Віктор ДЯДІВ: «Нас довго хитруни водили за ніс… Терпець увірвався!»

DSC_7026Кам’янську сільську раду вісім років очолює Віктор Васильович Дядів, людина порядна і мудра, добре освічена як в сільськогосподарському виробництві (працював заступником директора державного підприємства «Дослідне господарство «Каховське»), так і в психологічних особливостях непростої селянської душі. Може, саме тому (а ще й за відчутного позитивного впливу директора ДП ДГ «Каховське» Едуарда Вікторовича Репілевського) населені пункти Кам’янської територіальної громади нині вигідно вирізняються своєю добротністю та побутовими зручностями для нормального життя від більшості інших сіл Каховщини. Чого вартий лише один факт, що ледь не всі сільські обійстя сільради газифіковані… А могло б бути ще краще, коли б бюджет Кам’янської сільради формувався за вимогами соціальної справедливості та звичайної логіки: сільська територіальна громада, якій належить чи не найбільша в районі територія, фактично жебракує, бо не отримує від своєї землі належних податків. В результаті маємо такий прикрий факт-відчай: в січні поточного року через фінансову скруту сесія Кам’янської сільської ради вирішила передати утримання Кам’янського дошкільного закладу на баланс районної ради.
– Ми не в спромозі в поточному році за кошти сільбюджету, – пояснює В.В.Дядів, – забезпечити належним харчуванням (відповідно до вимог Закону) вихованців згаданого дитячого садка: із потреби в 115 тисяч гривень можемо реально профінансувати лише 40 тисяч. Наш річний бюджет-2014 наче складає і солідну, на перший погляд, цифру – 1 мільйон 310 тис. грн., але ж забезпечити його виконання власними доходами нам під силу в обсязі 380 тис. грн., різницю ж без дотацій з районного бюджету перекрити неможливо.
– В чому ж тут заковика і фінансовий парадокс?
– Наша сільрада в питаннях бюджетного наповнення стала стовідсотковим заручником колишньої радянської системи. За СРСР вся сфера соцкультпобуту і створювалася, і утримувалася за кошти радгоспу «Каховський», які держава чітко і у повному обсязі згодом йому повертала. А зараз весь соцкультпобут переклали на баланс сільради, «Каховський» же трансформувався в державне дослідне господарство, є основним землеутримувачем на території сільради аж 7229 гектарів і сплачує до сільбюджету на рік фіксований податок лише у 57 тисяч гривень. Просто жарт якийсь… В середньому інші сільради отримують до бюджету від своїх землекористувачів по 300 гривень за один гектар. За такою формулою ми б мали щонайменше 2 мільйони 100 тисяч гривень на рік. І ніяких тобі проблем!
– Ну і чи реально добитися, Вікторе Васильовичу, очікуваної понад 20 років справедливості?
– Довгий час у різних владних інстанціях нас, грубо кажучи, водили за ніс: мовляв, ДП ДГ «Каховське» працює на землях державної форми власності, які приватизації не підлягають.
– Тобто головна складність для вас полягала в тому, щоб юридично переконливо довести: ДП ДГ користується державними землями, частину з яких (ту, яка не задіяна безпосередньо для здійснення наукових завдань, що їх поставила перед державним дослідним господарством «Каховське» Національна академія аграрних наук України) цілком законно можна приватизувати серед селян чотирьох ваших населених пунктів?
– Саме так. Неупереджені юристи допомогли нам знайти відповідні законодавчі акти, в яких не лише доводиться наше право на приватизацію певної частини території Кам’янської сільської ради, але й прописаний процедурний механізм цього відповідального і вкрай важливого процесу…
– Напевно, все дуже складно?
– Складно протистояти тим, хто хитрує і відверто не бажає (про причини здогадайтеся самі), аби наша сільрада і наші селяни володіли у законний спосіб землею. До слова, науково-дослідному господарству «Каховське», аби виконувати науково-дослідну конкретну програму, яку визначила для нього НААН України, цілком достатньо користуватися не 7200 гектарами землі, а трохи більше 1 тисячі га. Зауважу, що думка про приватизацію нашої території визріла не сьогодні. Спочатку з такою пропозицією до сільради звернулася наша рада ветеранів війни та праці. Потім в усіх населених пунктах сільради пройшли сходки селян, на яких приватизаційну ініціативу було одностайно схвалено. Тепер слово за профспілковими зборами ДП ДГ «Каховське», які повинні прийняти відповідне клопотання на ім’я директора дослідного господарства, а той має належним чином звернутися до Національної академії аграрних наук України… Не виключено, що цей напрямок наших дій не спрацює, що кам’янців знову «не почують»… Тоді підемо іншим шляхом – через органи місцевого самоврядування і до самої Верховної Ради, яка у будь-якому випадку буде вирішувати долю приватизації земель нашої територіальної громади. Закон на боці селян, отож відстоюватимемо свої конституційні права до повної перемоги. До слова, підкреслю: ця перемога дозволить гарантовано одержати власну земельну частку (пай), виділену на місцевості, разом з трудівниками та пенсіонерами «Каховського» й працівникам державних та комунальних установ, організацій, закладів освіти, культури, охорони здоров’я та іншим жителям Кам’янської сільради, чого раніше у старому земельному законодавстві не було.
– Є велике передчуття, Вікторе Васильовичу, що, нарешті, справедливість восторжествує, і то буде знаменно для Каховського району, який вже неодноразово і чи не першим в Україні своєю настійністю пробиває ще потужні мури бюрократичних перепон. Але навряд чи питання вирішиться швидко… А перелік проблем, які потребують розв’язання вже зараз, в населених пунктах сільради коротким не назвеш…
– Дійсно, конче потрібен капітальний ремонт водопровідних мереж і ремонт асфальтового покриття вулиць в Червоному Поділлі та Кам’янці. А в Сергіївці слід капітально відремонтувати дитячий садок і знайти належне приміщення для бібліотеки. Не все гаразд, як показує нинішня зима, з опаленням наших сільських клубів, ФАПів та клінічної амбулаторії. Час завершити газифікацію дитячого садка в Червоному Поділлі та адміністративну будівлю в Кам’янці… Розраховуємо на спонсорську допомогу ДП ДГ «Каховське», фермерських господарств «Зоря Каховщини» (керівник Л.Кириченко) та Труд» (А.Петренко). До речі, минулого року в Кам’янці ДП ДГ «Каховське» придбало і встановило дитячий майданчик, воно ж активно допомагало проводити загальні для нашої громади свята, гідно вшановувати ветеранів війни та праці, робити поточні ремонти в дитсадках, газифікувати деякі приміщення, забезпечити вугіллям на 10 тис. грн. Червоноподільський дитсадок. В міру можливостей допомагали й наші фермери, за що всім їм велике спасибі…
– Цікаво, Вікторе Васильовичу, наскільки результативно, як на Вашу думку, працюють депутати сільської ради?
– В основному люди обрали до нашої сільради своїх гідних представників. Є надійний кістяк із 12-14 депутатів (а їх загалом 19), які завжди в курсі, чим живуть їхні односельці, що їх радує, а що непокоїть… В минулому році ми провели 18 сесій сільради та 13 засідань сільвиконкому, на переважній більшості з яких вирішували виключно актуальні місцеві питання територіальної громади. Хочу щиро подякувати за добре серце, небайдужість та громадську енергійність таким нашим шанованим та авторитетним активістам, як Анатолій Михайлович Шилін, Олександр Олександрович Носенко, Віктор Присяжний, Геннадій Маркелов, Світлана Присяжна, Анатолій Присяжний, Марія Дементьєва, Світлана Сидорук, Сергій Васильович Посвістак, Сергій Назарович Савченко, Лідія Микитівна Ткач, Любов Щербань. Низький їм всім уклін за людяність та доброзичливість, за жагуче прагнення приносити сільській громаді користь!
– Коли не брати до уваги обмежені нинішні можливості сільського бюджету, то що заклали у програму соціально-економічного розвитку на поточний рік?
– Реальних задумок не бракує. Плануємо укладати угоди на водозабезпечення між сількомунгоспом і власниками присадибних ділянок. Розширимо асортимент послуг населенню за рахунок створення пункту прийому та ремонту складної побутової електротехніки, виділення сільчанам тракторів та транспортних засобів для обробітку городів, а також виконання ремонтною майстернею «Каховського» всіляких слюсарсько-токарних робіт, відкрити аптечний кіоск в Кам’янці… Запропонуємо селянам для тимчасового використання недоглянуті та необроблені земельні ділянки за межами садиб, аби їх не перетворювали у стихійні сміттєзвалища. Треба поліпшити освітлення автотраси через село Цукури, привести в належний стан футбольне поле. Ну, і давно час рішуче взятися за легалізацію десятків, сотень сезонних робочих місць в наших селах, виявити тих осіб, які самовільно займаються наданням різних платних послуг населенню і не поспішають реєструвати свій бізнес та сплачувати належні податки… Нам всім (від столичних можновладців до сезонного сільського трударя) треба якомога скоріше позбутися подвійної моралі, яка вже двадцять три роки не дозволяє Україні стати цивілізованою та благодатною країною. Будемо жити за Божою совістю – подолаємо всі негаразди та скрути. Саме такої думки прості наші люди.
Розпитував Валерій РУДЕНКО.

