Любити місто треба не на словах… «Зелений агресор»: хто кого?

Літо, якого так чекали каховчани, нарешті таки прийшло, принісши з собою не тільки гаряче сонячне проміння, а й прохолодні дощі та незвичну для цієї пори року свіжість ранків і надвечір’я. Подарувало воно й довгожданні канікули дітлашні, а дорослим – заслужені відпустки та відпочинок від робочих клопотів та турбот. Хтось зазбирався до моря, а хтось занурився у домашні справи, які терпляче чекали свого часу цілий рік. Улюблена пора року…

Та чи для всіх вона в радість? Разом з буйноцвіттям різнотрав’я швидко набирає сили одна з найнебезпечніших для організму людей-алергетиків рослина. Ім’я їй – амброзія. Екологи б’ють на сполох: сьогодні амброзією в Україні, за офіційними даними, засмічено 2 000 000 га землі, а неофіційно  ще більше.
Чи знаєте ви достеменно, наскільки небезпечна ця рослина для людини та шкідлива для навколишнього середовища? Вона – справжній „зелений агресор”. Вдумайтесь тільки – полинолиста амброзія – це однорічний злісний карантинний бур’ян заввишки 20 – 180 (250) см з міцною кореневою системою, яка проникає в грунт до 4 метрів, зневоднюючи і виснажуючи його. При середній густоті рослина забирає з одного гектара землі до 2 тисяч тонн води.

Росте в посівах різних культурних рослин, обабіч шляхів, біля будинків та смітників, на пустирях, старих кладовищах, відвалах різних порід, залізничних насипах, у місцях, де порушений грунтовий та рослинний покрив (новобудови, довгобуди) або завезено новий грунт з інших місць, у долинах річок тощо. Захоплює погано оброблені поля, городи, виноградники, баштани, сади, занедбані газони.
Діапазон пристосування цієї рослини дуже великий, а людина своєю недбалістю та безгосподарністю створює найсприятливіши умови для інтенсивного її розмноження.

Розмножується амброзія насінням, яке визріває у серпні-вересні, легко обсипається, засмічуючи грунт. Одна добре розвинута рослина може дати до 100 тисяч зернят. Схожість зберігає до 10 – 15 років, при сприятливих умовах – до 30 – 50 років. У кінці квітня – на початку травня насіння дружно проростає.
Амброзія не має природних ворогів (тварини амброзію не їдять), і відзначається великою біологічною активністю. Вона здатна заглушити та витіснити не тільки культури, а й дикорослі рослини, захоплюючи таким чином нові земельні ділянки і площі.

Під час цвітіння, яке триває з середини серпня до кінця жовтня, ця рослина дуже небезпечна: пилок викликає у людей алергію (підвищення температури, сльозотечу, кон’юнктивіт, погіршує зір і може викликати набряк легенів), медики називають це амброзійним полінозом або сінною пропасницею. Слід додати, що особливо страждають астматики, у яких від пилку амброзії загострюються приступи бронхіальної астми. Міністерство охорони здоров’я повідомляє: близько третини населення України потерпає від алергії! Ефективних ліків поки що не існує. Єдиний вихід — триматися подалі від амброзії полинолистої, поки вона квітує. Дуже доречна порада… Але… Якщо ви думаєте, що Каховка не ввійшла до тривожних статистичних всеукраїнських даних, то глибоко помиляєтесь. Пройдіться поміж будинками в центрі міста. Загляньте на його околиці. Там на вас чатують цілі плантації некошеного і неляканого людьми бур’яну… він скрізь. Він “полює” на  наше з вами здоров’я.

Поки ще не пізно треба оголосити війну амброзії і викорінити цей небезпечний та агресивний бур’ян, очистивши територію міста від його царювання. Всі гуртом – громада, підприємства та організації, органи місцевої влади, санепідемслужба та квартальні комітети. Не боротися з нею не можна. Знищити амброзію  – нагальна необхідність, тим паче, що засоби для її знищення існують. Від примітивного виполювання вручну до хімічних та агротехнічних методів. Існує також і біологічний – використання біологічного ворога рослини –  амброзієвидного листоїда (Crysomelidae).

Ця комаха повністю з’їдає алерген і інші бур’яни, але при цьому до культурних рослин вона абсолютно байдужа. Завезений до України з Кубані та Ставропілля, цей жучок вже достатньо збільшив свою популяцію в Україні, щоб почати, нарешті, працювати на благо людини.
Тож до справи, громадо! Чи будемо чекати, поки амброзія знищить нас?!

Жанна КИСЕЛЬОВА.

Дякуємо за відгук! Ми цінуємо вашу думку!

Pin It on Pinterest