньобудинкового покриття! І не кричать, що в ЖЕКівських будинках теж люди живуть, а стимулюють людей до підвищення культури і відповідальності.

А у нас?.. З гаслами СРСР “нам всі забов’язані” ми будемо ще довго борсатися в цьому болоті. Найважливіше для порівняння — роботи в Луцьку проводить, а у нас виконання капітального ремонту міської власності (наприклад, асфальтового покриття внутрішньобудинкової дороги) перекладають на плечі ОСББ. Але ж це протизаконно! Тим більше, “вішати” потім цю дорогу на баланс ОСББ (як це сталося на вул.Миру, 6). Який БАЛАНС? Дороги — це власність УСІЄЇ міської громади. Те ж саме відбулося з газовими конвекторами, котрі міська влада “повісила” на голів ОСББ. Яке відношення голова ОСББ має до приватної власності (квартири)? Звертаюся до керівництва міста: внутрішньобудинкові дороги — це власність громади, а не співвласників багатоквартирного будинку!

Підприємці в Луцьку, отримавши в користування землі, не просто викладають на двох прилеглих метрах дешеву плитку, “аби відчепилися”, а облагороджують велику ділянку території, самі за нею доглядають й оплачують її охорону. Це означає, що не чиновник або депутат отримав хабар за проштовхування потрібного рішення, а місто поставило умову: бери, але наведи лад. Судячи з ситуації з політичною атмосферою в нашому місті, нам до цього рівня ще рости й рости, на жаль…

Та все ж маю велике сподівання на те, що зміни торкнуться і нашого чудового містечка, тому й роздумую часто, що ми можемо змінити вже зараз. Хочу поділитися ще деякими міркуваннями з приводу збереження коштів громади.
На наступний рік треба розробити програму співфінансування капітальних ремонтів багатоповерхівок у іншому форматі. Поясню: три роки тому капітальний ремонт системи холодного водопостачання у трипід’їзному будинку, виконаний підрядником з його матеріалами, обійшовся у 44 тис.грн. В цьому році зробили розрахунок заміни всієї магістралі холодного водопостачання у восьмипід’їзному будинку такими самими матеріалами з урахуванням того, що ОСББ саме закуповує матеріали і наймає виконавця робіт — сума склала 42 тис.грн. Різниця — у 2,5 рази як мінімум.
Далі — капітальний ремонт м’якої покрівлі 160 м2 за умови, що ОСББ саме закуповує матеріали й наймає підрядника, обходиться у 16 тис.грн., а розрахунок підрядника з його матеріалами — 32 тис.грн.

Доцільно буде розробити положення, за яким матеріали оплачує місто, а роботу — ОСББ чи навпаки. Розумію, що це додасть клопоту головам ОСББ, але так буде економія бюджетних коштів у два рази. Якщо депутати не передумають і будуть виділені гроші на створення «Револьверного фонду» при Громадській спілці ОСББ «Каховка», то ОСББ матимуть змогу отримувати безвідсоткову фінансову допомогу на оплату цих робіт. Такий порядок фінансування з місцевого бюджету привчить людей до відповідальності та дасть шанс отримати кошти вдвічі більшій кількості будинків.

Лілія МАРТИНОВА, голова правління АОСМД “Спільна справа”.

Дякуємо за відгук! Ми цінуємо вашу думку!

Pin It on Pinterest