Сількомунгоспи. Літо – іспит на професіоналізм

Hata-kolodyazЖитлово-комунальне господарство району налічує 20 сільських підприємств різної форми власності (із них 17 комунальних, 2 приватних і в одному господарює фізична особа – підприємець), які надають послуги з водопостачання та водовідведення, збирання і утилізації твердих побутових відходів тощо.
На теперішній час водопостачання мешканців 43 сіл району здійснюється з 83 артезіанських свердловин через 63 діючі водонапірні башти по водопровідній мережі загальною довжиною 374 км.
У 29 селах району питна вода подається цілодобово, в інших 14 – за графіком. Технічна вода подається цілодобово на території Волинської, Кам’янської, Любимівської селищної, Малокаховської, Новокам’янської, Роздольненської, Тавричанської та Чорнянської сільських рад. Найгірше подається вода на території Чорноморівської, Федорівської, Костогризівської, Заозерненської та Дудчинської сільських рад.
Нинішній стан справ у житлово-комунальному господарстві району характеризується рядом суттєвих проблем. Передовсім йдеться про кризову фінансово-економічну ситуацію підприємств житлово-комунального господарства. Заборгованість за житлово-комунальні послуги станом на 1 травня 2013 року  складала 761.6 тис.грн. Любимівському СКП населення заборгувало 199.3 тис. грн., Василівському – 100.4 тис. грн., Чорнянському – 88.3 тис.грн. Заборгованість жителів сіл за вивезення твердих побутових відходів загалом становить 12.7 тис.грн. Із них в с.Роздольне – 5.9 тис.грн., в с.Коробки – 1.4 тис.грн., Малокаховці – 2.6 тис.грн., в с.Тавричанка – 2.8 тис.грн.
Недофінансування сільських комунальних підприємств з боку самих же споживачів послуг призводить до погіршення водозабезпечення населення та якості води, неспроможності надавати якісні та в повному обсязі послуги, унеможливлює зниження їх собівартості. В зв’язку з тим, що більша частина водопровідно–каналізаційного господарства району знаходиться в аварійному стані через згадане недофінансування, планово – попереджувальний ремонт на СКП поступився місцем аварійно-відновлювальним роботам, загальні витрати на які у кілька разів вищі. У Дмитрівського, Кам’янського, Малокаховського, Новокам’янського , Розолюксембургського, Тавричанського та Чорноморівського сількомунпідприємств не має в резерві насосів, що може негативно вплинути у ці спекотні дні на забезпечення водою населення.
Вкрай важливе питання, на яке необхідно звернути особливу увагу, – це обладнання артезіанських свердловин та абонентів приладами обліку води для здійснення контролю за водопостачанням та водоспоживанням. Із 83 свердловин лічильники встановлені тільки на 28. Не працюють в цьому напрямку Василівське, Костогризівське, Розолюксембургське, Кам’янське, Новокам’янське, Червоноперекопське, Дудчинське СКП.
Незадовільне фінансове становище склалося внаслідок невідповідності тарифів на житлово-комунальні послуги до їх собівартості, неналежне виконання службових обов’язків керівниками СКП, самоусунення від  цих проблем виконкомів сільських та селищної рад.
Дає взнаки й недосконалість системи управління підприємствами житлово- комунального господарства. Звідси неконтрольованість, низька якість роботи підприємств житлово-комунальної галузі. На 19 СКП працюють всього 98 працівників. Із них 52 – це начальники, головні бухгалтери та касири. Слюсарів, сантехніків, водокатів всього 46, із них у Любимівському, Чорнянському та Малокаховському СКП – 22 працівники. Решта 24 працівники працюють у 16 СКП. У більшості СКП працює по 3 працівники керівного складу та 1 водокату. Йдеться й про критичний стан основних фондів там, де вони є. Не мають ані техніки, ані виробничої бази Волинське, Василівське, А.Слобідське, Заозерненське, Коробківське, Розолюксембургське, Червоноперекопське, Чорноморівське, Костогризівське сількомунпідприємства.
Отож, в першу чергу для покращення ситуації в житлово-комунальному господарстві необхідно головам виконкомів сільських рад покращити технічне оснащення сільських комунальних господарств.
Одночасно слід вирішити питання щодо придбання резервних насосів (на 83 робочі  свердловини лише 25 насосів в запасі). Потребує активізації робота по налагодженню повного обліку води (водолічильниками обладнано тільки 28 свердловин із 83 – 33,7%, а з 12073 абонентів лічильники встановили лише 4800 осіб – 39,8%).
Сільвиконкомам, СКП слід докласти максимум зусиль, щоб забезпечити населення цілодобовим питним та технічним водопостачанням, оперативно привести діючі тарифи у відповідність з економічно обґрунтованими тарифами, бо нині в більшості сількомунгоспів собівартість водопослуг значно ті тарифи перевищує, і забезпечити з боку населення повну сплату за отримані водопостачальні послуги, а також взяти під дієвий контроль  реалізацію програми «Технічна вода» на територіях Василівської, Кам’янської, А.Слобідської, Розолюксембургської, Заозерненської, Роздольненської та Костогризівської сільрад.
Треба разом з тим  поліпшити організацію збирання, перевезення та утилізації твердих побутових відходів в таких населених пунктах, як Любимівка, Роздольне, Коробки, Малокаховка і Тавричанка,  а в інших селах необхідно організувати збирання побутового сміття та укласти договори на його вивезення до міського полігону.
Одночасно виконкомам Роздольненської, Тавричанської, Коробківської та Малокаховської сільрад належить використати всі наявні можливості щодо створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) і всіляко сприяти успішній роботі цих об’єднань.
Іван КУШНІР, завідувач сектору житлово-комунального господарства та з надзвичайних ситуацій райдержадміністрації.

Дякуємо за відгук!

Pin It on Pinterest