УРОК ІСТОРИЧНОЇ ПАМ’ЯТІ

«Однині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу». (ІV Універсал Центральної Ради)
Серед буремних подій Революції 1917–1921 рр., що їх сторічні роковини віншуються сьогодні в Україні, чимало таких, що стали символами прагнення народу до побудови власної Держави, набуття нею справжнього суверенітету й міжнародного визнання. До таких, безумовно, належить й прийняття 22 січня 1918 р. у Києві IV Універсалу Української Центральної Ради  — державно-правого акту, що проголосив незалежність існуючої тоді Української Народної Республіки, і 100 років якому виповнилося минулого місяця.

З метою вшанування традицій боротьби за Незалежність і Соборність України, військової доблесті захисників рідної землі, визнання історичного значення подій, пов’язаних з визвольною боротьбою початку XX століття в міській універсальній бібліотеці пройшов проблемний урок «ІV універсал Центральної Ради та його історичне значення».

Відзначаючи ці важливі дати в історії Української держави, до бібліотеки завітали учні 9-го класу НВК «Каховська гімназія» разом з вчителем історії Валентиною Панасюк та бібліотекарем Світланою Стрельчук. Поданий матеріал був змістовним і, в той же час, дуже простим для сприйняття учнями, які ще не вивчали цю тему на уроках історії. Неможливо було не згадати день 29 січня 1918 року… Бій під Крутами. Символ героїзму та відданості нашого юнацтва і символ національної трагедії та безпечності.

100 років тому відбувся бій між київськими студентами і більшовиками, під час якого полягло в нерівній боротьбі 300 студентів. Багато років не згадували про подвиг одержимих, тих, хто першим згорів на жертовному вогні в ім’я самостійної України. Відео-екскурс «Коли стають до зброї діти…» та презентація трейлера до нового художнього фільму «КРУТИ 1918» викликали неабияке бажання у дітей подивитися прем’єру стрічки режисера Олексія Шапарєва. Звертаючись до присутніх, Валентина Панасюк підсумувала зустріч, зазначивши важливість та ідейну значимість Української революції та IV Універсалу. В кінці заходу учні записали на дошці короткі висновки про те, що найбільш запам’ятали під час розмови.

Сьогодні, як ніколи, лишається актуальним прикінцевий заклик Універсалу: «…всіх громадян самостійної Української Народної Республіки кличемо непохитно стояти на сторожі добутої волі та прав нашого народу і всіма силами боронити власну долю від усіх ворогів селянсько-робітничої самостійної Республіки!».

Надія ЕВТУШЕНКО, завідувач міської універсальної бібліотеки.

Дякуємо за відгук!