Чого чекати школярам у новому навчальному році?

Традиційно, напередодні нового навчального року, ми запросили до розмови начальника управління освіти Каховської міської ради Михайла Гончара, щоб з перших вуст дізнатися про особливості нового навчального року, які чекають каховських школярів та їхніх батьків.

— 2018 рік проголошений Урядом роком реформи української школи, чого очікувати дітям та батькам від нововведень?

— Так, саме 1 вересня 2018 року стартує реформа школи під назвою «Нова українська школа». Саме в цей день за парти сядуть першокласники, які навчатимуться 12 років. Усі інші учні продовжуватимуть навчання за 11-річною навчальною програмою.

— Наскільки є необхідним впровадження саме 12-річної моделі навчання. Ведуться дискусії, що ці діти вийдуть зі школи вже дорослими — у 18–19 років?

— Ми маємо розуміти, що необхідність реформування школи пов’язана зі світовими змінами процесу здобуття і засвоєння знань. Наша освітня модель, хоча і дає ґрунтовні знання, але вже не відповідає сучасним викликам економіки і ринку праці. Тому і маємо ситуацію, коли в народному фольклорі є купа анекдотів про повсякденну корисність синусів і тангенсів. Ми маємо розуміти, що реформа школи — це не тільки зміни у 1-х класах, вона всеохоплююча, довготривала. Школа має плавно перейти до професійної освіти та університетів. Тому я б не був таким однозначним, що 12-й клас будуть закінчувати дорослі «дяді і тьоті» — університети і коледжі вирівняють цей віковий дисбаланс. Але це буде тільки через 12 років.
Один простий приклад — комп’ютер. Давайте порівняємо, яку роль у здобутті і опрацюванні інформації він займав 10 років тому і сьогодні. Учитель сьогодні перестав бути монополістом на знання, цю нішу освоюють комп’ютери, усілякі гаджети тощо. Зараз ми не уявляємо дитини без мобільного телефону, яка щось там знаходить, грається — це все процес набуття і засвоєння інформації. Тому освіта також має реагувати на ці виклики сучасного світу.

— Міністерство освіти анонсувало безпрецедентні інвестиції у розвиток освіти — понад 1 мільярд гривень на оснащення 1-х класів. Ці гроші дійшли до каховських шкіл?

— Ви знаєте, 1 мільярд — це добре, але таких мільярдів нам потрібно в двадцять разів більше, бо вітчизняна освітня галузь дуже багато втратила і недоотримала за останні 27 років. Це добре, що у нас є народний депутат С. Хлань, депутати міської та обласної рад, які дають можливість форсувати цей процес і залучати великі кошти в розвиток освіти міста. Та, щоб зробити з цього «цукерку», нам як мінімум, потрібно 100 млн. грн., а це фантастичні кошти.
На наше місто з державного бюджету надійшов майже 1 млн. грн. на оснащення 1-х класів. Ще майже 500 тис. грн. було виділено з міського бюджету. На ці гроші ми закупили кожному учневі сучасні одномісні парти; в кожному класі буде ноутбук, підключений до великого телевізора та різноманітні навчальні матеріали.
Та є одне «але!» — це усе обладнання прийде до нас у жовтні-грудні. На жаль, в цій чудовій ініціативі з оснащенням класів реформатори не врахували, що потужності вітчизняних виробників навчального обладнання обмежені, а забезпечити необхідно всю країну. Тому, незважаючи на те, що договори з постачальниками ми уклали у липні, парти нам обіцяють не раніше листопада-грудня.

— Але ж у тій же Любимівці і Малій Каховці в класах вже стоять новесенькі одномісні парти?

— Ми говоримо про різні об’єми. Малій Каховці було потрібно 30 парт, а нам 505. Є різниця?

— А нові підручники?

— Підручники для 1-х класів централізовано друкує Міністерство освіти. Я знаю, що з ними буде затримка. Можливо на місяць. Але для першокласників це не грає ролі, бо навчальний процес у них буде динамічний і більш ігровий, а підручники знадобляться згодом.
Щодо підручників для інших класів, то ми їх поступово отримуємо. Вже завезено 3,5 тис. штук для 5-х класів. Загалом, маємо в найближчий час отримати 13,5 тис. підручників. Цього року контингент школярів збільшився майже на 300 дітей, тож ми додатково по усім класам (окрім 1-х) придбали 1850 підручників. Усі учні будуть забезпечені необхідними підручниками. Нічого купувати за батьківські гроші не потрібно. Єдиним виключенням є спеціальні зошити, ними держава не забезпечує, тому купувати їх чи ні — особистий вибір батьків.

— Деякі батьки бідкаються, що ремонти в 1-х класах затягуються і до 1 вересня не будуть завершені, як бути?

— Коли ми говоримо про Нову українську школу, то, як на мене, вона має бути новою в усьому. Тому ми попросили депутатів міської ради передбачити кошти, щоб зробити капітальні ремонти в усіх 18 перших класах шкіл міста, щоб створити для дітей сучасний освітній простір. Рано чи пізно, ми мали вирішити питання капітального ремонту навчальних приміщень, тому що наклейка шпалер і латання дірок у лінолеумі за кошти батьків — це шлях в нікуди.
Як бачимо сьогодні, будівельники не вкладаються у визначені часові рамки, і схоже, ремонти продовжаться у вересні. Але давайте подивимося на цю ситуацію з іншого боку. Ми не переклали питання ремонтів на плечі батьків, хочемо зробити якісний ремонт навчальних приміщень для дітей на роки. Якщо у нас зараз це вийде, то можемо говорити з депутатами про виділення необхідних коштів і на наступний рік, щоб в кінцевому результаті усі наші школярі навчалися у затишних, світлих класах. А там доберемося і до дитячих садків.
На час ремонтних робіт в школах буде запроваджено навчання у дві зміни. Це тимчасово і жодним чином не вплине на якість навчального процесу.

— А як бути з ремонтами у 1-й і 3-й школі, про них забули?

— Ні, про них ніхто не забув, банально не вистачило грошей. Плануємо з подвійною інтенсивністю відремонтувати ці класи наступного року.

— Дякую, Михайле Васильовичу, сподіваюсь, що у Вас усе вийде!

— А я дякую «Каховській зорі» за постійний інтерес до освітньої сфери міста.

Віктор СЕМЕНЕНКО.

Дякуємо за відгук!