“OPERAFEST TULCHYN” – ШЕДЕВРИ МУЗИКИ ПІД ВІДКРИТИМ НЕБОМ

З 8 по 9 червня в Тульчині за 80 км від Вінниці поряд із «подільським Версалем» – палацом Потоцьких, вже вдруге відбувся Міжнародний оперний open air фестиваль «OPERAFEST TULCHYN». Три дні поспіль невеличкий Тульчин приймав десятки тисяч гостей і просто неба давав можливість побачити унікальні постановки всесвітньовідомих опер, знаних зірок оперних сцен України, Європи та світу.

Територію навколо палацу було перетворено на масштабний майданчик для виступів з потужним «живим» звуком, арт-локаціями та мистецькими перформансами. Особливо приємно, що до програми цього фестивалю було включено першу україномовну постановку рок-опери «Ісус Христос – Суперзірка», переклад до якої зробив вчитель Каховської гімназії, активіст молодіжного руху міста Сергій Аркуша (на фото). Його візит на фестиваль відбувся за підтримки відділу у справах молоді та спорту Каховської міської ради.

Розмах фестивалю вражає: на “OPERAFEST TULCHYN – 2018” виступили понад 30 солістів з Австрії, Німеччини, США та України, 300 оркестрантів, 50 танцюристів, 180 учасників хорових колективів та чотири всесвітньо відомих диригенти – Оксана Линів (Австрія – Україна), Тарас Криса (США), Юрій Ярко (Україна) та Володимир Сивохіп (Україна).

Масові заходи в Тульчині розпочалися з відкриття “Леонтович Арт-Кварталу” – культурного проекту, у результаті якого з’явилися 8 муралів на музичну тематику, які прикрасили будівлі міста. Крім того, в міському сквері встановили інтерактивний пам’ятник “Щедрику” Леонтовича, створений за проектом вінницького художника Єгора Лобузнова.

Відкрився фестиваль з гала-концерту, під час якого пролунали найвідоміші арії з легендарних опер – «Севільський цирульник», «Лючія ді Ламмермур», «Макбет», «Чарівна флейта», «Ксеркс», «Набукко», «Лакме», «Запорожець за Дунаєм», «Джанні Скіккі», «Казки Гофмана», «Турандот», «Кармен», «Травіата».

У перший день фестивалю глядачі мали можливість побачити оперу Петра Чайковського «Мазепа», адаптовану українською мовою, у виконанні артистів Харківського національного академічного театру опери та балету ім. М. Лисенка.
Другого фестивального дня, у суботу, для найменших меломанів відбулася дитяча вистава за мотивами опери Миколи Лисенка «Коза-дереза». Доросла ж аудиторія змогла насолодитися «Паяцами» Руджеро Леонкавалло та «Дон Жуаном» Вольфганга Амадея Моцарта.
Насиченою була й програма останнього дня «OPERAFEST TULCHYN»: під час грандіозного концерту «Гала-Вагнер» пролунали арії та увертюри найвідоміших опер німецького композитора, а фінальною крапкою фестивалю стала концертна версія всесвітньо відомого мюзиклу Джона Кандера «Чикаґо», на показ якого в Україні організатори отримали ексклюзивні права.

Вперше на фестивалі замість традиційних театральних декорацій були застосовані вражаючі 3D-декорації, спеціально створені для кожної з вистав.
Культова рок-опера «Ісус Христос – Суперзірка» легендарного Ендрю Ллойд Веббера стала справжнім сюрпризом для глядачів OPERAFEST TULCHYN під час нічної програми першого дня фестивалю. За 48 років існування цієї рок-опери постановки відбулися на сценах 17 країн світу. Цей твір вільно інтерпретує євангельські події, а в його назві наголошується, що головний герой є суперзіркою, надзвичайно популярною особистістю сучасного світу. В альбомній версії твору 1970 року роль Христа виконав вокаліст «Deep Purple» Ієн Гіллан.

Перша офіційна постановка рок-опери на Бродвеї здобула 5 премій «Tony». І хоча вона викликала обурення представників церкви, Ватикан дав найвище благословення виставі. А кіноверсія опери, знята в 1973 році Норманом Джуісоном, з Тедом Нілі та Карлом Андерсоном, є чудовим взірцем того, як давня історія, перенесена в наші дні, набуває особливого звучання й фактично відображає культуру та філософію хіппі.

Унікальність постановки «Ісус Христос – Суперзірка», яка була представлена на фестивалі OPERAFEST TULCHYN, у тому, що англійський текст Тіма Райса вперше перекладений українською мовою, завдяки чому зміст рок-опери був зрозумілий кожному глядачеві.
Сюжетна лінія рок-опери охоплює період від в’їзду Ісуса в Єрусалим до моменту смерті на Голгофі, останні сім днів життя Ісуса з Назарета, з моменту появи його на Пальмову неділю і до його страти за наказом Понтія Пілата. Режисер-постановник рок-опери – Ірина Воєнна, керівник проекту – Євген Майданик, автор ідеї – Олександр Шемет, переклад Сергій Аркуша. «Ідея поставити на Вінничині рок-оперу «Ісус Христос – Суперзірка» виникла ще наприкінці ХХ століття, – згадує Олександр Шемет. – Як на мене, по важливості це схоже на перший переклад Біблії мовою народу, що прагне спільного з цивілізацією інших вільних країн.

Сьогодні змінилося середовище навколо нас. З’явилися нові сенси. Найголовніший з них – те, що більшість жителів почали відчувати себе громадянами нової країни. Нове покоління самоідентифікувалося як носії української мови. І це стало тим головним аргументом, якого не вистачало на зорі нового тисячоліття.

Головні ролі у рок-опері виконали артисти студії Ірини Воєнної: Максим Тріска (Ісус), Денис Беспетчук/Владислав Хохлан (Юда), Марія Авер’янова (Маґдалина), Владислав Казьмирук (Кайяфа), Аліна Дробасюк (Анна), Олександр Сінченко (Священик), Євген Мельник (Симон Зилот), Микола Комісаренко (Понтій Пілат), Олександр Мальований (Ірод).

«Емоції переповнюють мене. Це було дійсно круто! – поділився враженнями після виступу один з виконавців ролі Юди Владислав Хохлан. – Попереду ще стільки всього! Дякую за можливість бути частиною цього. Дякую за кожну хвилину репетицій!..»
«Я дуже радий, що вінницький вокальний колектив Ірини Воєнної зміг мою давню мрію (і не тільки мою) втілити в життя! – зазначив автор українського перекладу Сергій Аркуша. – Ці хлопці та дівчата своєю якісною роботою дають надію, що справжній бум у жанрі мюзиклу та рок-опери в Україні не за горами!».

Від імені активних громадян міста поздоровляємо Сергія Аркушу з таким чудовим творчим успіхом, а також з грамотою міського голови, яку Сергій отримав в День молоді 24 червня.
Каховчани будуть плекати надію, що колись обов’язково Каховка почує рок-оперу «Ісус Христос – Суперзірка» в перекладі завжди молодого і завжди творчо-активного Сергія Аркуши.

Віктор Зубков, начальник відділу у справах молоді та спорту Каховської міської ради.

Дякуємо за відгук!