Врожайна нива «Алтаналу»

Олександр Червоний – один з піонерів фермерського руху на Каховщині. Рівно 20 років тому, восени, взяв в обробіток 48,5 гектара ріллі, на яких і було засноване фермерське господарство «Алтанал». Починав з нуля, вже згодом, придбав тракторець Т-70, котрий здавав в оренду колгоспу «Україна», а господарство в свою чергу допомагало йому сільськогосподарським інвентарем, знаряддям. Покладався на власні сили: сам засипав, сам засівав… Це вже в 1999 році почав працювати і на орендованих у жителів Семенівки землях. Тоді ж уперше взяв найманих працівників: і всі четверо були на роботу прийняті офіційно, по трудових книжках.
-Я одразу сказав: не буде ніякої зарплати «в конвертах»! – пригадує свої перші самостійні кроки Олександр Васильович. – Зовсім недавно ми проводжали на заслужений відпочинок наших перших чотирьох пенсіонерів: троє з них, механізатори, отримали пенсію пільгову – у 55 років, яку заробили ще в колгоспі. І це – завдяки тому, що працевлаштовані офіційно, з дотриманням трудового законодавства. Навіть з сезонними робітниками укладаємо трудову угоду на три місяці: адже відрахування на заробітну плату поповнюють бюджет передусім сільської ради. Кілька років тому, в розпал сезонних робіт, коли на полі працювало 120 чоловік, перерахували майже 200 тисяч гривень податків протягом одного місяця, чим неабияк вразили податківців.
Сьогодні в «Алтаналі» налічується 25 постійних працівників, отримують регулярно, двічі на місяць, 500 гривень авансу і заробітну плату, яка в 2-3 рази, залежно від професії, вища мінімальної. Щороку робітники забезпечуються спецодягом, їм оплачуються, як і належить, лікарняні листки. Створено профспілкову організацію (голова профкому – Станіслав Соколовський), яка уклала колективний договір з адміністрацією фермерського господарства. Завдяки відрахуванням до Фонду соціального страхування двоє працівників мають змогу поїхати на лікування до санаторію: заявки на путівки вже подано.
Усе це – свідчення успішної виробничої діяльності фермерського господарства, яку воно здійснює вже на майже на тисячі гектарах сільськогосподарських угідь, більша частина яких – під «Фрегатами» і на крапельному зрошенні.
Вирощуються на полях зернові і технічні культури, овочі і, звичайно ж, картопля, традиційна для Семенівки культура. Відпрацьована десятиліттями технологія, набутий колишніми колгоспниками досвід, цінні поради, ветерана-аграрника Григорія Якущенка, дають змогу отримувати двічі на рік добрі урожаї. Зараз саме завершується збирання картоплі, урожайність сягає 28 тонн з гектара. Ранніх зернових за украй несприятливих умов отримали по 30 центнерів з гектара, сої – по 31,3. Добре вродили капуста (70 тонн з гектара) і цибуля (по 64,5 тонни).
Саме за ці високі показники серед фермерських господарств району «Алтанал» удостоєний права стати володарем перехідного кубка райдержадміністрації, районної ради і райкому профспілки працівників АПК.
Не скривджені і власники земельних паїв: орендна плата становить тисячу гривень за гектар. Щороку складаються протоколи, згідно з якими розмір її постійно підвищується. От і на наступний рік гектар «коштуватиме» вже 1240 гривень (тобто всі 5 відсотків від її вартості).
Підтримку і допомогу від фермерського господарства мають і школа з дитсадком, і сільський будинок культури. До речі, художні самодіяльні колективи відповідають вдячністю, будучи незмінними супутниками фермерського господарства на святкових ярмарках не лише в Херсоні, а й у Києві. Варте уваги і саме ставлення О.Червоного до участі в цих ярмарках, в тому числі – і в Каховці: робить це не з комерційної вигоди, а, як сам мовить, для душі, бо хоче зробити людям щось приємне.
І сьогодні Олександр Васильович дякує за сумлінну працю і старання своєму невеликому колективу, зокрема, першим своїм помічникам – головному агроному Владиславу Підкові, його колезі, вже пенсіонеру Василю Ратушняку, а також механізаторам Івану Полюховичу й Олександру Стеблині, бригадиру-обліковцю МариніКушеленко, оператору дощувальних машин «Фрегат» Сергію Новосельцеву…
Це їхнє спільне свято, бо зібрано й закладено на зберігання вирощений врожай. А погожа осінь дозволила завершити всі польові роботи.

В‘ячеслав ЖИЛЕНКО.
На фото: на збиранні картоплі –
 Валентина КРИВОШЕЄВА,
Яна ІЛЬНИЦЬКА і Марина КУШЕЛЕНКО.

Дякуємо за відгук!

Pin It on Pinterest