Бюджет міста – на службу громаді

Про зависокі тарифи на послуги ЖКГ останні років не говорив хіба що ледачий, а ось пропозицій щодо вирішення цього питання я поки не чув. Може буде слушною моя?

До мене, як очільника місцевого осередку партії «ВО «Батьківщина», депутата районної ради, досить часто звертаються каховчани та мешканці району з проханням розглянути можливість вирішення питання непомірно високих тарифів для населення за використані природний газ, електроенергію тощо. Підвищені тарифи поставили більшість українців на межу фінансової прірви, довели родини до різкого зубожіння. Тарифи не обґрунтовані, несправедливі та неспівмірні з доходами родин. Сплачувати за комунальні платежі за встановленими тарифами для мешканців міста та району майже не реально. Наприклад, пенсіонери після оплати комунальних платежів не мають коштів навіть на мінімальний продуктовий набір, такі необхідні їм ліки, вже не кажучи про придбання хоч якогось одягу.

Робоча група Верховної Ради України з розгляду питання обґрунтованості підвищення цін/тарифів на енергоносії та комунальні послуги ще у 2015 році зробила висновок, що роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення, потребують негайного перегляду.

Влітку минулого року місцева організація партії «ВО «Батьківщина» була ініціатором прийняття міською (як і районною) радою рішення щодо звернення до ВРУ та очільника уряду стосовно невідкладного скасування рішень про підвищення тарифів на послуги ЖКГ. 20 липня 2016 року депутати Каховської міської ради своїм рішенням № 272/16 підтримали наше звернення. Подібних звернень органів місцевого самоврядування до ВРУ та уряду було по всій країні подано чимало, але «віз і нині там».

Ю.Тимошенко, лідер партії «ВО «Батьківщина», влітку 2016 року звернулась до суду з позовом до Кабміну щодо скасування постанови про встановлення єдиної ціни на газ, і упродовж усього судового процесу наполягає: 285 доларів за тисячу кубометрів газу для людей – це страшна ціна, вона не ринкова, як мінімум, утричі завищена; собівартість українського газу – 15 доларів за тисячу кубічних метрів. Трішки збільшити інвестиції – буде 18-20 доларів за тисячу кубометрів. Ціна, за якою може продаватися газ українцям з прибутками, податками, з інвестиційною складовою, транспортуванням – 85 доларів.

28 грудня 2016 року Окружний адміністративний суд Києва під час розгляду справи проти уряду відхилив клопотання представників Кабміну щодо призначення товарознавчої експертизи ціни на газ. До речі, Постанова № 315 про підвищення в декілька разів ціни на газ для населення була прийнята ще у квітні, а представники Кабміну лише у грудні у судовому засіданні звернулися з клопотанням щодо проведення товарознавчої експертизи для з’ясування ринкової ціни на газ. Дивина – та й тільки! Судовий розгляд справи триває понад шість місяців і кінця-краю поки не видно.

Президент країни хоч і наділений повноваженнями своїм Указом припинити незаконну постанову Кабміну, якою була збільшена ціна на газ, але вирішувати дане питання не поспішає.

60% населення України отримують субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки тарифи, встановлені Постановою № 315, є настільки високими, що змушують громадян звертатись за допомогою до держави, а саме оформляти грошову допомогу держави через дії тієї самої держави.

Але і це загальної проблеми не вирішує, навіть при оформленні субсидії людям доводиться сплачувати чималі кошти за послуги ЖКГ.

Балачки щодо непосильних тарифів ведуться на всіх рівнях досить давно. Але змін на краще населення не бачить й досі.

Мешканці Каховки намагались «достукатись» і до міської влади: в січні поточного року до міського голови А.Дяченка на особистому прийомі зверталися пенсіонери, показавши свої платіжки у розмірі 1600 грн. і більше (при пенсіях 1400 грн.) за опалення житла. Але очікуваного порятунку так і не отримали. Як вже писала газета «Каховська зоря»: «Міський голова, окрім традиційної поради «переходити до ОСББ», запропонував пенсіонерам «брати кредити і покривати борги за тепло» або ж «продавати квартири і купувати приватні будинки». За його словами, швидких рішень чекати не варто, адже на місці вирішити він їх не може. Тож обуреним і змерзлим каховчанам лишається звертатися на урядову «гарячу лінію» або ж в аналогічну службу при Херсонській обласній державній адміністрації».

