І знову смерть. На цей раз вбивця – БОТУЛІЗМ.

7 січня до реанімаційного відділення Каховської ЦРЛ було доставлено 53-річного жителя Малокаховки у дуже тяжкому стані. Діагноз: ботулізм. Незважаючи на всі намагання лікарів, чоловік помер наступного дня. Викликані з Херсона фахівці – обласний реаніматолог й інфекціоніст – теж нічим уже не могли зарадити хворому.
Як з’ясувалося, причиною цієї страшної недуги став півторакілограмовий лящ, якого рибалка сам упіймав і засолив. Ним же і вирішив повечеряти. На ранок чоловіку стало зле, але він прийняв ці симптоми за “звичайний” розлад шлунку: “Мабуть, переїв”. Ще через день йому стало зовсім погано, почалася задуха і довелося викликати “швидку допомогу”. Але ботулотоксин – одна з найсильніших біологічних отрут на Землі (у 200 тисяч разів сильніше за укус гадюки, найотрутнішої зі змій) зробив свою чорну справу.
Про це повідомила редакції “Каховської зорі” завідуюча інфекційним відділенням Каховської ЦРЛ Марія Муравська:
– Непокоїть той факт, що після тривалого затишшя це вже третій за останні два місяці випадок такого серйозного харчового отруєння. Всі вони пов’язані з соленою чи в’яленою рибою домашнього приготування.
Так, 11 листопада до лікарні потрапив, на шостий день після ласування рибою, житель с.Дудчине. 28 листопада – житель міста (на третій день після того, як поїв товстолоба “з душком”). Після комплексу лікувальних заходів, починаючи з введення сироватки проти ботулізму (на щастя, така у нас є) вони одужали. У третьому випадку захворювання розвивалося надто стрімко, що пов’язано з великою кількістю спожитої риби і великою дозою ботулотоксину.
– Як можна відрізнити шлунковий розлад від ботулізму?
– Для встановлення діагнозу першочергове значення для лікаря має анамнез хвороби: що пацієнт вживав напередодні. Тому чим раніше хворий звернеться за медичною допомогою, тим краще. Бо далі під дією токсину нервовопаралітичної дії виникають інші, набагато серйозніші симптоми: порушується зір, розвивається параліч м’язів, в першу чергу – дихальної мускулатури людина просто задихається). Крім того, з цієї ж причини хворий втрачає здатність ковтати і може захлинутися водою. Слід зазначити, що ці симптоми не супроводжуються підвищенням температури тіла.
До речі, побутує думка, що алкоголь запобігає розвитку хвороби. На жаль, це не завжди так. Скажімо, померлий того дня пив пиво. І що?
– Як уберегтися від цієї напасті?
– Сама собою клостридія ботулізму загрози не становить. До того ж, вона гине під час термічної обробки. Але, потрапивши у сприятливе середовище (без доступу повітря при плюсовій температурі), бактерія починає посилено розвиватися, виділяючи токсини. В першу чергу – у кишківнику риби. Далі вражаються прилеглі до нього тканини, в першу чергу – ікра. Крім того, риба вже може бути хворою: тому так настійно рекомендую її ретельно прожарювати під час готування.
Спори клостридії можуть потрапити і в гриби, на фрукти, м’ясо, інші продукти для домашнього консервування. Тому слід бути уважним і ні в якому разі не споживати консерви з ознаками бомбажу (здуття). Майте на увазі, що ботулізм – ворог підступний: вражені ним продукти не міняють смакових властивостей, не мають запаху.
Лікаря-інфекціоніста цілком і повністю підтримує працівник Каховського управління Державної санітарно-епідеміологічної служби помічник лікаря-гігієніста Олена Шейко:
Збудник ботулізму постійно міститься в ґрунті, звідки потрапляє у воду, на овочі та фрукти, а з ними в органи травлення людини, тварин, пта­хів, деяких молюсків.
Сприятливі умови для розмноження клостридій бо­тулізму і утворення токсину створюються в м’яс­них, рибних, овочевих, грибних та фруктових герметично закритих консервах, а також у копчених рибних та м’ясо-ковбасних виробах.
Для запобігання захворюванню на ботулізм важливе значення має дотримання технології під час виготовлення консервів з м’яса, риби, овочів, фруктів, ягід, грибів, а також копчення та соління риби і виготовлення м’ясо-ковбасних виробів. Найбільшу небезпеку становлять консервовані продукти домашнього виробництва, бо в домашніх умовах важко дотримуватися належного режиму термічної обробки. Тому населенню потрібно, перш за все, для консервування брати лише доброякісні овочі, ягоди та фрукти, які ретельно мити у проточній воді, очищати від залишків ґрунту. У низькокислотні консерви (огірки, кабачки, баклажани, зелений горошок) слід додавати оцтову чи лимону кислоту.
Треба пам’ятати, що в домашніх умовах термічна обробка консервів не виключає можливість зберігання спор клостридій ботулізму, які за сприятливих умов можуть проростати і продукувати ботулотоксин. З огляду на це домашні консерви перед вживанням доцільно додатково термічно обробляти протягом 15 – 20 хвилин. Засолювання риби треба робити в концентрованих (10%) розчинах солі. Клостридії ботулізму, які потрапили в герметично закритий посуд, під час проростання можуть утворювати газ, що спричиняє здуття (бомбаж) банок. Тому такі консерви підлягають обов’язковому знищенню.
Не слід купувати продукти домашнього консервування на стихійних ринках. Насамперед, не слід купувати в’ялену, копчену, солону рибу з рук, на «стихійних ринках», біля магазинів, на зупинках транспорту тощо. Це стосується також і різних консервів, м’ясокопченостей та ковбас домашнього виготовлення, інших продуктів невідомого походження та сумнівної якості.
Найголовнішим у профілактиці цього захворювання є «золоте правило» – не треба ніколи купувати та вживати у їжу будь-які харчові продукти негарантованої якості чи такі, що викликають підозру щодо їх доброякісності та термін придатності яких вже минув.

Дякуємо за відгук!

Pin It on Pinterest