Село моє – душі криниця

DSC_5857Минулої суботи степова Дмитрівка організовано і яскраво відзначила 175-річчя свого заснування.

День, як на замовлення, видався сонячним та лагідним; у золотаву палітру чудового місцевого парку і у майдан біля сільського будинку культури (саме тут і проходили головні святкові дійства) вдало вписалися різнокольорові повітряні кульки, прапорці та букети осінніх квітів. Багато дорогих гостей прибуло на ювілей до Дмитрівки (на фото вгорі): і делегації з багатьох сільських рад району, і голова Каховської районної ради Микола Крупін, і голова Херсонської обласної міжгалузевої ради професійних спілок Петро Лазник (у свій час він два роки був головою місцевого колгоспу «Нове життя»), і директор Каховського професійного аграрного ліцею Сергій Ходос (Сергій Васильович дев’ять років очолював Дмитрівську середню школу), і депутат райради, голова Каховської міської організації Партії Регіонів Олексій Приходько (до речі, Олексій Петрович разом з братом Віктором – дмитрівчани, і обоє нещодавно прийняли благородне рішення подарувати батьківську хату багатодітній родині Корнієнків –
репортаж про це – в наступному номері «Каховської зорі»).

З великим інтересом шановні гості відвідали без перебільшення один з найкращих в Херсонській області шкільний музей етнографії, трудової та бойової слави чудового таврійського села. Із змістовних розповідей директора школи Наталі Іванівни Павленко, вчителів Алли Анатоліївни Падалки та Валентини Миколаївни Дашковської, а також учнів-екскурсоводів гості свята дізналися, що Дмитрівку заснував у 1838 році граф Строганов, який придбав тамтешні землі і переселив сюди з Полтавської губернії своїх кріпаків-селян. В ті часи село називалося Тащанак (з татарської мови – перевернутий горщик), воно об’єднувало чотири населені пункти і було центром волості Дніпровського повіту. А у стародавні часи (це встановила спеціальна археологічна експедиція) тут були перші стоянки людей. Пізніше в цій місцині мешкали скіфи та сармати і інші кочівники. До слова, в етнографічній залі шкільного музею є унікальні історичні експонати: справжня скіфська баба, старовинний посуд, діючі маслобійка, ткацький верстат, давні українські свитки та взуття тощо (на фото справа)…
Понад півтори тисячі експонатів зібрано в шкільному музеї, тут вміло і з великою любов’ю досліджено життя кращих мешканців Дмитрівки та всі провідні етапи її історії. Першим головою Дмитрівської сільської ради робітничих та червоноармійських депутатів був Т.Г.Гречаний. У 1930 році з п’яти товариств спільного обробітку землі дмитрівці створили сільськогосподарську артіль «Агрокультура», яку очолив Іван Євгенович Соляник. Працювати на першому тракторі доручили Григорію Ремаренку.
В роки Великої Вітчизняної війни понад 260 дмитрівців боронили рідну землю від німецько-фашистських окупантів, 120 з них загинули на фронтах смертю хоробрих. У мирний час колгосп «Нове життя» був у Каховському районі в числі найкращих, тут трудилися такі самовіддані й працьовиті люди, як М.К.Юрченко, І.З.Осінній, П.А.Петров, В.Д.Кучеренко, О.Я. Барановський, М.Д.Осінній, М.М. Шарко, В.П.Ткач, Т.С.Альохіна, В.П.Крилов, О.М.Костенко, П.О. Приходько, М.Г.Калініченко, Д.П. Осінній, А.А.Сімак, Г.С.Соколова, О.М.Пузанов…
