Виїзне засідання колегії облдержадміністрації

DSC_252712 червня у с.Тавричанка відбулося розширене засідання колегії обласної державної адміністрації, яке провів голова ОДА Микола Костяк.

Шановних гостей щиросердно привітали перший заступник голови Каховської  райдержадміністрації Віктор Балабанов і Герой України директор ДП ДГ «Асканійське» Віра Найдьонова. Віра Опанасівна, зокрема, стисло розповіла про державне дослідне господарство, підкресливши, що воно нині являє собою потужний сплав багатогалузевого агропідприємства і науки, тобто Асканійської сільськогосподарської науково-дослідної станції. До слова, серед подібних наукових закладів України АСНДС, котрій восени поточного року виповнюється 5 років, нема зараз рівних, бо її розробки в галузях рослинництва, тваринництва та зрошення вже увінчалися відчутною фінансово-економічною та екологічною ефективністю.
Учасники розширеного виїзного засідання здійснили тривалу автобусну подорож ланами, фермами та виробничо-господарськими об’єктами «Асканійського», ознайомилися із дослідними ділянками, зрошуваними масивами, побували на 100-відсотковій лінійці готовності до жнив комплексного збирального загону ДП ДГ тощо. Висновок такий: погода не балувала своєю увагою і цього року землеробів Тавричанки, дощів майже не було, від посухи загинуло на богарі 224 гектари озимої пшениці, 423 га ярого ячменю та 221 га ярої пшениці, але трудівники дослідного господарства зробили все можливе, аби зберегти, доглянути і підготувати до якісного збирання понад 2 тисячі гектарів ранніх зернових культур.
Вкрай цікаві та корисні оглядини «володінь» «Асканійського», жвавий обмін думками гостей із головними спеціалістами ДП ДГ завершилися досить характерною для Тавричанки з точки зору розвитку соціальної сфери села подією: М.Костяк і В.Найдьонова відкрили сільський реабілітаційний центр для тих, хто видужав після важких хвороб.
У місцевому будинку культури голова облдержадміністрації М.Костяк відкрив пленарну частину розширеного засідання колегії. Він, зокрема, зауважив, що другий рік поспіль Херсонщина потерпає від високих температур повітря. Посуха позбавила хліборобів області надій на щедрий врожай. Ось такий він примхливий, Таврійський степ – найбільша пустеля Європи. Правду сказав у свій час двічі Герой Соціалістичної Праці та Герой України директор приватного сільгоспкооперативу «Зоря» Білозерського району Дмитро Моторний, що на Херсонщині із п’яти років тільки один рік буває сприятливим для хліборобів, а інші чотири – то суцільні випробовування та ризик. Ось чому доля прийдешнього врожаю напряму залежатиме від того, наскільки відповідально і сумлінно ставитиметься до справи буквально кожен учасник збирання ранніх зернових культур – від міністра до рядового жниваря. В кожному районі треба вже мати свою особисту стратегію і тактику косовиці хлібів. Разом з тим слід реально подбати і про врожай 2014 року, зробивши особливу ставку на збільшення площ під чорними парами та всебічний розвиток зрошуваного землеробства як гаранта сталих врожаїв зернових культур. На Херсонщині без зрошення, наголосив М.Костяк, вирощувати вагомі врожаї не можливо, тож давно час відпрацювати і прийняти державну програму розвитку поливної ниви як в нашому Таврійському краї, так і на Півдні України в цілому.
Голова ОДА наголосив на необхідності також на державному рівні підтримати матеріально малих та середніх зерновиробників, фермерські господарства, які зазнали відчутних збитків від двох посух поспіль, забезпечити їх у повному обсязі якісним насінням під врожай майбутнього року. Що б там не було, а хлібороби Херсонщини завжди прагнутимуть довести свій спільний річний доробок до 2,5-3 мільйонів тонн зерна.
