НА «ГРАБЛІ» – НЕ НАСТУПАТИ!

Добіг кінця проект VIDLIKprojekt або «Моя хата не скраю» (м.Київ), який реалізовувався з 23 лютого до 4 березня у Каховці. Проект мав на меті створення платформи для саморозвитку місцевої молоді, заохочення молодіжної ініціативи та створення власного культурного простору.
Упродовж 10-денної експедиції волонтери проводили тренінги, які допомагали підліткам розкривати власні таланти; лекції про творчі професії та різновиди театру; майстер-класи; працювали над текстами, написаними учасниками; спілкувалися, намагаючись виявити, які проблеми хвилюють каховську молодь на даний момент; проводили ігри та посиденьки. Крім того, учасники проекту реалізували низку заходів: свято для дітей, фотовиставку та виставу «GRABLI».

Тож, 28 лютого у приміщенні Каховської школи мистецтв проходила виставка світлин «Каховка EVOLUTION» , яка мала незвичний формат. Історія – важливий момент життя кожного з нас і саме ця імерсивна фотовиставка дала можливість учасникам стати її частиною, висвітливши минуле, теперішнє та майбутнє нашого міста.

Спочатку молодь занурилися у минуле Каховки: короткий екскурс в історію міста, відеоролик, цікаве художнє рішення фоторобіт (чорно-білі світлини роздрукували на кольоровому принтері – вийшло досить нестандартно).
Далі екскурсанти не просто могли побачити сучасні фото міста, вони стали активними учасниками створення виставкових робіт, адже світлини «творилися» на їхніх очах: фотографи знімали присутніх, тут же фотознімки роздруковували і розвішували на стінах. Тобто відвідувачі долучилися до діючого мистецтва і за декілька хвилин розглядали власне фото – так творили теперішнє.

Але найцікавіше було попереду… Організатори дали можливість вписати (і в прямому, і в переносному сенсі) свої ідеї в майбутнє нашого міста, спланувати на топографічній карті Каховки майбутній розвиток міста, його новобудови, вулиці, парки. Цікаво було спостерігати за зміною настрою молоді, сміх змінився зосередженістю…

Несприятливі метеоумови не налякали відвідувачів, бажаючих долучитися до чогось нового, цікавого було немало. Тож одну групу змінювала інша, а команда працювала, як добре відлагоджений механізм. І вражало те, що координатори не втручалися, навіть коли виникали якість незручності, давали можливість учасникам самим «розрулити» різні ситуації і знайти з них вихід.
Захід залишив у кожного щирі емоції: комусь сподобалось, хтось не все зрозумів, але байдужим не залишився ніхто, це однозначно.
А вже 3 березня, не дивлячись на негоду, у приміщенні Каховської школи мистецтв відбулася прем’єра вистави «GRABLI», яку представили глядачам каховські підлітки. Саме слово «вистава» викликає у нас асоціацію із класичним театром, коли її створюють режисер та сценарист, ролі грають професійні актори, дійство відбувається на сцені, а глядачеві відводиться пасивна роль спостерігача. Та вистава «ГРАБЛІ» – перевернула звичний порядок!

Режисерами, сценаристами, акторами, художниками, координаторами, піар-менеджерами, логістами – були хлопці та дівчата, які зібралися разом для того, щоб змінити щось у власному житті, у житті Каховки. Кожен учасник проекту знайшов своє місце у підготовці вистави: хтось підбирав реквізит, хтось писав сценарій, хтось вчив слова, при цьому сперечалися і веселилися. Ця коротка соціальна вистава-роздум, показала сьогодення, підняла гострі актуальні питання, які хвилюють підлітків нашого міста (це і благоустрій міста, і освіта, і співпраця з місцевою владою та ін.). Нестандартний спосіб донесення своєї думки дав можливість по-новому подивитися на якісь проблеми та побачити їх рішення.

Комфортна атмосфера панувала у залі. Акторам вдалося створити у глядачів відчуття участі у виставі, вступити з ними у діалог, втягнути у дискусію (що було досить цікаво і неочікувано). Діти побачили, що не обов’язково мати професійну сцену і достатньо мінімум реквізиту для того, щоб творити.
Вистава закінчилася, дискусії припинилися, але молодь ще довго не розходилася: фотографувалися, обіймалися, не обійшлося і без сліз!
Організатори та учасники висловили щиру вдячність за підтримку, розуміння та «прийняття» їхнього проекту Зубкову Віктору Анатолійовичу (начальнику відділу у справах молоді та спорту Каховської міськради) та Попову Денису (PhotoStudio13).

Промайнули незабутні 10 днів з VIDLIKprogect. Волонтери зуміли зібрати і об’єднати таких різних хлопців та дівчат у єдину команду, дали можливість кожному розкрити свої творчі здібності, спробувати себе у чомусь новому, вчили брати на себе відповідальність за кінцевий результат, дослухатися до думок інших, приходити на допомогу один одному під час підготовки заходів. І тепер кожен із учасників може сказати – «Моя хата – не скраю». Організатори соціально-культурного проекту – молоді, талановиті, амбітні люди почали ВІДЛІК нового життя у нашому місті.

Дуже хотілося б вірити, що каховська молодь відчула їх своїми серцями і визначила напрямок, у якому буде рухатися тепер вже самостійно…

Олена Демченко.

Дякуємо за відгук!