Зупинити захворюваність на кір може тільки вакцинація

Про епідемію, яка насувається на Україну, ВООЗ попереджала ще торік.
У червні на кір захворіли 473 людини, що майже подвоїло число захворілих від початку року до 962. Найбільше людей заразилися кором у Івано-Франківській та Одеській областях. Спалахи захворювання у червні також реєструвалися у Тернопільській та Чернівецькій областях. Зокрема, у червні в Івано-Франківській області захворіли 253 людини, 167 – на Одещині, на Тернопільщині – 48 та Чернівецькій області – 5. За останні півроку в країні зафіксували 15 спалахів кору, що вразили половину областей та столицю. Загалом за шість місяців на Івано-Франківщині зареєстровано 520 випадків кору, 344 випадки в Одеській області, 48 у Тернопільській, 11 у Дніпропетровській, 9 у Вінницькій, 8 у Чернівецькій та поодинокі випадки у Донецькій, Закарпатській, Кіровоградській, Львівській, Хмельницькій, Черкаській областях та Києві.

Кір – це висококонтагіозне (надзвичайно заразне) гостре вірусне захворювання. В основному кіром хворіють не щеплені діти, що відвідують дитячі заклади. Підлітки й дорослі, що раніше не хворіли на кір, та не отримали вакцину проти нього, також залишаються надзвичайно сприйнятливими до цієї інфекції.

Як відбувається зараження кором?
Джерелом інфекції є хвора кором людина з моменту появи перших ознак хвороби до п’ятого дня від початку висипань. У випадку зараження, після контакту із хворим, проходить від 7 до 17 днів, перш ніж хвороба проявиться (інкубаційний період).
Кір – це повітряно-краплинна інфекція. Вірус потрапляє в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і око від хворої кором людини, яка поширює його при диханні, розмові, чханні і кашлі.

Вірус кору дуже летючий – з потоком повітря він може потрапляти в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, тому заразитися можна перебуваючи в одному будинку із хворим. При цьому вірус швидко гине в зовнішньому середовищі, тому поширення інфекції через предмети (постільну білизну, одяг, іграшки), а також через третіх осіб, що контактували із хворим, практично неможливо. Приміщення, де перебував хворий на кір, досить провітрити, щоб у ньому можна було перебувати без ризику заразитися, дезінфекція не потрібна.

Як протікає захворювання?
Хвороба починається гостро: дитина скаржиться на сильний головний біль, слабкість, температура може підвищуватися до 40ºC0, апетит відсутній. Незабаром з’являються нежить, кашель – звичайно сухий, болісний, або гавкаючий, як при ларингіті. Горло в дитини червоне, набрякле, шийні лімфовузли збільшені. Характерне запалення слизової оболонки ока – кон’юнктивіт. Його прояви яскраво виражені: очі червоніють, з’являється сльозотеча, світлобоязнь, згодом з’являється гнійні виділення. На другий-третій день хвороби на небі з’являються рожеві крапкові висипання (енантема), а на слизовій оболонці щік, ясен і губ – характерні для цієї хвороби малесенькі білусоваті цятки (плями Бєльського-Філатова-Коплика). І те, і інше можна побачити до появи висипу на тілі.

На 4-5 день хвороби з’являється висип – спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі, наступного дня поширюється на тулуб, ще через день – на руки й ноги. Коревий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирців, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям. У період появи висипу стан дитини різко погіршується – знову підвищується температура, підсилюються катаральні явища (нежить, кашель), загострюється кон’юнктивіт. Дитина млява, відмовляється від їжі, спить неспокійно.
Якщо немає ускладнень, то із четвертого дня від початку висипання настає поліпшення стану. Висип або зникає зовсім, або замінюється пігментацією й ділянками лущення шкіри. Зникнення висипу відбувається в порядку, зворотному його появі. У дитини нормалізується температура, проходять катаральні явища – вона поступово видужує.