Далі із доповіддю «Про готовність сільськогосподарських підприємств та господарств області до збирання ранніх зернових та зернобобових культур у 2013 році» виступив директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Віталій Ярмак.
Починаючи з середини літа і до початку грудня 2012 року, підкреслив він, на території області утримувалась аномально тепла без значних опадів погода. Внаслідок повітряної і ґрунтової посухи сівба проводилась у сухий ґрунт, що не дозволило своєчасно одержати сходи. Опади у зимовий період поповнили запаси вологи лише в посівному шарі грунту.
Результати досліджень і моніторингу стану озимих культур спеціальними районними комісіями свідчать про те, що із отриманих 521,7 тис. га озимих зернових сільськогосподарських культур у доброму стані перебувають 28%, у задовільному – 44%, у незадовільному стані – 22%, загинуло 33,2 тис.га озимих зернових культур. Сходи ранніх ярих зернових культур характеризуються таким чином: із посіяних 178 тис.га у доброму стані перебувають 22%, у задовільному – 36%, у слабкому та зрідженому – 28%, загинуло внаслідок посухи 25,1 тис.га.
Таким чином господарства у 2013 році можуть недоотримати значну кількість валового збору зернових культур. Крім того, постраждалі посіви не зможуть сформувати повноцінний якісний урожай.
Сільгосптоваровиробниками області проведено комплекс агротехнологічних заходів, спрямованих на отримання запланованого урожаю високої якості: згідно з оперативною інформацією підживлено всі посіви озимих зернових на площі 521,7 тис.га з нормою внесення 60-80 кг/га діючої речовини ( у 2012 році – 55 кг/га).
Для підживлення озимих культур сільгосптоваровиробники в повному обсязі були забезпечені азотними добривами. Закуплено 41 тис.тонн д.р., що у 1,2 раза більше проти минулого (35 тис.тонн д.р. у 2012 році).
Ранніх зернових при завданні 199,6 тис.га посіяно 178,8 тис.га, або 90 %. Загальний недосів складає 20,8 тис.га, з них не виконали завдання з посіву ранніх зернових у Іванівському районі – 9,4 тис.га, Чаплинському – 6,6 тис.га, Великоолександрівському – 2,4 тис.га, Каховському – 2 тис.га.
Через весняну посуху посів зернових та зернобобових культур при завданні 323,9 тис.га склав 273,2 тис.га, або 84 %.
Соняшника при завданні 221,4 тис.га посіяно 229 тис.га, або 103% та 13 % до ріллі.
Кукурудзи при завданні 66,7 тис.га посіяно 58,3 тис.га, або 87%. Не виконали завдання з посіву в Іванівському районі – 4 тис.га, Великоолександрівському -1 тис.га.
Сої при завданні 90 тис.га посіяно 84,5 тис.га, або 94 %. Не виконали завдання з посіву Чаплинський район – 2,4 тис.га, Іванівський – 0,8 тис.га.
Рису при завданні 6,5 тис.га посіяно 7,5 тис.га, або 114%.
Головна вимога до збирання зернових полягає в тому, щоб зібрати весь урожай без втрат та зберегти його високі насіннєві, продовольчі і технологічні якості при мінімальних затратах праці та коштів, чого можна досягти чітким плануванням і високою організацією збиральних робіт.
До збирання ранніх зернових культур нині підлягають 656 тис.га. На сьогоднішній день в області нараховується 2463 зернозбиральних комбайни. Технічна готовність їх складає 94%. Повністю підготовлена техніка для збирання та підробітку зерна в Голопристанському, Цюрупинському та Великоолександрівському районах, суттєве відставання у Горностаївському, із наявних 154 комбайнів готовність становить  84%, у Скадовському з 167 комбайнів готовність – 76%.
Сільгоспвиробниками області підготовлено до роботи валкових жниварок – 92%, зерноочисних машин – 96% , автоваги – 95%.
Середнє навантаження на 1 зернозбиральний комбайн – 266 га. У Велиоолександрівському, Голопристанському та Генічеському районах навантаження – від 409 до 449 га.
Середньозмінне розрахункове навантаження на один фізичний комбайн -19,3 га, що дозволяє щодобово збирати 48 тис.га.
