Трагічна сторінка в історії Каховщини – хутір Терни

15 вересня відбулася акція пам’яті за жертвами Голокосту – євреями та іншими жителям Каховки, які були розстріляні на хуторі Терни. Захід відбувся за ініціативи благодійного фонду Ігоря Хомінця «ЗНАЙ БІЛЬШЕ!» біля меморіалу загиблим під час Другої Світової війни.

Зібралися каховські школярі та їх вчителі, представники Малокаховської сільської ради, Каховської і Новокаховської єврейських громад, Каховської християнської церкви «Велике Доручення» для того, аби згадати сумні сторінки історичних подій, що розгортались на рідних землях.
Колись це місце називалося хутір Терни, власником якого в кінці XIX – початку ХХ століття був поміщик Нізель. Чоловік був розумним, працьовитим та завзятим господарем. Та історія цього місця хоч і мала щасливий початок, ознаменувалась кровопролиттям й насиллям. 76 років тому на цьому хуторі відбулися страшні події, що суттєво змінили уявлення місцевих про межі жорстокості, зневаги, ненависті.

«Це місце стало могилою для тисяч каховчан, мирних жителів єврейської національності в період окупації німецькими нацистами у 1941 році. Нацисти кілька разів розстрілювали мирне населення єврейської національності. 7 вересня – 60 людей, 16 вересня – близько тисячі, 25 вересня – 750. І, на жаль, в Каховці це не єдине місце масових страт. Поля і яри були омиті кров’ю невинних людей, а сьогодні ті страшні події мають епохальну назву – Голокост», – розповідає директор районного краєзнавчого музею в селі Малокаховка Наталія Альгеєр.

Вразила дітей розповідь завідувача Малокаховської сільської бібліотеки Ольги Сазонової, корінної мешканки села. Жінка довгий час збирала по крихтах спогади очевидців тих страшних подій, тих, кому дивом вдалося врятуватися. Тому не із третіх вуст знає страшні та жахаючі подробиці.
За задумом автора меморіалу архітектора Ігоря Даниленка, на обеліску висічені два релігійні символи – хрест і зірка Давида. Символи не пов’язані, адже відносяться до різних релігій.

Та, як відомо, життя вносить корективи на власний смак. Православні і євреї жили по-сусідству багато років, а в роки війни глибокий колодязь (що колись був викопаний тим самим Нізелем для видобування джерельної води) став для них спільною братською могилою. Тож сьогодні представники різних релігій єдині в питанні миру, добросусідства та взаємодопомоги.
Мову про єднання і пам’ять, їхню важливу роль у сьогоденні вели куратор єврейської громади Каховки Анна Сенів, колишній директор Каховської СЗОШ №2 Василь Щербина (на фото) та служитель християнської церкви «Велике Доручення» Олег Татарський. Останній подарував єврейській громаді картину з молитвою про благословення на івриті і українською мовою.
По завершенні екскурсії, присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять невинно загиблих, запалили свічки і поклали квіти.

Ті, хто зберіг пам’ять
Не можливо не згадати людей, які власними силами та коштом зберегли пам’ять загиблих мешканців Каховки за часів окупації. Саме за їхньої ініціативи з’явився меморіал пам’яті, який увіковічнив 2000 невинно загиблих страшною смертю людей.

Серед них житель міста Кельн (Німеччина), доктор економічних наук, президент компанії «УТС Туристік» Борис Зак. Його дідусь з бабусею – Яків і Розалія Рогоза і дядько були в числі вбитих. Для його мами, яка повернулася з фронту, це було настільки глибоким потрясінням, що вона назавжди поїхала з Каховки, але заповіла синові поставити тут пам’ятник – і Борис Якович виконав обіцянку. В цьому йому допомогли друзі – Георгій Ярунічев, заступник керівника громадської організації «Форум розвитку Черкащини», Ігор Калашнік, генеральний спонсор міжгалузевого об’єднання «Інтербуд» УСВА Черкаси.

На жаль, Ігор Миколайович передчасно пішов з життя, але встиг розпочати тісну співпрацю з керівником Каховського районного товариства воїнів-інтернаціоналістів Костянтином Мешковим. Ця співпраця триває й досі. Ведеться кропітка дослідницька робота по відновленню імен розстріляних на хуторі Терни, яку не встигли завершити Леонід Гроссман і його батько Зіновій Йосипович.

Власна інформація.

Дякуємо за відгук!