Можливі ускладнення
У наші дні при вчасно початому грамотному лікуванні ускладнення при корі бувають нечасто. Більшість дітей ( на відміну від дорослих) переносять цю хворобу без наслідків. Ускладнення частіше виникають у дітей до року, недоношених, з малою масою тіла, алергіків.
Перебіг хвороби може ускладнюватися ураженням дихальної системи: ларингітом, трахеїтом, бронхітом, пневмонією; око – кон’юнктивітом, блефаритом; травної системи – диспепсії; запаленням середнього вуха – отитом або слухової труби – евстахеїтом. У маленьких дітей часто буває стоматит.
Найважчі ускладнення кору, які, на щастя, зустрічаються рідко, торкаються головного мозку – менінгіт і енцефаліт.

Лікування та догляд
Неускладнений кір лікують вдома, обов’язково під наглядом лікаря. При важкому перебігу хвороби, розвитку ускладнень можлива госпіталізація.
Лікар призначає дитині лікування, яке допомагає впоратися із симптомами хвороби й підтримати імунітет: вітаміни А і С, жарознижуючі засоби на основі парацетамолу або ібупрофену; таблетки або мікстури для полегшення кашлю; антигістамінні засоби; судинозвужувальні краплі в ніс; краплі й мазі для очей і т.д. Антибіотики призначаються тільки при приєднанні вторинної інфекції й розвитку ускладнень (отит, бронхіт, пневмонія й ін.).
У кімнаті, де перебуває хвора дитина, необхідно щодня робити вологе прибирання. Провітрювання повинно бути якнайчастіше. Штори краще тримати закритими, тому що при корі спостерігається світлобоязнь.

Постільна білизна й піжама хворої дитини мають бути свіжими. Хворого треба часто й багато напувати простою водою, компотами, морсами. Їжа повинна бути легка, що щадить: кисломолочні продукти (кефір, йогурт, кисляк); овочеві супи; овочеві й фруктові пюре; відварене протерте м’ясо (нежирна телятина, курка, індичка).

Після перенесеного кору дитина дуже ослаблена: якийсь час вона може почувати себе не надто добре, погано їсти, вередувати, швидко утомлюватися. Її імунна система ще мінімум два місяці залишається надзвичайно сприйнятливою до будь-якої інфекції. Треба намагатися оберігати її від зайвих контактів, навантажень, стресів, переохолодження і т.д. Велику увагу варто приділити харчуванню дитини, порадитися з лікарем із приводу приймання вітамінів.

Профілактика кору
У людини, що перехворіла на кір, на все життя зберігається імунітет до цієї інфекції – випадки повторних захворювань одиничні.
Діти до 6 місяців, що особливо перебувають на грудному вигодовуванні, хворіють на кір украй рідко.

Основний спосіб профілактики цієї інфекції – активна імунізація. Вакцинація проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинація – у шість років. Імунізація проти кору також проводиться раніше не привитим підліткам, що не хворіли кором, у віці 15-17 років і дорослим у віці до 35 років.
Тому, хто контактував із хворим на кір, і при цьому раніше не хворів і не щеплений проти цієї інфекції, можливе проведення пасивної імунізації. Введення імуноглобуліну протягом перших днів після контакту може захистити від хвороби або забезпечити більш легкий її перебіг.
У дитячих дошкільних установах карантин встановлюється для щеплених дітей, що раніше не хворіли на кір, на 17 днів від початку контакту.

Кір під час вагітності
Якщо майбутня мама занедужає кором – можливий викидень або передчасні пологи. Дитина може народитися з дефіцитом маси тіла і навіть (за непідтвердженим даними) з вадами розвитку.
Вакцинацію або ревакцинацію проти кору потрібно проводити жінкам, що не мають протикірових антитіл, мінімум за місяць до зачаття, під час вагітності її проводити не можна.

Якщо вагітна жінка, що не має імунітету проти кору, контактувала із хворим, у перебігу перших днів після контакту можливе проведення пасивної імунізації імуноглобуліном.

Тарас Залипка, лікар інфекціоніст Каховської ЦРЛ.

Дякуємо за відгук!