Додатково необхідно залучити 550 зернозбиральних комбайнів, із них з інших регіонів 293 одиниці, в тому числі Генічеському – 101 одиницю, Голопристанському – 78 одиниць, Великоолександрівському – 66 одиниць, Нижньосірогозькому – 61 одиницю.
В оптимальні терміни, за 12 робочих днів, власними комбайнами сільгоспвиробники області можуть зібрати  574 тис.га.
Господарства, яким не вистачає власних комбайнів, укладають договори з ТОВ «Державна продовольчо-зернова корпорація України – МТС».
Крім корпорації, на території області є 19 підприємств-власників високопродуктивних зернозбиральних комбайнів в кількості 111 одиниць, які також можуть надати послуги по збиранню ранніх зернових.
На сьогодні основним завданням є збереження зерна і недопущення його продажу за низькими цінами в перші дні збирання врожаю.
Формування державного інтервенційного фонду в поточному році здійснюється регіональним відділенням Аграрного фонду через процедури форвардних та тендерних закупівель продовольчого зерна.
Вже зараз треба думати про урожай 2014 року. Необхідно максимально збільшити посівні площі озимої пшениці, як найбільш продуктивної культури в наших умовах, до 600 тис.га. А це означає, що треба дуже серйозно підійти до підбору попередників, і перш за все забезпечити належний догляд за парами. Особливо висока ефективність чорних парів спостерігається у посушливі роки.
Цілий ряд актуальних питань щодо того, як краще провести нинішні жнива і закласти надійні підмурки під врожай 2014 підняли у своїх виступах під час обговорення доповіді голова Високопільської РДА В.Кучерук, начальник Херсонського облцентру з гідрометеорології С.Мельничук, директор ПП «Агротехнології» Нижньосірогозького району І.Яців, перший віце-президент Національної академії аграрних наук України І. Гриник і директор департаменту землеробства Міністерства агрополітики та продовольства України О.Демидов.
З розглянутого питання колегія ОДА прийняла розгорнуте відповідне рішення.
З другого питання порядку денного виступив заступник голови облдержадміністрації Михайло Мельник, який доповів присутнім про організацію виконання обласної комплексної середньострокової програми розвитку села на 2012-2015 роки.
У дебатах з цього приводу взяли участь голова Горностаївської РДА Г.Вермієнко, Чулаківський сільський голова С.Корольова з Голопристанського району, Веселівський сільський голова Л. Аннас з Бериславського району і Герой України директор ДП ДГ «Асканійське» В.Найдьонова. Виступ Віри Опанасівни учасники засідання неодноразово порушували схвальними оплесками, бо говорила славетна степовичка про головне: спочатку для трудівників села потрібно створити всі належні соціально-культурні, побутові умови. А тоді вже вимагати від них високопродуктивної та сумлінної праці.
До слова, жителі Тавричанки мають природний газ, цілодобове водопостачання, найкращі в області школу, дитсадок, лікарняний заклад, будинок культури, стадіон, тенісний корт тощо. Тут за кошт дослідного господарства працює 40 трудівників соціальної сфери, серед яких тільки різних спортивних інструкторів нараховується 7 чоловік. А чого вартий хоча б той факт, що в «Асканійському» кожен, хто потрудився тут 25 років, отримує нині до щомісячної зарплати 400 гривень та інші пільги?!
Підсумовуючи все сказане, голова ОДА М.Костяк наголосив на потребі іншим агропідприємствам Херсонщини брати приклад з «Асканійського», де соціальний розвиток села є головною турботою керівництва ДП ДГ, позаяк саме він (людський фактор) забезпечує 70% вагомих виробничих надбань дослідного господарства.
Можна не сумніватися, що нинішні непрості жнива в «Асканійському» вкотре доведуть мудрість та беззаперечність цього висновку.
Учасники художньої самодіяльності Тавричанського СБК подарували шановним гостям чудовий концерт.

Валерій РУДЕНКО.
Фото В’ячеслава ЖИЛЕНКА.

Дякуємо за відгук!

Pin It on Pinterest