Володимир ПІУН: « Земля завжди на боці сумлінних!»

DSC_6862Минулий аграрний рік за кліматичними відхиленнями як у бік спеки, так й у бік дощів (збирання ранніх зернових  розтягнулося практично на два місяці замість декади) не дозволив рослинникам Каховського району здійснити  намічене. І все ж  загальний результат  наших землеробів  виявився  досить вагомим. За новітньою методикою статистичних підрахунків аграрії Каховщини у 2013 році  виробили валової сільськогосподарської продукції  на 1,5 мільярда гривень, що складає майже 14 відсотків  всього минулорічного обсягу сільгоспвиробництва Херсонської області. Не менш амбітні  наміри  виношують каховські агровиробники й на поточний рік. Саме   про це  розмова кореспондента «Каховської зорі» із начальником районного управління агропромислового розвитку райдержадміністрацїї В.Г.Піуном.

– Володимире Григоровичу, давайте нагадаємо нашим читачам, чого ж саме добилися рільники району у не зовсім вдалому, як на їх думку, минулому землеробському році?
– Будь ласка… У 2013 році район зібрав, попри всілякі погодні примхи, 117 тисяч 141 тонну зерна при середній його врожайності на кожному із 32 тисяч 675 гектарів у 35,8 центнера. Зауважу: більший врожай зернових культур був лише у 2008 році – 163599 тонн при середній врожайності 44,2 центнера з гектара. Крім того, врожай технічних культур склав 143386 тонн (в тому числі 105154 тонни сої та 31399 т соняшника), бобових – 3117 т, овочів – 270758 т (в тому числі 28180 т картоплі, 16385 т капусти, 63755 т томатів, 109898 т цибулі, 22965 т столової моркви та понад 8 тис. тонн огірків), баштанних – 6312 т і 8871 тонну плодів та ягід. До планових показників 2013 р. недобрали трохи зернобобових, овочевих, плодоягідних та кормових культур.
– Цікаво, а які саме фактори дозволили «врятувати» землеробам загалом пристойні результати роботи у рослинництві?
– До людського фактора слід віднести неабиякий професійний досвід каховських агровиробників і плюс застосування новітніх агротехнологій та сучасної сільськогосподарської техніки. Ну, а головний ресурсний фактор – то, зрозуміло, зрошення. До слова, район має близько 60 тисяч гектарів міжгосподарських закритих систем зрошення та понад 7 тисяч гектарів крапельного зрошення.
– В поточному році поливний лан Каховщини зазнає якісно-кількісних змін?
– Обов’язково. Триватиме ремонт і реконструкція міжгосподарських закритих мереж дощування в зонах Каховського магістрального і Північно-Кримського каналів та їх розподільчих русел, технічне переозброєння насосних станцій та деяких гідроспоруд. До речі, до цієї важливої справи за власної ініціативи підключилися й наші солідні агропідприємства (зокрема, ДП ДГ «Каховське», фірма «Геліос-1», ТОВ «ТД «Продексім» та інші), які за свій кошт встановили на насосних станціях новітнє силове устаткування. Збільшиться приблизно на 3 тисячі гектарів й зрошувана нива району. Наприклад, вже згадуване товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Продексім» планує відновити на території Костогризівської сільської ради 360 гектарів зрошення. На 300 га щонайменше зросте в районі площа під крапельним зрошенням…
– Минулий рік для рільників нашого району був характерним й тим, що десятки приватних агропідприємців та фермерів взялися вирощувати на крапельному зрошенні кукурудзу на зерно. Чи успішним виявився цей почин?
– Якщо мати на увазі врожайність зернової качанистої на «крапельці», то успіх був очевидним: кожен гектар дав в середньому по 150- 170 центнерів зерна (за такі здобутки в радянські часи землероба відразу б нагородили Золотою Зіркою Героя Соціалістичної Праці). На жаль, прибутковий бік справи виявився невдалим, бо агровиробники ледь звели кінці з кінцями через низьку ціну кукурудзяного зерна як на внутрішньому, так і зовнішньому його ринках. Не впевнений, що в поточному році хтось з наших рільників знову наважиться вирощувати качанисту на «крапельці». Але нічого не поробиш – такі правила ринкової економіки та рівноправної конкуренції…
– Ще не так давно, Володимире Григоровичу, держава компенсовувала землеробам, які займаються зрошенням, спочатку до 100 відсотків, а тоді зменшила до 50 відсотків, витрати електроенергії на штучне дощування, а згодом ця компенсація взагалі зникла. Що чути? Чи відновиться вона в поточному році, адже питома вага електроенергії для подачі води на лани в собівартості виробництва як зернових, овочів, так і технічних культур вже сягнула за максимально можливу позначку?
– На жаль, нічого втішного поки що сказати не можу….
– Отож повернемося до землеробських наміток на поточний рік. Що, скажімо, очікується в районній структурі посівів?
– Під врожай 2014-го під зернові культури загалом відведено 38 тисяч гектарів, що складає 32 відсотки в структурі посівів. Із цієї площі слід отримати 140,5 тис. тонн зерна при плановій врожайності 37 центнерів з гектара. Зернові озимі культури посіяні в районі на 21 тис. га, що на 5,5 тис. га більше рівня минулого року. В тому числі озима пшениця посіяна на 18,5 тис. га, озимий ячмінь – на 2,6 тис. га, озимий ріпак – на 2,4 тис. га. Отримано стовідсотково сходи озимих культур, з них у доброму стані знаходяться 48 відсотків площ, у задовільному – 39%, а слабких та зріджених посівів – 13%.
