Що в імені твоєму, Каховка?

Цікаві факти

– На місці сучасної Каховки у 1492 році кримським ханом Менглі I Гіреєм була заснована фортеця Іслам-Кермен (в перекладі – «ісламська фортеця»), яка у російських і українських джерелах іменувалася Аслан-Містом. Неодноразово цю фортецю штурмували запорожці під проводом Дмитра Вишневецького (1556р.), Богдана Ружинського (1576р.), Михайла Дорошенка (1628р.), Івана Сірка (1673р.). Фортеця була зруйнована гетьманом Мазепою в 1695 році.

– У 1771 році на місці старої фортеці було побудовано Шагінгірейске укріплення, а в 1791 ця місцевість уперше згадується під назвою «Каховка», на честь губернатора Каховського.

– До 1840 року Каховка мала статус слободи, згодом — містечка, що входило до складу Дніпровського повіту Таврійської губернії і в кінці XIX – початку XX століття було найбільш важливим торговим пунктом материкової частини губернії (тут діяла торгова пристань, на рік проводилося два ярмарки регіонального значення).

– У 1920 році в районі Каховки відбувалися запеклі бої між Білою і Червоною арміями за переправу через Дніпро. Чорвоноармійці створили на лівому березі добре укріплений плацдарм. Незважаючи на вжиті зусилля, частинам Білої армії не вдалося його знищити, що значно ослабило їхні позиції. На згадку про події на Каховському плацдармі в 1967 році був споруджений відомий всім пам’ятник «Легендарна тачанка» (скульптори Ю.Лоховінін, Л.Родіонов, Л.Міхайльонок; архітектор Е.Полторацький).

– З 13 березня 1920 р. Каховка знаходилася у складі Миколаївської, з 21 жовтня 1922 року — Одеської губернії, з червня 1925 р. стала районним центром Херсонського округу, а з 27 лютого 1932 року перебувала в складі Одеської області.

– 30 серпня 1941 року, у роки Другої Світової, місто було залишене радянськими військами. Оборону Дніпровського плацдарму в районі Каховки тримав 256-й стрілецький полк 30-ї стрілецької дивізії 9-ї армії Південного фронту під керівництвом Героя Радянського Союзу полковника Георгія Сафонова.

Від окупантів місто звільнили 2 листопада 1943 року силами солдатів ІV Українського фронту в ході Мелітопольської наступальної операції.
З 30 березня 1944 року Каховка знаходиться в складі Херсонської області.

– Сучасний герб Каховки затвердили 30 вересня 1998 року рішенням №35/6 VI сесії міської ради XXIII скликання. Автори герба – Г.Гнатовский, В.Конюченко, В.Шумський, С.Федченко, В.Федченко. Герб має вигляд лазурового щита зі срібною шипоподібною базою, в якій знаходяться три золоті колоски, над ними – три срібні чотирикутні зірки. Щит обрамлений декоративним картушем і увінчаний золотою короною з трьома вежами. Три колоски уособлюють перетин історичних торгових і культурних шляхів, а зірки означають Чумацький Шлях. Разом вони символізують гостинність – «хліб і сіль». Срібна хвиляста основа вказує на річку Дніпро, на березі якої знаходиться місто.

– Через Каховку проходять автомагістраль «Кишинів-Одеса-Ростов» і неелектрифікована одноколійна залізнична лінія «Херсон-Каховка-Запоріжжя».
– Водний шлях по Дніпру має вихід в Чорне море. Тут бере початок Каховський магістральний канал, що живить Каховську зрошувальну систему.

– Місто-побратим Каховки — м. Преслав (Болгарія).
– Каховка – батьківщина одного з найграндіозніших фестивалів України – «Таврійські ігри».
– У Москві є вулиця «Каховка» і станція метро «Каховська», названі на честь нашого міста.

– Сергій Каховський, головний герой роману В. Крапивіна «Хлопчик зі шпагою», носить прізвище, яке його дід отримав за назвою міста, беручи в юності участь в боях під Каховкою на боці «червоних».
– На честь нашого міста була написана «Пісня про Каховку», слова М. Свєтлова, музика І. Дунаєвського з кінофільму 1935 «Три товариші».

– На території  Миколаївського району Одеської області розміщене село Каховка, також  однойменний населений пункт є в  Ромненському районі Амурської області (Росія).

Дякуємо за відгук!