Візитна картка Кам’янської сільської ради станом на 1 січня 2014 року
До складу сільради входять села Кам’янка, Цукури, Сергіївка та Червоне Поділля. Всього населення – 2663 особи. Працездатне населення – 1717 осіб. Працюють постійно – 250 осіб. Кількість осіб, що займаються особистим сільським господарством, – 7. Пенсіонерів – 673 особи. Дітей дошкільного віку – 241, шкільного віку – 303. В 2013 р. народилося 42 дитини, померло – 38 осіб. Всього землі в сільраді – 7959,7 га, в тому числі рілля – 6958,9 га, зрошення – 2901 га. Суб’єкти господарювання – ДП ДГ «Каховське», ФГ «Труд», ФГ «Зоря Каховщини» та ФГ «Пан Руслан». Укладено договорів оренди землі – 3, сума оплати за договорами – 7412,56 грн., відсоток розрахунку – 3,9%. Навчальні заклади: Кам’янська ЗОШ I-III ступенів та Сергіївська ЗОШ I-II ст., учнів – 270, вчителів – 37. Дитячі дошкільні заклади: Кам’янський ДНЗ та Червоноподільський ДНЗ, кількість дітей – 76, вихователів – 10. Медичні заклади: Цукурівська сільська лікарська амбулаторія, Сергіївський та Червоноподільський ФАПи. Культурні заклади: Кам’янський СБК, Сергіївський, Цукурівський та Червоноподільський клуби, в усіх селах є бібліотеки. Всього підприємств торгівлі – 10, в тому числі 8 приватних та 2 районного Споживчого товариства. Є Кам’янське житлово-комунальне господарство. Кількість артезіанських свердловин – 5, подача води цілодобова.

Дякуємо за відгук!