КУТОЧОК РАЮ У КАХОВЦІ

Кожна людина хоче, щоб її робота приносила задоволення і не перетворювалася на рутину. Для когось порпатися у землі – це справжнє покарання. Для інших – приємне проведення часу і задоволення від результатів своєї роботи.

Лише задоволення та радість від роботи у саду отримують Бессарабова Поліна Петрівна та Томчишин Василь Антонович. Ще зовсім недавно годі було навіть уявити, що замість звичайних ягід та фруктів, у садах Каховщини побачиш екзотичні плоди. Саме ці люди, не зважаючи на поважний вік, створили на своїй присадибній ділянці справжній рай. Тут можна побачити інжир та ківі (на фото праворуч), кизил, голубику (лохину) та лимонник, хурму, зізіфус (на нижньому фото), бузину.

На створення цієї прекрасної оази садівників надихнула не любов до екзотичних фруктів, скоріше це була цікавість, а можливо й азарт. Пані Поліна так розповідає як виникла ідеї: «Стало просто цікаво, чи будуть рости у нашому кліматі екзотичні рослини. Чому десь ростуть, а у нас – ні? Так і почали експериментувати, примірятися».

Звичайно, необхідні були знання, тож читали, спілкувалися з професіоналами, особливо коли рослини хворіли. Втім, теорія – це лише перший крок. Методом проб і помилок любителі-садівники йшли до поставленої мети, а вже через деякий час сад ряснів екзотичними фруктами.
-Зараз, – розповідає Поліна Петрівна, – простіше, маємо інтернет, багато чого корисного можна прочитати, дізнатися, до того ж, спілкуємося з колегами-однодумцями. А раніше до всього доводилося «доходити» самому…

Жива природа надихає, тож не дивно, що ця енергійна, жвава жінка з любов’ю розповідає про кожну рослину, викохану власними руками.
Якщо чесно, побачене вражає, нечасто споглядаєш грона «волохатих» фруктів, що звисають до землі. Виявляється, ківі плодоносить тільки при наявності чоловічої та жіночої рослини. Якщо на чоловічій рослині замало квітів, то роль «бджілок» доводиться виконувати садівникам, вручну запилюючи квіти…

Слухаючи розповіді та прогулюючись садом, здається, що не так і важко бути садівником. Але це, на перший погляд. Ось, наприклад, як виявилось, десь у кінці вересня усі незрілі плоди інжиру треба видалити (а вони є, щоб ви розуміли, біля кожного листочка), потрібно рослини правильно обрізати. До того ж, дерева треба обов’язково «утеплити» на зиму (для цього їх потрібно нахилити до землі, потім прикрити соломою, а зверху – плівкою ). Тож не все так просто…

Василь Антонович про труднощі розповідає з посмішкою, його приваблюють не так плоди, як сам процес. Садівники часто проводять таку процедуру, як щеплення дерев (це приживлення частин однієї рослини до стебла іншої). Просто збирати урожай, на думку садівника, нецікаво, тож чоловік прищеплює свої садові рослини і маємо результат: на кущі кизилу ростуть ягоди жовтого та червоного кольорів (різний смак, різний строк дозрівання), на яблуні – груші і, навпаки, на груші – яблука, на одному дереві – 6-7 сортів сливи. Пан Василь з любов’ю розповідає про роботу, від якої отримує істинне задоволення. Незважаючи на немолодий вік та проблеми зі здоров’ям, садівник увесь час проводить у саду.
-Часто пенсіонери жаліються, що їм нудно на пенсії, – говорить Василь Антонович, – а нам ніколи сумувати, особливо влітку: з 5-тої години ранку і до пізнього вечора працюємо, ще й не встигаємо все зробити за день…

Власний сад забирає багато енергії та сил, але він того вартий. Полюбивши роботу на землі одного разу, ти вже не зможеш відмовитися від цього особливого задоволення – стежити як росте рослина, доглядати за кожною, наче за дитиною, збирати урожай.
Для цих людей головне не визнання чи почесті, а задоволення, яке вони мають, споглядаючи сад, вирощений власними руками. Наразі і ми, потрапивши на подвір’я цих милих людей, маємо можливість відчути себе причетним до цієї краси.

Альона ДЕМЧЕНКО.

Від редакції:
Рік тому відомий в Каховці підприємець, депутат міської ради Сергій Яременко разом з ініціативними каховчанами висадили на набережній міста 100 пагінців зізіфуса. Дерева так і не створили зелену оазу і не подарували свої смачні соковиті плоди дітворі, бо комусь здалося, що місто не варте мати екзотичний фруктовий міні-парк. Шкода…

Дякуємо за відгук! Ми цінуємо вашу думку!

Pin It on Pinterest