Здобутки, втрати і надії

Біля Чорноморівки, на місці колишнього відгодівельного комплексу, знаходиться  зараз база дочірнього підприємства  «Югагрофорс», яким керує  випускник Київської сільгоспакадемії Володимир Купенко. Підприємство порівняно молоде (десяток років) і невелике (1004 гектари). Має  достатньо розвинену  матеріально-технічну базу. Спеціалізується на вирощуванні зернових, сої, кукурудзи і гібридів  соняшника, а також уже шостий рік – овочів (100 гектарів) на крапельному зрошенні.

Саме зараз  повним ходом іде збирання капусти: при середній врожайності понад 700 центнерів з  гектара планується зібрати майже  1,5 тисячі тонн. Добре вродили цибуля, морква, помідори. До речі, саме в цей час, поряд плантацією капусти, нарізалися грядки під майбутні  посіви моркви: цю роботу  старанно виконує кращий  тракторист району Олександр  Баранов (на фото).
Та й саме підприємство визнано за підсумками року кращим в районі. Однак у  його керівника  ця новина викликає  змішані почуття (як писав поет: зі  смутком радість обнялися):
– Рік видався несподівано тяжким, деякі поля  довелося засівати тричі: ріпак засох, озимі ячмінь і пшениця вимерзли, а ярий  ячмінь  на богарі згорів:  зібрали по тонні з гектара. На овочі ціна низька: ось уже  другий рік вона  залишається нижчою собівартості.
– Отже, перевиробництво?
– Як факт – завдяки  сучасним інтенсивним  технологіям. Овочі вирощувати навчилися, а от зберігати їх – ще ні. Нас, зокрема, якраз і виручають  наші овочесховища. Але в такому разі  варто не гнатися за  обсягами продукції, а дбати про її якість, щоб могла зберігатися якомога довше.
– Але від вирощування овочів не відмовляєтеся?
– Ні, бо гарні кліматичні умови  і крапельне зрошення якраз і спонукають  займатися овочівництвом. Це також  потрібно для дотримання сівозміни. А ще – це робочі місця для сільських жителів: як Чорноморівки, так і Семенівки.
– А відновити тваринницьку ферму  наміру немає? Це теж робочі місця, та ще й цілий рік…
– Таку, як раніше, – немає сенсу. Для будівництва сучасної потрібні інвестиції і підтримка  з боку держави,  або вдосталь власних коштів, яких  немає  у невеликих підприємств.
– Чи вплинули кліматичні  й економічні  негаразди на  розрахунки за орендовані землі?
– Ні. Орендна плата у нас  залишається сталою, на рівні 4 відсотків. Мені  вдалося переконати власників паїв, що це економічно обґрунтований розмір орендної плати. Пообіцяти  можна й більше, але обіцянку треба  виконувати, а за таких, як цього року, умов це неможливо.  Мій головний аргумент – стабільність. І я щиро дякую селянам, що  вони мене розуміють. До того ж,  я не обмежуюся самими тільки розрахунками за орендовану землю, а й надаю посильну допомогу усій сільській  громаді: у Чорноморівці  – житлово-комунальному підприємству, клубу, школі, в Семенівці – дитсадку і на будівництві церкви.
– Як ваш колектив зустріне професійне свято?
– Кожен з 23 працівників отримає заслужену премію. Бо кожен зробив свій внесок у вирощений  і зібраний врожай: агрономи Станіслав  Шеверя і Віктор Спірін, механік Валерій Бадюк, тракторист Дмитро Грицаєнко, фрегатчик  Аркадій Вижетчанін, бухгалтер Катерина Болдар,  комірник Анна Блажеєва… А потім  – далі до роботи, готуватися до нової весни. Хочеться, щоб вона була для нас більш вдалою.

Дякуємо за відгук!

Pin It on Pinterest