Місцеві депутати, яких можна “звільнити”

В Україні існують непоодинокі випадки позбавлення депутатів мандатів за прогули. Це говорить про те, що закони діють, не дивлячись на складний механізм позбавлення статусу депутата місцевих рад. Хоча, таких випадків, повинно бути в рази більше…

Не дивлячись на те, що кожні 5 років українці обирають депутатів місцевих рад, більшість виборців, на жаль, Закону України «Про місцеве самоврядування» не знають. Бо якби знали, то депутатів в радах значно поменшало б, або робота їхня стала більш якісною.
Згідно ч. 4 ст. 49 Закону України “Про місцеве самоврядування” депутат зобов’язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано. Згідно ч. 5 ст. 49 Закону України “Про місцеве самоврядування” у разі пропуску депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, відповідна рада може звернутися до виборців з пропозицією про відкликання такого депутата у встановленому законом порядку. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад», пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії є підставою для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради.

На жаль, ситуація в місцевих радах не ідеальна і “звільнити” є кого. При цьому варто зауважити, що показники Каховської районної ради за період з листопада 2015 по січень 2018 року набагато кращі, ніж в місті. Так, в районній раді є депутати, які не пропустили жодного засідання ради: Голубев В. В., Раїлко С. П., Тертична Т.С. та Шило Н. Г. Крім того, більшість районних депутатів мають 90% показники відвідуваності.
Чого не скажеш про міських депутатів, дисципліна яких дуже “кульгає”. Серед міського депутатського корпусу відсутні “обранці”, які були присутні на сесіях та загальних депутатських комісіях у 100% випадків. Найкращі показники мають Яхно В.В (91,3%), Мовчан А. Ю. (88,4%) та Молчанова О. В. (86,8%).

До списку “кандидатів”, які претендують на позбавлення мандату депутата Каховської міської ради, потрапили: БПП — Грек М.М (46,4%), Салтиков О. М. (24,6%), Трофімчук А. А. (40,6%), Хомінець І. В. (49,3%); ОБ — Доля М. М. (22,6%). У районній раді таких депутатів троє — Балакірський М. М. (20%), Петрусь Ю. Л. (40%) та Свиридовський В. М. (40%).

Загальна ж партійна “зацікавленість” у вирішенні проблем виборців виглядає наступним чином:
 в місті: БПП — 59,6%; РПЛ — 67,6%; Відродження — 74%; ОБ — 74,2%; Батьківщина — 74,6%; Самопоміч — 77,6%; УКРОП — 81,2%; СЛС — 87%.
 в районі: БПП — 70%; ОБ — 90,4%; Батьківщина — 72,9%; УКРОП — 70%; СЛС — 70%; Наш край — 86,7%.
Крім того, згідно інформації, яку надала районна рада, випадків неявки депутата без поважних причин не було, а от у міській раді подібна інформація взагалі відсутня.

На жаль, до відкликання депутатів виборці вдаються вкрай рідко. По факту роль громади зводиться лиш до того, щоб прийти на вибори та віддати голос. Однак, виборами відповідальність громади не обмежується, адже потрібно стежити, чи якісно депутати виконують свою роботу. Не слід забувати, що депутати місцевих рад виконують свої представницькі обов’язки на громадських засадах, залишаючись при цьому працювати за основним місцем роботи. Олату за працю на благо громади вони, на відміну від народних депутатів, не отримують. Але ж місцева рада наділена широким колом повноважень: вирішують долю комунального майна, займаються питаннями благоустрою, встановлюють тарифи, розпоряджаються землею громади, саме тому виборцям важливо контролювати своїх депутатів. Відкликання повинно стати для них реальністю, а не можливістю на папері.

Віктор СЕМЕНЕНКО.

Дякуємо за відгук! Ми цінуємо вашу думку!

Pin It on Pinterest