Зелена стратегія Каховки: скільки зрубали та скільки висадили дерев у місті за останні роки

Напевно, не варто перераховувати ті функції, які дерева виконують, починаючи від екологічної та закінчуючи естетичною. І кожен, хто виходить на вулиці міста, буває в місцевих парках, зауважує, що не все гаразд з легенями землі в нашому місті. Не в останню чергу завдяки браконьєрам, які знищують посадки і «підчищають» парки. Точних даних про кількість зрубаних громадянами «на дрова» дерев дізнатися навряд чи вийде, оскільки інвентаризація та паспортизація зелених насаджень в місті не проводилася. Проте дізнатися, скільки цілеспрямовано утилізує і висаджує міська влада — можна.

Редакція написала запит до міськради з проханням назвати кількість дерев, вирубаних і висаджених за останні роки в нашому місті. А також дати інформацію, в яких саме місцях Каховки посаджені нові дерева.

Згідно з відповіддю — городянам лише здається, що з деревами в місті не все гаразд і, в дійсності, у Каховці частіше дерева садять, ніж рубають.

Так за період з 2017 року по березень 2019 року придбано та висаджено 3700 одиниць зелених насаджень на 64 тис. грн. Крім того, протягом 2018 року на прибудинкових територіях ОСББ, ЖБК та КП «Каховська керуюча компанія» було роздано та висаджено 150 саджанців дерев на безкоштовній основі. Висадженням зелених насаджень та доглядом за ними у Каховці займалось КП «Комунальне транспортне підприємство», виконання робіт з видалення дерев проводились заявниками самостійно, підрядними організаціями та фізичними особами, з якими укладались відповідні договори.

Нам дуже цікаво, чи доглядали за саджанцями після посадки, в якому вони стані, і взагалі — чи є вони в наявності.

За період з 2017 по березень 2019 року виконано роботи з видалення 160 дерев (тополя, акація та фруктові дерева). Видалення виконувалось за адресами відповідно заяв від мешканців, підприємств та установ міста.

Здавалося, зелених насаджень з’явилося в 24 рази більше ніж знищено, проте варто розуміти, якщо у випадку з видаленням мова йде винятково про дерева, то поняття «зелених насаджень» охоплює як самі дерева, так і різноманітні квіточки та кущики, включно з газонною травою.

Це стає зрозуміло, якщо подивитися на найменування зелені, яку висаджували за вказаний період: агератум, аліссум, бальзамін, газанія сортова, гацанія, газонна трава, петунія, сальвія, тагетіс, кущі троянд, цинерарія. Рослини висаджені на клумбах по вул. Набережна, ж/м Свєтлово та центральній частині міста.

Таким чином картина останніх трьох років зрозуміла — ні про яку заміну дерев, навіть з розрахунку «1 до 1», мова не йде.

Варто також враховувати, що пік вирубки припав на 2015 рік, коли по місту массово видаляли і «омолоджували» практично під корінь дерева. Рівноцінно замінити знищені дерева, як ми бачимо, за останні роки — не вийшло. Достатньо згадати про зрубані на території Свєтлово багаторічні платани.

Для прикладу, у сусідній Новій Каховці, на яку так полюбляє рівнятися місцева влада, лише цієї весни висаджено 1371саджанців дерев та кущів. За останні 10 років, за словами міського голови Нової Каховки, дерев висаджено майже в 10 разів більше ніж викорчувано: 6000 проти 711.

На виконання робіт з догляду за зеленими насадженнями та покосом трави в парках та вулицях міста за період з 2017 року по березень 2019 року КП «КТП» використано майже 3,5 млн.грн., 2 млн. з яких пішли на оплату праці.

Якщо говорити про плани посадки дерев на 2019 рік, то такі відсутні, оскільки перелік дерев, які повинні бути висаджені, формується в залежності від кількості звернень громадян з проханням висадити дерева на прибудинкових територіях, а також достатнього фінансування. Так що, жителі Каховки, якщо ви хочете, щоб у вашому у дворі з’явилися зелені насадження, або самі займайтесь цим питанням, або звертайтеся до міськради.

Тим часом цілком можливо створити в місті такі умови, при яких балансоутримувачі тих чи інших територій (підприємства, ОСББ і т. д.) були б економічно зацікавлені в їх озелененні, наприклад, отримуючи за це певну пільгу з оподаткування. У результаті кожен господар буде намагатися озеленити свою територію. Проте це в наших реаліях схоже більше на фантастику.

Сергій МАКОГОН.

Дякуємо за відгук!

Pin It on Pinterest