Наш район має чималий потенціал вирощування овочевої продукції за рахунок збільшення площ крапельного зрошення та застосування новітніх агротехнологій і високоврожайних овочевих сортів та гібридів. У 2014 р. маємо загалом зібрати 264,9 тис. тонн овочів при врожайності 395 ц/га, що на 23,2 тис. тонн перевищить рівень 2013 р. До слова, вирощена овочева продукція частково закладається для зберігання в овочесховища для реалізації в зимово-весняний період. В нашому районі вже налічується 28 суб’єктів господарювання, які займаються фахово зберіганням картоплі, овочів та фруктів. Нині загальна місткість об’єктів зберігання становить 85,4 тисячі тонн. В сховища Каховщини закладено понад 30 тисяч тонн овочевої продукції. Крім того, компанією «Грін Тім» зберігається у холодильниках 45 тис. тонн овочів в асортименті. В поточному році закладку овочевої продукції на зберігання буде збільшено майже вдвічі.
Як і в минулі роки, в структурі сівозмін значну увагу приділено й вирощуванню сої – найбільш прибутковій та рентабельній в нашому краї культурі, яка сприяє родючості грунту, збагачує його азотом і тому є одним з кращих попередників у сівозмінах. В цьому році заплановано посіяти 29 тис. га сої та отримати її 105,2 тис. тонн.
– А як розвиватиметься в нашому районі тваринницька галузь?
– Протягом 2014 року планується виробити 17100 тонн молока, 24,6 тонни вовни, 46,8 млн. штук яєць. Реалізація м’яса в живій вазі збільшиться на 73 тонни і загалом вона становитиме 5658 тонн у зв’язку з створенням нового господарства – ТОВ «Моріс Каховка», яке з вересня 2013 року закупило 202,3 тис. голів птиці бройлерів та займається тільки м’ясовиробництвом. До речі, всі соціально-економічні показники на 2013 рік тваринниками району виконано. В поточному році поголів’я сільськогосподарських тварин залишиться на рівні минулого року. Лише по сільськогосподарських підприємствах зменшено поголів’я свиней в ДП ДГ «Каховське» на 1300 голів та ТОВ «Фрідом Фарм Бекон» на 552 голови.
В районі розроблена та діє Програма щодо створення та підготовки громадських пасовищ для забезпечення кормами спілок власників худоби. Вже є 20 спілок. До ефективного вирішення перспективних поточних завдань розвитку тваринництва постійно залучається науковий потенціал області (інститут тваринництва степових районів «Асканія-Нова» та Херсонський державний аграрний університет). Проводиться широка роз’яснювальна робота серед фермерів району та фізичних осіб стосовно організації обслуговуючих кооперативів в тваринництві.
В ДП ДГ «Асканійське» у 2014 році планується будівництво конюшні та реконструкція тваринницького приміщення для утримання молодняка великої рогатої худоби молочного напрямку продуктивності з вигульним майданчиком на 120 голів.
Основні завдання в галузі тваринництва ставлять за мету збільшити середньодобові прирости великої рогатої худоби та свиней на 15-20%; ввести в основне стадо не менше 25-30% первісток; збільшити чисельність маточного поголів’я вівцематок і ярок старших одного року до 20% за рахунок продовження строків випасання поголів’я та збереження новонародженого молодняка; отримати на курку-несучку не менше 249 яєць через впровадження у виробництво високопродуктивних кросів яєчного напрямку продуктивності.
Зрозуміло, для збільшення поголів’я сільськогосподарських тварин та помітного зростання обсягів тваринницької продукції треба суттєво посилити як великим підприємствам, так і власникам домашньої худоби цільову державну підтримку.
– А які інвестиційні проекти, на вашу думку, Володимире Григоровичу, відіграють недругорядну роль в поточному році задля зміцнення соціально-економічного потенціалу району?
– Їх декілька. Приватне підприємство «Восток-Агро» планує розширити площі під зрошення до 250 гектарів. Вартість цього проекту оцінюється майже в 1 мільйон доларів. До того ж в першому кварталі поточного року агропідрозділи району збираються вкласти кошти в переозброєння та зміцнення свого машинно-тракторного парку в цілому на одинадцять одиниць найновітнішої сільськогосподарської техніки. ТОВ «Таврійська перспектива», ТОВ «Геліос-1», ТОВ «ТД «Продексім» та інші агропідприємства і фермери виділять десятки мільйонів гривень на придбання найкращих імпортних зернозбиральних комбайнів, дощувальних установок, тракторів, мікроавтобусів, сівалок тощо. Обов’язково наші аграрії візьмуть участь у щорічному міжнародному інвестиційному форумі «Таврійські горизонти», бо нам вже є що привабливе та цікаве для взаємовигідного розвитку запропонувати вкладникам і реалізаторам солідних капітальних коштів.
В цьому ж контексті слід сприймати й наші намітки щодо всілякої підтримки створення на Каховщині до 2015 року п’ятьох сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та потужного молочарського кооперативу на території Червоноперекопської сільської ради. Обслуговуючий кооператив «Чорняночка» має завершити в поточному році створення оптового та роздрібного ринку сільгосппродукції. Словом, перспективних задумок та проектів не бракує. Вкрай важливо, щоб ніхто і ніщо не гальмували, не заважали послідовно та системно їх здійснювати.
Розпитував
Валерій РУДЕНКО.

Дякуємо за відгук!