Перегляньте документи на житло!

Як краще це зробити, радить головний спеціаліст відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами з надання безоплатної первинної правової допомоги Каховського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Щербаков.
Майже в кожному будинку чи квартирі є велика папка, наповнена документами.

Що там тільки не зберігають: домові книги, технічні паспорти, договори про забудову, свідоцтва на забудову садиб, рішення місцевих рад, договори різних видів, накладні, квитанції, ескізи, акти і багато іншого. Разом з тим чимало людей до цього часу не знають чи належним чином оформлене їхнє право власності на будинок, квартиру. Одні вважають головним документом, що засвідчує власність на житло, технічний паспорт, інші — штамп у домовій книзі, дехто переконаний: якщо всі сусіди знають, що це — батьківський дім, то на дану нерухому власність ніхто сторонній не посягне. Саме через таку безпечність, незнання законів люди нерідко потрапляють у халепу.

Отож раджу всім знайти час і уважно переглянути наявні документи на нерухомість.
Насамперед, проведіть ревізію, з’ясуйте, який документ у вашому конкретному випадку посвідчує право власності на будинок або квартиру, а які є додатковими. Запам’ятайте: право власності на таке нерухоме майно може посвідчуватися свідоцтвом про надання житла, свідоцтвом про право на спадщину, договорами дарування, міни, купівлі-продажу, рішенням суду, іншими документами. Окрім того, право власності (у більшості випадків) має бути зареєстровано до 1 січня 2013 року — у БТІ, після цієї дати — у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що може підтверджуватись реєстраційним штампом чи реєстраційним посвідченням БТІ: витягом про державну реєстрацію прав БТІ. Витягом або інформаційною довідкою державного реєстратора.

Уважно перегляньте, чи відповідають технічні характеристики вашого житла зазначеним у основному правовстановлюючому документі та технічному паспорті, адже значна частина прибудов та добудов має бути узгоджена. Якщо цього не зроблено — порадьтеся з юристом, як швидше і дешевше виконати такі роботи.
Також перегляньте домову книгу — хто зареєстрований у ній? Зафіксовано чимало випадків, коли там записані квартиранти, які давно вибули, родичі, які пішли з життя, чи давно не проживають за цією адресою. Таких осіб необхідно зняти з місця реєстрації.

Стосовно земельних ділянок, у тому числі й прибудинкових. Якщо ви вже розпочали приватизаційний процес — врешті-решт завершіть його. Бо коли ця процедура триватиме десятиліття, замовлена вами технічна документація може втратити свою актуальність. Отже гроші пропадуть намарно.
Зверніть увагу: земельні ділянки, право власності на які посвідчується державними актами старого зразка (червоного кольору), потребують виготовлення кадастрових номерів. На право власності наявність чи відсутність їх не впливає, а ось зміна власника можлива лише, якщо земельній ділянці присвоєно кадастровий номер. Він забезпечує ще один плюс: перед його присвоєнням виготовляється технічна документація з відновлення меж земельної ділянки, тож недоліки в обмірах, межах усуваються, що теж є важливим та позитивним.

Бережіть документи, навіть старенькі. Кожна людина унікальна своєю життєвою історією, має індивідуальні особливості способів набуття у власність нерухомості, а відповідно — й документів.
Обережно ставтесь до різних порад в газетах, Інтернеті, бо нерідко їх дають люди, далекі від юриспруденції.
З усіх питань правового характеру мешканці населених пунктів району та міста можуть звернутися за консультацією до Каховського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Ми працюємо з понеділка по п’ятницю з 9 до 18 години без обідньої перерви за адресою: м.Каховка, вул. Велика Куликовська, 138 (1-й поверх готелю «Таврія») тел. +380995415159 або за стаціонарним тел. (05536) 2–06–29, skype-зв’язок: kakhovka.kherson@legalaid.ks.ua та електроннa адресa: kakhovka.kherson@legalaid.ks.ua

Дякуємо за відгук!