ЩО ЛЯКАЄ КАХОВЧАН: ПЕРВИННУ ЛАНКУ МЕДИЦИНИ РЕОРГАНІЗУВАЛИ, А СІМЕЙНИХ ЛІКАРІВ НЕ ВИДАЛИ…

Медичній реформі пророкують велике майбутнє, як мінімум, ліквідацію «радянських» методів. Є й її критики, які прогнозують повний провал. Хто виявиться ближчим до правди ми дізнаємося зовсім скоро.

В Україні продовжується медична реформа – створені центри сімейних лікарів. Офіційно вони називаються Центри первинної медико-санітарної допомоги. Вони будуть надавати найпершу допомогу пацієнтам і завдання їх, за великим рахунком, не стільки лікування, скільки профілактика хвороб. Мається на увазі, що кожен сімейний лікар буде особисто знати кожного хворого і його проблеми. Ще одним нововведенням, яке нас чекатиме вже цієї весни, стане підписання декларації пацієнта з сімейним лікарем. Про те, як буде відбуватися цей процес розповів «Каховській зорі» головний лікар Каховського районного центру первинної медико-санітарної допомоги (РЦПМСД) Олександр Антоненко.

– Пацієнт після підписання декларації з сімейним лікарем буде звертатися до нього у разі потреби: для здачі аналізів, згідно гарантованого пакету, для проходження профогляду, в разі захворювання, з питань вакцинації і т. д. Сума в 370 грн./пацієнта визначена на цей рік. Планується, що кожен рік вона буде збільшуватися. Є гарантований пакет послуг, які будуть надаватися пацієнтам безкоштовно. І скільки потрібно буде пацієнту пройти обстежень в рамках його захворювання, стільки він і пройде. Скористатися допомогою вузькопрофільного фахівця можна буде тільки після консультації лікаря первинної ланки. У червні цього року починає роботу Національна служба здоров’я України.

Перші заклади охорони здоров’я у статусі некомерційних комунальних підприємств підпишуть договори з НСЗУ. Минулої п’ятниці ми проводили зустрічі та обговорювали питання перетворення закладу на «некомерційний», що дозволить нам отримувати прямі виплати за надані послуги у майбутньому. Наразі першочергове завдання – автономізація, – розповідає Олександр Андрійович.

Крім того, РЦПМСД вже обладнали 22 робочих місця комп’ютерною технікою, встановили обладнання в регістратурах, придбали необхідне програмне забезпечення та підготували персонал для обслуговування електронної системи охорони здоров’я.
– Якщо ми говоримо про сімейну медицину, то E-health в дії можна буде побачити на прийомі у лікаря вже в квітні цього року, коли ми розпочнемо кампанію по вибору свого лікаря. З 1 квітня пацієнт зможе вибрати лікаря, і дані про цю людину потраплятимуть до декларації, яка буде електронною, – розказав Олександр Антоненко.

Наразі електронна система працює в тестовому режимі, проте жителі, яких обслуговують в амбулаторії №1, вже внесені до реєстрів. Все це дозволить у майбутньому не тільки відмовитися від паперових карток пацієнтів, але й налагодити завчасний запис на прийом до лікаря та видачу електронних рецептів на ліки. Лікарняні електронні черги згодом стануть основою Всеукраїнського електронного реєстру. Припускають створення й єдиного рейтингу лікарів – своєрідного табелю з оцінками роботи медиків.

У Центрі біля реєстратури, на інформаційному стенді можна побачити прізвища лікарів, які обслуговують каховчан і з якими, швидше за все, вже навесні доведеться укладати договори. Крім імен та прізвищ, є інформація і про кваліфікаційну категорію лікаря. З цього приводу головний лікар Каховського РЦПМСД повідомив: “Якщо людину влаштовує сімейний лікар, лікар-терапевт, педіатр, то можна і далі обслуговуватися у них, але необхідно підписати декларацію. Можна змінити лікаря і вибрати іншого. Поки що ми працюємо в старому режимі. Про місцеві центри первинної медико-санітарної допомоги повідомлять додатково. Кампанія розпочнеться 1 квітня і буде вестися не один місяць, всі встигнуть укласти договір з лікарем. Робити це можна під час візиту до лікаря, під час проходження профогляду і так далі. Цей договір – декларація з сімейним лікарем, не несе ніякої юридичної сили. Це документ про те, що пацієнт довіряє сімейному лікарю, який буде його обслуговувати. Після підписання декларації лікар буде вносити дані в систему e-Health. За цими даними Національна служба здоров’я буде бачити, скільки пацієнтів у якого лікаря. І на основі цього здійснюватиметься фінансування медзакладу, лікарням будуть перераховуватися гроші за кількістю пацієнтів, – каже Антоненко.

