«Нам спокій тільки сниться…» або Недолуге керівництво міста

Знову наше місто сколихнули значні проблеми: на початку січня цього року мешканці Каховки, які отримують послуги з централізованого теплопостачання, отримали платіжки від Каховського підприємства теплових мереж «Каховтеплокомуненерго» із захмарною вартістю опалення за грудень 2018 р. – майже 83 грн. за квадратний метр опалювальної площі. І знову обурені каховчани та спокійно-незворушні до людських проблем міський голова А. Дяченко та керівник КПТМ, депутат міської ради А. Перчиць стали «героями» сюжетів всеукраїнських телевізійних новин. Чи випадкова ця ситуація у нашому місті – давайте поміркуємо разом.

Дійсно, багатьох каховчан не влаштовують якість послуг з централізованого теплопостачання та, звичайно, їх ціна, тому заздалегідь потурбувалися про відключення від систем центрального опалення. Але це, по-перше, чималі кошти, по-друге, при ситуації, яка нині наявна в Каховці – це незаконно.

Справа в тому, що відключитися від мереж централізованого теплопостачання можна лише за наявності таких умов: наявність затвердженої міською радою оптимізованої   схеми   перспективного  розвитку  систем теплопостачання  населеного  пункту  та  згідно з цією схемою, а також наявність протоколу загальних зборів мешканців будинку  щодо  створення  ініціативної  групи  з вирішення питання відключення  від  мереж  ЦО  та  прийняття   рішення   про влаштування  у  будинку  системи  індивідуального або автономного опалення.   Рішення   про   відключення   будинку   від    системи централізованого  опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане ВСІМА власниками  приміщень у житловому будинку. Обов’язково мають враховуватись технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником системи теплопостачання.

Але що за останні кілька років має місто у цьому напрямку?

Розробка схеми оптимізованого теплопостачання центральної та східної частини міста –  одне з основних завдань в сфері житлово-комунального господарства Каховки на 2017 рік, про що визначено у Програмі економічного, соціального та культурного розвитку міста на 2017 рік та прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку до 2019 року, затвердженій рішенням міської ради 22.12.2016 р. Рішенням від 21.12.2017 знову прийнята аналогічна Програма, але вже на 2018 р. і до 2020 року. І в черговий раз серед основних завдань у сфері ЖКГ – розробка схеми оптимізованого теплопостачання центральної та східної частини міста. Отже, можна зробити висновок, що  «віз і нині там» – міський голова разом зі своєю командою роками лише планує одні і ті ж дії. Та плани лишаються тільки планами…

А. Дяченко тележурналістам цього року розповідав, що у відсутності схеми винні депутати, які не погодились виділяти кошти на її розробку. Але ж ще 20.11.2008 р. міська рада прийняла рішення № 655/4 «Про затвердження схеми оптимізованого теплопостачання міста Каховка», яким затверджено розроблену ЗАТ «Теплотехніка»  схему оптимізованого теплопостачання; виконавчому комітету приписано прийняти до виконання пропозиції з впровадження заходів щодо модернізації і реконструкції існуючих джерел теплової енергії і теплових мереж для центральної та східної частини м. Каховка повністю. В той же час для житлового масиву Свєтлово пропоновано закриття віддаленої котельні з переведенням житлового фонду на автономні джерела енергії та будівництво дахових або окремо розташованих котелень на об’єктах соціальної сфери та для негазифікованих житлових будинків.

Враховуючи викладене вище, логічно виникає питання: так є у міста схема, чи її немає? Хто може відповісти конкретно? Якщо схема вже є – то чим «завинили» депутати перед мером, не виділивши повторно гроші на її розробку?

Та й чи має Каховка взагалі якусь комплексну програму переходу на автономне/індивідуальне опалення? Серед довготермінових програм, на які спромоглася команда мера Дяченка з 2015 р. і яка розміщена на сайті міста, лише єдина – про розвиток малого та середнього підприємництва на 2017-2019 роки…

Натомість (якими б поганими для декого не були «попєрєднікі») у роки ще до часів мерства А.Дяченка за рахунок бюджетних коштів була розроблена і затверджена схема оптимізованого теплопостачання, здійснено реконструкцію системи газозабезпечення житлового масиву Свєтлово, реконструйовано внутрішньобудинкові та підвідні мережі електрозабезпечення негазифікованих будинків, розроблено та введено в дію Програму “Реконструкція систем опалення квартир пільгових категорій населення та малозабезпечених громадян в багатоквартирних житлових будинках ж/м Свєтлово м. Каховка із встановленням систем індивідуального опалення».

Так, довго, з деякими проблемами, але свєтловчани перейшли на індивідуальне опалення своїх помешкань, бюджетні заклади також переведені на «автономку».

А що ми на сьогодні маємо у центральній і східній частині міста в цьому напрямку? А нічогісінько, окрім масового, хаотичного відключення з дозволу комісії виконкому від систем централізованого опалення, без врахування ймовірних негативних наслідків, які таке відключення може потягти.

Дійсно, з 1 травня цього року Закон України «Про житлово-комунальні послуги» дозволить  відключати від систем ЦО не будинок в цілому, а окремо узяті квартири, якщо не менш як половина квартир та нежитлових приміщень вже відключені від мереж централізованого опалення. Та чи витримають наявні в багатоповерхівках електромережі нове і досить значне навантаження, чи достатньо діаметру газових труб і тиску газу в них, аби забезпечити безперебійне і якісне постачання газу для опалення кожної кватири, приготування їжі та підігріву води? А як місто турбуватиметься про пенсіонерів, малозабезпечених, пільговиків, які не в змозі власним коштом встановити «автономку»? Чи не міська влада і міський голова, як головний посадовець, якого обирає громада, просто ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ потурбуватися про це?

