Клуб «Каховка» запрошує однодумців

Вже близько п’яти років каховчани знайомі з діяльністю у нашому місті та кількох районах Херсонщини пошуковців військово-патріотичного клубу «Каховка».

Нагадаємо, що спектр їхньої активності дуже широкий і різноманітний. Це й виховна робота з каховською молоддю, і пошук та урочисте захоронення загиблих воїнів Другої Світової війни, і участь у гуманітарній місії «Чорний тюльпан- евакуація 200» (розшук і вивезення тіл загиблих солдатів у зоні проведення АТО), й облаштування власного музею клубу, і численні просвітницькі заходи… А також тісна й плідна співпраця зі Всеукраїнською громадською організацією «Союз «Народна пам’ять» та іншими вітчизняними й закордонними пошуковими організаціями.

Тільки за останній рік у здобутках ВПК «Каховка» — ексгумовані й поховані з усіма військовими почестями останки 15 бійців у селі Золота Балка Нововоронцовського району, 8 — у Чаплинці, 4 — у Новій Каховці, 62 — у Каховці (до того ж, із них вдалося встановити особистість двох загиблих героїв).

Під Чаплинкою наші пошуковці також знайшли двигун від радянського бомбардувальника часів Другої Світової. Сприяли наші клубівці й розкопкам та вивезенню 140 німецьких поховань у каховському Парку Слави, які велися за фінансування «Народного союзу Німеччини».

Надзвичайно результативною стала й робота клубівців із підростаючими каховчанами: так, саме в цьому році дитячий загін «Сокіл», що вже кілька років діє при клубі, піднявся на вищий щабель свого розвитку, ставши військово-патріотичним гуртком на базі міського Центру дитячої творчості. Його вихованці, окрім уже традиційних вишколів, таборувань, конкурсів, цьогоріч взяли участь і у новому для них виді діяльності — унікальній пошуковій військово-меморіальній експедиції «Визволення Кривбасу», що пройшла з 5 по 12 серпня неподалік села Високе Поле Криворізького району Дніпропетровської області. (Саме тут у далекому 1944 році велися запеклі бої Нікопольсько-Криворізької наступальної операції, в результаті яких тільки зниклими безвісти й до цього часу вважаються десятки тисяч солдатів).

Влітку цього року депутатами міської ради було виділено кошти на реалізацію проекту «Дитячо-юнацький військово-патріотичний табір «Школа виживання», розробленого керівником гуртка — членом ВПК «Каховка» В’ячеславом Пашинським і підтриманим великою кількістю каховчан. На сьогодні ці кошти освоєні повністю: придбано туристичне знаряддя для проведення вищезазначеного табору.

У жовтні клубівці разом із «соколятами» завітали до Каховського агротехнічного коледжу (с. Коробки) на відкриту годину, присвячену 73-ій річниці визволення України від гітлерівських військ, які привезли для викладачів і студентів виставку експонатів музею ВПК «Каховка». А 12 листопада закінчився двотижневий термін такої ж виставки у Великолепетиському районному краєзнавчому музеї ім. О. І. Ціпка. За час дії виставки в музеї проведено 54 екскурсії; експонати клубу «Каховка» побачило більше 200 дітей.

У межах просвітницької діяльності клубу у рідному місті було проведено два засідання «круглого столу» — по подіях в Дебальцево під час проведення АТО (на базі експонатів, привезених клубівцем та волонтером місії «Чорний тюльпан» Євгеном Кишкіним) та «Каховка 1941–1943рр.» по переправі через Дніпро між Каховкою та Бериславом, зведеною німецькими військами під час окупації (за фото- і документальними матеріалами, зібраними клубівцем, новокаховчанином Олексієм Обельцем).

2 грудня члени ВПК «Каховка» провели загальні збори разом із вихованцями військово-патріотичного гуртка «Сокіл», на яких підбили підсумки зробленого за рік, що минає, та намітили плани роботи у році новому.
А планів знову чимало. Керівник ВПК «Каховка» Сергій Гончаров повідомив — «перш за все, треба продовжувати пошуки неналежно захоронених бійців Другої Світової, адже недарма кажуть, що війна не закінчена до тих пір, доки не буде з честю похований останній її воїн… Тим паче, що під час літніх розкопок у Каховці пошуковці почули чимало спогадів старожилів про інші невідомі поховання радянських солдатів. Звісно, багато з цих розповідей дуже неточні, адже майже не залишилося живих очевидців тих подій, а рельєф міста вельми змінився за останні 70 років, що надзвичайно ускладнює пошуки».

Проте члени клубу вважають цілком вірогідною одну з озвучених версій про можливі хаотичні й забуті всіма поховання розстріляних фашистами радянських військовополонених і цивільних каховчан неподалік розташування монументу «Легендарна тачанка». Також клубівці планують продовжити уже традиційні польові виходи у Великолепетиському районі, де щорічно знаходять відголоски запеклих боїв кривавого Нікопольського плацдарму. У цьому році виходи продовжувалися навіть у прохолодному листопаді, а влітку чоловіки разгортали кількаденні табори на місцях своїх розкопок, економивши таким чином час і засоби для переїздів.

Як зазначає заступник керівника ВПК «Каховка» Володимир Федченко, «за останні кілька років матеріальна база клубу значно поповнилася завдяки меценатам. Придбано достатньо техніки й спеціалізованого обладнання, металошукачів для глибинного розвідування». За сприяння ВГО «Союз «Народна пам’ять» «Каховка» має власну напіввантажну автівку, про що багато років могли тільки мріяти. Звичайно, пошуковці завжди раді спонсорській допомозі, особливо виділенню коштів на пальне для цієї автівки (яку зазвичай і досі заправляють за кошти самих клубівців), на розширення діючого у приміщенні «Каховської керуючої компанії» музею, який відкрився начебто і не так давно, але вже став затісним для великої кількості знайдених за останній рік експонатів та потребує розміщення нових стендів.

Є надія на розуміння потреб клубу і допомогу з боку Херсонської обласної ради, чому сприяє її депутат-каховчанин Павло Філіпчук, тим паче, що на рівні області розроблена програма по увічненню пам’яті жертв Другої Світової війни. Безперечно, саме ВПК «Каховка» давно вже на ділі є одним з найкращих увічнювачів цієї пам’яті, зважаючи на те, що клуб на сьогодні — єдина в області офіційна пошукова організація, що має всі необхідні дозволи й повний пакет документів на проведення подібних робіт.

Ну, і найголовнішим, вічним питанням для успішної діяльності будь-якої організації й для реалізації всіх далекосяжних планів та добрих починань є людський фактор. Чим більше активних каховчан долучаться до діяльності клубу, стануть його членами або активними помічниками, тим більше можна буде зробити як на ниві шляхетної справи пошуку загиблих, так і у вихованні нашої молоді, та й загалом на користь і добру славу на тлі країни усій каховській громаді.
Всі бажаючі вступити в лави активістів військово-патріотичного клубу «Каховка» можуть телефонувати за номером 0509455615.

Ірина СОШНІКОВА.

Дякуємо за відгук! Ми цінуємо вашу думку!

Pin It on Pinterest