Тавричанська сільська громада: початок самостійного життя

Сьогодні на території Каховського району функціонують дві об’єднані територіальні громади.
Майже за півріччя автономної роботи були і перші перемоги, і, звичайно, перші поразки. Створення реформованих органів влади, новий бюджет, стратегічний план розвитку, передача спільного майна — це лише крихта від тих завдань, з якими вперше зіткнулись ОТГ.
Тож, як справи сьогодні в однієї з них, Тавричанської сільської ради, — спробувала дізнатись редакція «Каховської зорі».

Вже на стадії прийняття місцевих бюджетів на початку 2017 року стало помітним посилення автономності бюджету Тавричанської сільської ради та значне зростання самого бюджету новоствореної об’єднаної громади у порівнянні із сумою бюджету громад, що увійшли до складу ОТГ.
Найбільшу частку надходжень до бюджету складає податок на доходи фізичних осіб. Аналіз виконання доходів на кінець квітня свідчить про перевиконання цієї позиції.

Важливо, при розгляді загального зростання бюджетів ОТГ, оцінити показник надходжень власних доходів у розрахунку на одного жителя такої громади. Адже закріплені доходи та спеціалізовані субвенції мають визначені напрями використання, а обсяг власних доходів стає джерелом розвитку та реалізації індивідуальних планів кожної окремої громади. За цим показником Тавричанська сільська рада також має дуже непогану динаміку.

Міжбюджетні відносини, як джерело фінансування, завершились ще на початку року. Так, громада отримала державну медичну та освітню субвенції. Крім цього, сподіваються на підтримку від департаменту розвитку.
Проте економічна спроможність Тавричанської громади є досить асиметричною. Це пов’язано із відмінністю обсягу надходжень від колишніх сільських рад, що увійшли до складу ОТГ (Тавричанської, Дудчинської та Заозерненської). Земля — одна, громада — єдина, а от податок різний. 58% надходжень — від колишньої Тавричанської сільської ради, 29% — Дудчинської та 13% — Заозерненської. У дійсності виходить так, що кошти надходять нерівномірно, а от потреби, безумовно, у всіх мешканців громади — однакові: садочки, школи, медичні послуги, освітлення, дороги… Отже, і витрачатиме громада кошти пропорційно до надходжень.

Чималий вплив на такий дисбаланс мають землекористувачі, в яких різняться розміри оцінки землі; обсяги врожаю, про який звітують; а також офіційна кількість найманих працівників. З приводу останнього питання голова Тавричанської сільської ради Юрій Гречка зазначає, що незабаром буде сформовано спеціальну комісію з перевірки легалізації праці в громаді. І це має дати свій позитивний результат для наповнення бюджету.
Та, незважаючи навіть на такі невеликі колізії, сьогодні громада нормально прораховується і може самостійно себе утримувати.
Так, під час останнього засідання сесії було виділено 657 тис. грн. на ямковий ремонт дорожнього покриття. Планується заміна 880 метрів водопроводу в селі Ольгівка.

Крім цього, вдало був проведений місячник благоустрою. На території громади було вичищено всі стихійні звалища, залучено необхідні матеріали для оновлення (фарба, побілка) на суму 25 тис. грн., скошенно траву, завершено роботи із благоустрою кладовищ.
Громада прийняла рішення створити нове єдине комунальне підприємство «Ритм». Перевірка попередників на території громади, дрібніших комунальних установ, показала низький рівень надання послуг та загальну неефективність. Наразі ведуться всі необхідні роботи з отримання ліцензій та дозволів для новоствореної установи.

Мешканці одержуватимуть повний обсяг послуг, передбачається створення спеціальної групи швидкого реагування. Адже громада має в своєму складі населенні пункти, що є значно віддаленими від центру (Ольгівка — 24 км, Павлівка — 18 км), а їхні нагальні потреби мають вирішуватись не менш мобільно.

З місцевого бюджету вже виділено суму в обсязі 50 тис. грн. на статутний капітал та поточні потреби підприємства. Для початку ефективної роботи (придбання необхідного обладнання та техніки) сподіваються на одноразову підтримку та співпрацю землекористувачів громади, далі ж — підприємство функціонуватиме самостійно.

Сільська рада має чимало планів на майбутнє, що от-от почнуть втілюватись у життя. Не зважаючи на те, що громада створена на основі сільського району, а не міста (де фінансові ресурси значно більші), вона вдало справляється з усіма справами за новими правилами гри.
Чи змінилося життя для її мешканців — ще судити рано. Це пов’язано з тим, що досить складний перехідний період поки не завершено. Першим завжди бути важко. Та навіть нцтлі узгодження всіх майнових питань із районом, самостійне життя розпочато: тавричанці самі платять заробітну плату вчителям і вихователям, забезпечують медичні послуги (шляхом субвенції), розпочали ремонтні роботи будівель, взялися за дороги.
В умовах прогнозованого скорочення державної підтримки ОТГ в наступні роки дуже актуальним є питання стимулювання економічного зростання у громаді, ефективність якого напряму залежатиме від інвестиційної політики самої сільради: яку інфраструктуру вона розвиватиме і як плануватиме використання своєї території. Тож саме над цим завданням сьогодні працюють голова та депутатський корпус Тавричанської сільради.

Олександра Мішина.

Дякуємо за відгук!