Інша справа – може виявитися, що вибирати не буде з кого, через гострий дефіцит кадрів. Багато хто вже завчасно шикується в черги до певних лікарів. Уже зараз стало досить популярним запитання: «Який у тебе дільничний лікар?». Люди розуміють, що саме від кваліфікації сімейного лікаря, який зможе «розгледіти» хворобу на початковій стадії, буде залежати їхнє життя та здоров’я.

– Опорою медреформи є сімейні лікарі, проте їх не вистачає. Укомплектованість сімейними лікарями мало того що недостатня, але і більшість з них є пенсіонерами. Наразі в РЦПМСД працюють 29 сімейних лікарів і педіатрів (18 з них сімейні лікарі -прим.). Якщо всі каховчани, жителі ОТГ та району послухаються МОЗ і прийдуть до своїх терапевтів, педіатрів та сімейних лікарів, то одразу виникне дефіцит – лікарів на всіх не вистачить. Звісно, “сімейник” може обслуговувати і понад дві тисячі пацієнтів, але може постраждати якість лікування і тоді вже настає абсолютно інша відповідальність у лікаря.

Сімейний лікар зможе відмовити в підписанні декларації, якщо у нього вже є 2 тисячі пацієнтів. Але я думаю, що лікарі цього робити не будуть. Крім того, лікар не має права відмовити в підписанні декларації на підставі наявності у пацієнта хронічного захворювання, а також через вік, стать, соціальний статус, матеріальне становище, реєстрацію місця проживання і т.д.”

Начебто все гарно і зрозуміло, але тепер порахуємо. У календарному році більше 200 робочих днів. Щоб прийняти хоча б по 1 разу 2000 пацієнтів, слід приймати по 10 хворих в день. Це, не рахуючи часу на заповнення електронних документів, видачу лікарняних листів, направлень та іншого. Як це буде реалізовуватися – ми побачимо пізніше. Незважаючи на всі острахи, які є у населення, медична реформа спочатку мало що змінить в житті пацієнта. Сам візит, як і раніше, буде безкоштовним, так само як і швидка або екстренна допомога.

Схожа ситуація з катастрофічною нехваткою медиків і фельдшерів спостерігається й у селах. Наприклад, всі три ОТГ району, крім Тавричанської, підписали договори з Каховским РЦПМСД на обслуговування через те, що не мають власних кадрів. Є фельдшерсько-акушерські пункти, ремонти зробили, вікна поставили, навіть елементарне обладнання є, а лікарів немає. Ще в трьох селах лікарі цілком однозначно заявляють про намір змінити місце роботи, переїхавши у більші міста.

За словами головного лікаря, втримати спеціаліста, навіть у місті, майже неможливо, що вже казати про села.
– Для того, щоб лікар поїхав працювати до нас, йому потрібно створити хоча б мінімальні соціально-побутові умови. Але для цього потрібно платити їм «не мінімалку», а хоча б в два рази більше та забезпечити апаратурою і ліками. Він повинен розуміти, за що буде платити, а за що ні, на якому транспорті буде їздити… У село молоді лікарі не йдуть з тієї ж самої причини.
Найбільша кількість інтернів в Каховці була у 2016 році, коли вдалося залучити 7 молодих спеціалістів. Але через те, що всі вони немісцеві, а житлом місто їх забезпечити не спромоглося, залишилось лише двоє, але й ті мають намір покинути Каховку. У 2017 році був лише один інтерн, який одразу написав заяву на перевід до Дніпра.

– Якщо медик матиме гарні соціально-побутові умови, то і рівень якості його роботи буде значно вищим, – стверджує головний лікар. – Як вже говорили, за кожного пацієнта сімейного лікаря обіцяють заплатити 370 гривень на рік. Спочатку казали, що сімейний лікар буде отримувати 50 тис. грн. на місяць, потім 30 тисяч, а за останніми даними – вже 18 тис. Проте, я сумніваюсь, що і ця сума реальна. Хоча розумію, що лише покращивши фінансові умови, можна зацікавити лікарів залишатися в нашому регіоні.

Сергій МАКОГОН.

Дякуємо за відгук!