Але нинішнього мера турбує, як бачимо, лише підприємство-теплопостачальник та благополуччя його товариша-однопартійця, керівника КПТМ. До речі, якщо піприємство є збитковим, яке тільки і має, що борги, то яким чином і за виконання яких показників постійно преміюється його керівник?

І тут дійсно треба дуже прискіпливо розбиратися: і з питання зависоких тарифів та принципів їх формування, і з питання обов’язків теплопостачальника щодо якісного і своєчасного обслуговування будинкових лічильників тепла, і щодо роботи підприємства в напрямку погашення заборгованості населення перед КПТМ, і в питаннях кількості працівників та їх заробітних плат та премій тощо. Питань чимало і саме з метою їх з’ясування каховчани звернулися до міської ради з проханням створити депутатську комісію.

Рішенням ради 31 січня створено тимчасову депутатську контрольну комісію з питань перевірки складової тарифу КПТМ  «Каховтеплокомуненерго», затвердженого рішенням виконавчого комітету від 13.11.2018 року № 308.

Але давайте подивимося на склад цієї комісії: половина з 10-ти її членів – це депутати від БПП та/або безпосередні підлеглі міського голови В. Колушкін, А. Садова, А. Трофимчук, Л. Соколова. Ще один член комісії В. Яхно – працевлаштований в одному з комунальних підприємств міста. Як думаєте, чиї інтереси їх найбільш цікавитимуть?

До того ж комісія створена для перевірки тарифів, затверджених рішенням виконкому 13.11.2018 р., а на сайті міськради з 14.01.2019 р. вже розміщено новий проект рішення виконкому «Про коригування тарифів на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для потреб населення КПТМ «Каховтеплокомуненерго» і, звичайно ж, в бік збільшення тарифу…. То поки депутатська комісія даватиме оцінку тарифам від листопада минулого року – міський голова разом зі своєю «бравою командою» його «адептів» у виконкомі ймовірно прийме вже новий тариф.

Залишається надія на депутатів О. Особу, А. Мовчана, М. Грека, О. Глущенка, Д. Цінського та фахових спеціалістів, яких вони мають право залучати до роботи комісії.

Але висновки комісії – то лише перша сходинка на шляху до перевірки тарифів. Важливо звернутись (і саме депутатам міської ради, як представникам жителів міста, які їх і обрали з метою представництва інтересів громади) й до правоохоронних органів, які під час досудового розслідування мають право провести повноцінну, фахову експертизу усіх складових тарифу від КПТМ «Каховтеплокомуненерго».

Не зайвими будуть і звернення до  Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) –  спеціалісти цієї комісії як ніхто інший обізнані з правилами формування тарифів.

На жаль, тарифи на тепло в місті просто шалені, є одними з найвищих в Україні і це вже ні для кого не секрет! А рівень життя в Каховці зовсім невисокий. Ще взимку 2017 р. на сторінках газети «Каховська зоря» в статті «Бюджет міста – на службі громаді» я відзначав, що пенсіонери після оплати комунальних платежів не мають коштів навіть на мінімальний продуктовий набір, такі необхідні їм ліки, вже не кажучи про придбання хоч якогось одягу. Як варіант, задля часткового вирішення цього питання я звернувся до міської влади з пропозицією: «Розглянути питання про можливість виділення найнезахищенішим верстам населення з міського бюджету на безповоротній основі коштів для часткової компенсації оплати послуг за опалення житла, як найбільш вартісну послугу. Для цього, звичайно, депутатському корпусу та відділам і виконавчим органам міської ради необхідно провести досить серйозну попередню роботу: визначитись із категоріями та загальною кількістю осіб, яким може бути надано таку допомогу; вирішити при якому сукупному доході сім’ї може бути надана вказана допомога; підготувати і прийняти певну програму, розробити механізм її реалізації; вирішити яку суму із міського бюджету може бути виділено  для фінансування цієї програми; вирішити питання про строки дії програми; яким чином має бути надана допомога – чи шляхом виплати певної суми готівкою людям, чи перерахуванням коштів постачальнику послуги та ін.».

Але ні відгуку, ні, тим більше, дій від керівництва міста з цього приводу немає і досі. Та навіть навпаки – тарифи зростають з шаленою швидкістю, населення навіть мінімально не захищене, ціна на встановлення «автономки» просто непідйомна для більшості із залишку абонентів КПТМ  – пенсіонерів, багатодітних, інвалідів, малозабезпечених та ін.

На сьогодні ситуація ще складніша, аніж на початку 2017 р., каховчани тепер стоять перед вимушеним вибором: сидіти в теплі, але при цьому голодувати, зовсім не купувати ні ліки, а ні одяг, та при цьому накопичувати багатотисячні борги за опалення з ризиком взагалі втратити житло, чи намагатись щось змінити самотужки, бо міська влада глуха до громади.

Давайте змінювати наше місто і життя його мешканців на краще  усі разом, бо на наше недолуге керівництво в особі міського голови А. Дяченка розраховувати, на жаль, не доводиться.

Олександр Бойко, мешканець міста, депутат Каховської районної ради.

Дякуємо за відгук!

Pin It on Pinterest