РЕВОЛЬВЕРНИЙ ФОНД – “ШВИДКА ДОПОМОГА” ДЛЯ ОСББ

Що таке ОСББ? Якщо говорити юридичними термінами, то це – орган для прийняття колективних легітимних рішень з управління загальної неподільної власності в багатоквартирному будинку.

Це своєрідний «парламент» у стінах житлового будинку, створений його мешканцями («депутатами»), щоб ефективно розпоряджатися всім тим, що знаходиться за межами приватних квартир: зовнішніми стінами, під’їздами, дахом, горищами, підвалами, прибудинковою територією і всіма інженерними системами. ОСББ має право керувати тільки спільним майном, це не стосується індивідуальної приватної власності (приватизованих нежитлових приміщень і квартир).

Щоб дотримувалися інтереси всіх мешканців і кожного співвласника – розпоряджатися спільним майном потрібно колективно.
Дуже часто ми складаємо уявлення про людину, коли побуваємо у неї в гостях. Тому кожен, хто чекає на дружній візит, намагається справити враження доброго господаря: вимити підлогу, вікна, впорядкувати те, до чого раніше не доходили руки. Але перш ніж потрапити в будинок, гість проходить через «терни» під’їзду, де він бачить розбите скло, полущену фарбу на стінах і ліфт, який наганяє жах.

Це не повний перелік того, що більшість з нас бачить у своїх багатоповерхівках. Погодьтеся, мало хто доводить до такого стану власну квартиру. А ось відповідальність за стан під’їзду беруть на себе далеко не всі, вважаючи під’їзд «нейтральною» або «нічиєю» територією. Тим часом, стаття 382 Цивільного кодексу України визначає, що власник квартири є і співвласником даху, підвальних і горищних приміщень, комунікацій, ліфтів, сходових клітин тощо.

З кожним роком житло старіє і вимагає все більшого обсягу ремонтних робіт. Потреба в коштах на це стає дедалі більшою. При таких умовах проведення будь-яких масштабних робіт, в тому числі щодо впровадження енергоефективних заходів в будинку (утеплення, встановлення лічильників і т.д) вимагає прийняття спільних рішень власників квартир – співвласників спільного майна багатоквартирного будинку.

СУЧАСНИЙ інструмент альтернативного фінансування
Ініціативною групою голів Каховських ОСББ була створена Громадська Спілка «ОСББ Каховка», на базі якої і був створений Револьверний фонд.
Громадська Спілка звернулася з пропозицією створення Фонду до депутатів міської ради, яку народні обранці підтримали. Тож Каховка – єдине місто на Херсонщині, де вже майже рік функціонує Револьверний фонд підтримки ОСББ, створений на кошти місцевого бюджету.

Фонд надає офіційно зареєстрованим ОСББ позики на поворотній основі для проведення поточних і капітальних ремонтів, впровадження енергозбережних заходів, проведення робіт з благоустрою, ліквідації аварії в будинку – що для новостворених об’єднань є чи не катастрофою, оскільки необхідні кошти просто відсутні, а для того, щоб їх зібрати потрібен час.
У травні 2017 року із міського бюджету було виділено 700 тис. гривень – для поповнення Револьверного фонду. Саме фонд надає кошти на поворотній безпроцентній основі для поточних та капітальних ремонтів, впровадження енергозберігаючих заходів та проведення робіт з благоустрою.

Як це практично працює?
Голова ОСББ звертається до правління ГС «ОСББ Каховка», готує відповідні документи, сплачує 3% адміністративного збору від загальної суми позики одноразово при оформленні (наприклад, з 50 тисяч гривень – 1500 грн., для оплати послуг бухгалтера), після чого отримує кошти (до 50 тис.грн.). Використовує їх на заплановані потреби і повертає суму позики у РФ протягом 12 місяців (рівними частинами) згідно зі встановленим графіком, щоб інші ОСББ могли їх теж використати.

Найближчим часом плануються збори правління ГС «ОСББ Каховка», де розглянеться питання щодо ще більшого спрощення процедури отримання безвідсоткової поворотної позики.

З Револьверного фонду вже були виділені кошти:
 ОСББ «Мелітопольська, 188», сума позики 18 000 грн. на заміну системи водопроводу в підвальному приміщенні.
 ОСББ «Мелітопольська, 182», сума позики 40 000 грн., на заміну системи водопроводу в підвальному приміщенні.
 ОСББ «Будинок Дружний», сума позики 25 000 грн. на ремонт водовідведення від будинку;
 ОСББ «Каховка Жовтнева, 9», сума позики 35 000 грн. на проведення капітального ремонту водозливу;
 ОСББ «Луначарик, №15, №17» сума позики 50 000 грн. на капітальний ремонт водопроводу та каналізації;
 ОСББ «Мелітопольська, 184», сума позики 10 000 грн. на заміну каналізації.
 ОСББ «Велика Куликовська, 92»,сума позики 50 000 грн. на заміну каналізаційних труб від зовнішнього зрізу стіни будинку до каналізації водоканалу біля 13 під’їздів (на фото).
 ОСББ «Пушкіна,67», сума позики 45 000 грн. на виготовлення відмостки 6 під’їздів з вулиці Пушкіна;
 ОСББ «Ворошилова, 5», сума позики 45 000 грн. на заміну вікон у під’їздах та ремонт електрощитів;
 ЖБК «Каховський – 4», сума позики 30 000 грн. на проведення електроремонтних робіт;
 ОСББ «Мирний дім-Каховка», сума позики 42 174 грн. на проведення робіт з заміни системи водопостачання;
 ОСББ «Комфорт, 186», сума позики 12 000 грн. на виготовлення відмостки (4 під’їзд).
 ОСББ «Першотравнева, 29», сума позики 50 000 грн. на ремонт ліфтів (на фото).
Ці позики майже усі ОСББ вже повернули у Револьверний фонд.

Надійний спосіб навести порядок
Але так складається, що наші люди не довіряють і з побоюванням ставляться навіть до самого слова «кредит» (багато хто має гіркий досвід), бояться втратити своє майно через кредити ОСББ. Та у даному випадку ці побоювання безпідставні, бо це – саме позики, а не кредити і, взагалі, зобов’язання ОСББ не розповсюджуються на майно власників.

По суті «Револьверний фонд» – це спеціальний розрахунковий рахунок у банку, відкритий недержавною громадською організацією, засоби в якій можуть отримати лише її члени.
За роз’ясненням та довідками можна звертатися до правління ГС «ОСББ Каховка», а саме: голова – Мартинова Л. (АОСББ «Спільна справа»; члени правління: Вегер Т. (ОСББ «Першотравнева, 29); Калапач Я. (ОСББ «Миру,6», «Будівельників,4»); Кудінова М. (ОСББ «Мелітопольська, 190»); Салтикова І. (ОСББ «Велика Куликовська,92»).

На сьогоднішній день на рахунку Револьверного фонду – 414490 грн.
Чи скористаєтесь можливістю зробити свій будинок кращим швидше, ніж це можливо – залежить тільки від вашого рішення.
Дізнатися ще більше ви можете у соціальній мережі Фейсбук на сторінці “Револьверний Фонд ОСББ Каховка”
goo.gl/X75MZi

Олена ДЕМЧЕНКО.

Дякуємо за відгук!