«Я не я, та й хата не моя»

Так можна охарактеризувати відповідь міського голови на мій запит щодо надання інформації, яка становить суспільний інтерес — про полігон твердих побутових відходів.

На превеликий жаль, міське сміттєзвалище періодично горить, що супроводжується утворенням токсичних речовин, постійно розповсюджує на села та аж до міста їдкий сморід, вітром сміття «засіює» чималу територію полів та доріг навколо полігону. Ймовірні безконтрольне утворення метану, зараження підземних вод, при накопиченні звалищного газу можуть формуватися вибухо-пожежонебезпечні умови та інші негативні явища.

Ми, мешканці, згідно закону маємо право на безпечні для життя та здоров’я умови при здійсненні операцій щодо поводження з відходами; отримання в установленому порядку повної та достовірної інформації про безпеку об’єктів поводження з відходами; участь в обговоренні питань, пов’язаних із розміщенням, проектуванням, спорудженням та експлуатацією об’єктів поводження з відходами тощо.

Реалізовуючи свої права, я просив міськраду та Комунальне підприємство «КТП», у віданні якого перебуває полігон ТПВ, надати копії документів, які підтверджують створення на території полігону системи моніторингу та заходів екологічної безпеки, які спрямовані на захист нормального стану повітря, ґрунту та підземних вод та ін.

При цьому надання інформації на запит згідно із законом має бути, по своїй суті, наданням копій наявних запитуваних документів. Тобто йдеться про раніше створену інформацію, якою вже володіють КП та міськрада, для відповіді ніхто не повинен створювати нову інформацію (готувати аналітику, надавати роз’яснення тощо). Треба просто зробити копії документів і протягом визначених законом п’яти днів надати заявнику.

Та отримання відповідей на запит затяглися на понад двомісячне листування: мені надавали якісь чудернацькі, на вільну тему роз’яснення зовсім не по суті запиту, натякали, що я лізу не у свою справу та що запитувана мною інформація не є публічною, а стосується виробничої діяльності підприємства і взагалі може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, що в запиті відсутнє будь-яке обґрунтування того, що запитувана інформація є предметом суспільного інтересу та ін. І це при тому, що закон чітко визначає: «Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту».

Для міського голови Дяченка А. А. та директора КП «КТП» Зайцева О. С. інформація про утримання полігону ТПВ — таємниця за сімома печатками, яку вони ладні віднести до інформації з обмеженим доступом (на кшталт державної таємниці чи таємниці досудового розслідування).

Доводилось листуватись неодноразово, у кожному наступному запиті пояснювати норми закону, які порушують розпорядники інформації. І хоч частину документів, але отримати-таки вдалося.

Так надано інформацію, підтверджену відповідними протоколами, що 26 листопада цього року (вже після отримання моїх двох запитів) відбувся відбір проб атмосферного повітря на полігоні і органами державного санітарного нагляду зроблено висновки про концентрацію забруднюючих речовин (вуглецю оксиду, азоту діоксиду аміаку, сірководню, формальдегіду та ін.) нижче гігієнічних нормативів. І вже 5 грудня здійснено відбір та дослідження проб ґрунту, за висновками санітарного лікаря досліджений зразок ґрунту відповідає вимогам державних санітарних правил. Тобто, на даний час з повітрям і ґрунтом норми не порушено.

Хоча ми ж усі розуміємо різницю в температурі повітря/ґрунту влітку та взимку і її вплив на біохімічні процеси, що відбуваються в кардинально різні пори року в атмосфері та землі.

Але добре хоч те, що перевірки взагалі були здійснені!

Разом з тим, КП «КТП» повідомило, що спостереження за якістю поверхневих вод не здійснюється, контрольні свердловини для відбору проб підземних вод відсутні.

Виявляється, що «НДІпроектреконструкція» вже давно розроблено проект реконструкції полігону, який передбачає вдосконалення заходів охорони навколишнього природного середовища, проте може бути реалізований лише за наявності відповідного фінансування.

А де ж оті фінанси нашим керманичам узяти? Лише цього року, на підставі рішень суду з міського бюджету стягнуто майже 2,6 млн. гривень внаслідок незаконного доведення КП «Наш дім» до банкрутства, майже 125 тис.грн. середнього заробітку за час вимушеного прогулу звільненому працівнику В. (для порівняння — це становить місячну пенсію понад 65 пенсіонерів-каховчан), ще одним рішенням визнано розпорядження міського голови неправомірним і, як наслідок — міську раду зобов’язано здійснити перерахунок заробітної плати звільненому працівнику, а це також не одна тисяча гривень. Бухгалтерією міськради невчасно сплачено і єдиний внесок, наслідком чого стали накладені податківцями штрафні санкції на загальну суму майже 50 тис. грн. Ось куди йдуть бюджетні кошти! То ж кому і де там про екологічні потреби громади дбати, коли тільки встигай за помилки і прорахунки коштом громади розплачуватися!

І якщо комунальники хоч якусь частину інформації на запит надали, то відповідь міського голови — то взагалі шедевральний, неперевершений опус без копії жодного документу!

Отож, громадо, щоб ви знали (та й я з відповіді міськради тільки-но довідався!): міський полігон твердих побутових відходів — зовсім не міський!

Міськрада визнає, що з 2006 р. має договірні відносини з оренди земельної ділянки, та помилково зазначає, що договір укладено з райрадою, фактично — з райдержадміністрацією. Але, мабуть, для новопризначених Дяченком «спеціалістів» різниці між РДА та райрадою немає? І при цьому зазначають, що оскільки земельна ділянка, на якій розташовано полігон ТПВ, відноситься до земель району, то компетенція, повноваження та контроль міської ради та її виконавчих органів, у тому числі у сфері поводження з відходами, закінчується адміністративно-територіальними межами міста. А, отже, (як дуже «високопрофесійно» вважає міськрада) забезпечення виконання законодавства про відходи на полігоні ТПВ м.Каховка — то повноваження районної ради. Окрім того зазначено, що міськрада (вважайте, громада) та її виконавчі органи не є власниками полігону ТПВ. Ось так, шановні: міський полігон — зовсім і не міський, а має якогось іншого власника, про якого міська рада, видно, і не знає, але нести відповідальність за утримання сміттєзвалища чомусь має районна влада.

Втретє писати запит міськраді я вже і не наважився, бо не передбачувано, які «перли» вони вигадають наступного разу. Тому звернувся до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з питання перешкоджання міською радою в доступі до публічної інформації. Чекатиму на відповідь.

Отримані від КП «КТП» документи будуть надіслані у відповідні органи виконавчої влади для здійснення перевірок.

Олександр БОЙКО, депутат Каховської районної ради, мешканець м.Каховка.

Дякуємо за відгук! Ми цінуємо вашу думку!

Pin It on Pinterest