Розпочався День Дмитрівки дещо несподівано – з ярмарку. На майдані поблизу будинку культури вишикувалися одинадцять столів (саме стільки класів є у місцевій школі I-III ступенів), а на ті столи учні молодших класів та старшокласники виставили кулінарно-кондитерські вироби, виготовлені своїми руками, а також все те, що родить наша рідна земля… Купівля-продаж відразу набрала солідних обертів, сільчани охоче купували пропоноване школярами, бо родзинка ярмарку полягала в тому, що весь виторг мав надійти до спеціального фонду кожного класу, після свята учні самі вирішуватимуть, як саме розпорядитися заробленими грішми. А платили дмитрівці щедро: на наших очах двоє учнів молодших класів підійшли до гурту чоловіків і за п’ять гривень продали комусь з них головку капусти, а за декілька хвилин ті ж самі хлопці вже запропонували тим же чоловікам велику миску цибулі і теж по пристойній ціні.
А потім розпочалися урочистості, вітальні промови, подарунки і пісенно-танцювальний концерт.
Учасників Дня села сердечно привітала Дмитрівський сільський голова Лідія Землянська.
Найліпші поздоровлення висловив дмитрівцям від імені депутатів районної ради та райдержадміністрації Микола Крупін. Він підкреслив, що історія Дмитрівки, заслуги її людей потребують особливо великої пошани та відзнаки, тому що село це завжди було, є і буде в нашому районі найкращим за багатьма складовими.
М.Крупін побажав всім сільчанам міцного здоров’я, добробуту та особистого щастя і передав місцевому дитячому садку вкрай потрібні для успішного розвитку малят подарунки.
Директор ТОВ «Агробізнес-2» Костянтин Арнольдович Криушенко, сердечно привітавши учасників свята, висловив впевненість, що згодом найсміливіші мрії та плани жителів Дмитрівки обов’язково мають здійснитися.
Вчитель географії місцевої школи Наталя Федорівна Бойченко прочитала присутнім свого вірша «Обеліски», нагадавши, саме кому ми зобов’язані своїм мирним життям.
Хвилиною мовчання дмитрівці та гості вшанували пам’ять тих, хто не повернувся з Великої Вітчизняної війни, хто віддав своє життя за нас, за свободу Вітчизни… Посланці урочистого зібрання поклали живі квіти до пам’ятника загиблим в роки Великої Вітчизняної воїнів.
Протягом 2013 року в Дмитрівці народилося 9 немовлят. Щасливі батьки були запрошені на сцену, учасники свята їх сердечно поздоровили, а директор ТОВ «Агробізнес-2» Костянтин Криушенко вручив молодим мамам і татам цінні подарунки.
Також в поточному році степова Дмитрівка збагатилася чотирма подружніми парами. Святкове зібрання привітало їх бурхливими оплесками, а Костянтин Арнольдович – подарунками від свого товариства з обмеженою відповідальністю.
Багато теплих слів на адресу дмитрівців висловили того дня і голова Херсонської обласної міжгалузевої ради профспілок Петро Лазник, директор Каховського професійного аграрного ліцею Сергій Ходос, вчитель початкових класів Євгенія Семенівна Крилова та інші.
Силами колективів та солістів художньої самодіяльності Дмитрівського, Червоноперекопського та Семенівського будинків культури, а також культармійців районного Будинку культури ім. Фрунзе було дано змістовний концерт.
В рамках святкування 175-річчя Дмитрівки пройшли «Козацькі забави», масові гуляння, святкове частування, відбулися футбольні матчі між командами ветеранів, школярів та студентів, які приїхали на ювілей до рідної Дмитрівки (до речі, команда студентів й перемогла)… Спеціально до знаменної дати серед школярів відбувся творчий конкурс на кращий твір або вірш, присвячений Дмитрівці. А ввечері зоряне небо над селом вибухнуло святковим феєрверком.
Організатори Дня села висловили велику вдячність за відчутну допомогу у проведенні свята ТОВ «Агробізнес-2» (керівник Альберт Бабаєв), ПРАТ «Фрідом Фарм Інтернешнл» (керівник Михайло Медолиз) та місцевим підприємствам торгівлі.
Валерій РУДЕНКО.
Фото Жанни КИСЕЛЬОВОЇ.

Дякуємо за відгук!