На мою думку, подібна відповідь – то відверте знущання і нікчемне глузування з людей. Як бачимо, міський голова А.Дяченко навіть не намагається хоч трохи полегшити тягар пенсіонерів в частині оплати послуг за опалення.

Але, думаю, міська влада може-таки відгукнутись на сподівання людей і хоч трішки полегшити долю найуразливіших верств населення: учасників бойових дій та війни, дітей-інвалідів, пенсіонерів за віком, дітей війни та ін. І така матеріальна можливість у міста, на відміну від району, є.

Так, згідно з фінансовими звітами, у місті Каховка за 2016 рік має місце перевиконання плану бюджету на 20 млн. 236,5 тис. грн. А пенсіонерів за віком в Каховці налічується 5654 особи, дітей війни (осіб, яким станом на 2 вересня 1945 року не виповнилося 18 років)– 3295 осіб (усі вони вже пенсіонери за віком), учасників бойових дій -308, учасників війни – 327, інвалідів різних захворювань і груп (І-ІІІ) – 799, багатодітних сімей – 190, сімей опікуна (піклувальника) -12 та ін.

Я звертаюся до депутатів міської ради з пропозицією розглянути питання про можливість виділення найнезахищенішим верствам населення з міського бюджету на безповоротній основі коштів для часткової компенсації оплати послуг за опалення житла, як найбільш вартісну послугу. Для цього, звичайно, депутатському корпусу та відділам і виконавчим органам міської ради необхідно провести досить серйозну попередню роботу: визначитись із категоріями та загальною кількістю осіб, яким може бути надано таку допомогу; вирішити, при якому сукупному доході сім’ї може бути надана вказана допомога; підготувати і прийняти певну програму, розробити механізм її реалізації; вирішити, яку суму із міського бюджету можна буде виділити для фінансування цієї програми; вирішити питання про строки дії програми; яким чином має бути надана допомога – чи шляхом виплати певної суми готівкою людям, чи перерахуванням коштів постачальнику послуги та ін. Варіантів може бути багато.

Моя ініціатива була підтримана керівником міської партійної організації, керівником депутатської фракції партії «ВО «Батьківщина» в міській раді, депутатом Русланом Романенком. Маю сподівання, що й інші депутати міської ради підтримають мою пропозицію щодо вирішення цього питання.

Дійсно, загальна сума витрат для міського бюджету протягом опалювального періоду буде досить серйозною, та для нужденних родин 100-200 грн. щомісяця протягом сезону опалення – вагома підмога, а для когось, можливо, і єдиний варіант аби просто вижити.

Звичайно, якісні дороги та освітлення і чистота вулиць, належне фінансування освіти та медицини, ремонт житла й інше – дуже важливі напрямки витрат міського бюджету. Але з такою політикою держави щодо тарифів на послуги ЖКГ та безвідповідальною позицією міського голови, боюся, що найближчим часом по більш-менш відремонтованих дорогах з місцями освітленими і підчищеними вулицями нам доведеться все частіше і частіше спостерігати похоронні процесії. Або віднаходити кошти на будівництво і утримання закладів для перебування безхатченків, які залишились без власного житла через непомірно високі тарифи на послуги ЖКГ.

А поки уряд нічого не робить для зниження тарифів, судового рішення з приводу завищених цін на послуги «комуналки» немає, міський голова А.Дяченко пропонує брати кредити на оплату комунальних боргів або топити печі хмизом – вважаю, що міська влада в особі депутатського корпусу має потурбуватися про своїх мешканців.

Олександр Бойко, мешканець міста Каховка, депутат районної ради, керівник місцевого осередку політичної партії «ВО «Батьківщина».

Дякуємо за відгук!