НАМ Є КИМ ПИШАТИСЯ…

Некомерційна програма обміну старшокласників FLEX надає учням 8, 9 та 10 класів можливість навчатися протягом одного року в США. Програма повністю фінансується урядом США. Щорічно близько 10 тисяч учнів беруть участь у конкурсі за право вчитися в Америці, але перемагають, як правило, близько 300. Надихає, дає привід пишатись той факт, що серед цієї невеликої кількості переможців досить часто зустрічаються імена юних каховчан.

Максим Причина, Олександр Гончаров, Альона Вой­чук, Максим Санін, Олеся Орещук, Анастасія Ковтун, Софія Майстренко — це фіналісти FLEX різних років. Усі вони — учні Каховської гімназії. Досвід, отриманий завдяки міжнародній програмі обміну майбутніх лідерів, став безцінним для кожного з них.
Мабуть, доленосною була участь у програмі обміну для Максима Причини. Молодий чоловік вважає програму дуже корисною для саморозвитку, закликає молодь не боятися випробовувати власні сили. Під час перебування в Америці його вразило, що там людина може самовиражатися будь-­яким чином (аби лише не порушувала закони і не заважала іншим). Безцінним для юнака був досвід волонтерської роботи, яка змушує усвідомити, що світ потребує допомоги, і є багато речей, які повинні бути змінені… Зараз Максим працює програмістом в компанії Booking.com (Амстердам), одній із лідерів на світовому рівні з бронювання помешкань онлайн.

Фіналістка програми 2007–2008 років Альона Вой­чук у 15 років вперше сіла в літак, який її доправив у далекий Нью-­Йорк. Тоді це здавалося дівчині фантастикою, та пройшло 11 років — і нічого не змінилося. Озираючись назад — це досі викликає неймовірні емоції та одні з найяскравіших спогадів у житті.

Альона ділиться своїми враженнями та думками із нашими читачами: «Після програми я одразу повернулась до рідного міста, склала екзамени екстерном і поїхала на навчання до Києва.
Окремо зупинюсь на освіті, це може бути цікаво майбутнім абітурієнтам.
Я вивчала менеджмент в Українсько-­Американському університеті Конкордія (нова назва). Вибір місця навчання був зумовлений моєю участю у Флекс. Я і мої батьки хотіли, щоб після такої програми, я отримувала сучасну, практичну бізнес освіту з особливим акцентом на вивченні англійської мови.

Університет залучає до викладання експатів, які працюють на керівних посадах в міжнародних компаніях, таких як Loreal, Beiersdorf, UFO та багато інших. Своєю чергою, це означає, що навчання побудоване на реальних бізнесових кейсах, а не на застарілій теорії. Половина предметів викладалась англійською носіями мови. Можу сказати, що пізніше, з численних розмов з колегами, де я мала змогу порівняти враження від університетів, я зробила висновок, що моя освіта була надзвичайно корисною. Я однозначно покращила бізнес англійську і здобула практичні навички, якими користуюсь в роботі й досі. Маючи бажання, я могла з таким дипломом шукати стажування і роботу за кордоном. Тобто, якщо когось може «лякати», що університет не має гучної і відомої всім в Україні назви, я тут, щоб розвіяти сумніви щодо цього місця навчання, чи будь-­якого іншого такого плану.

З 2-го курсу університету я працюю, бо графік навчання був гнучкий і його можна було адаптувати під режим роботи. Я змінила багато позицій і сфер діяльності, але майже всі з них були тісно пов`язані з роботою з іноземними клієнтами, бо досвід проживання в Америці, чи будь-­якій іншій країні такого рівня розвитку, назавжди змінює твій спосіб мислення, ставлення до людей, а це саме те, чого шукають роботодавці для позицій, які передбачають спілкування з іноземними клієнтами — відкритість, гнучкість, проактивність, сервісність, повага, відповідальність, зацікавленість і т. д. Ну і, звичайно, вільна англійська.

Останні кілька років я працюю в сфері IT керівником проектів розробки. Це передбачає щоденне спілкування з іноземними замовниками, переважно із США та Європи.
Якщо говорити про те, як програма FLEX змінює людину, то я можу сказати, що вона навряд чи перетворить вас в кардинально іншу людину. Але вона точно: а) розширить горизонти, б) прискорить ті уроки та той досвід, який ви би здобували у своїй зоні комфорту роками.

Оскільки в штатах дуже різноманітне населення: присутні представники всіх націй, рас, віросповідань, поглядів і т. д., проживання там протягом довгого періоду допомагає зрозуміти дуже важливу річ — всі люди різні. Не гірші, не кращі, просто різні. Це основа толерантності, яка звучить просто, але досить важка в усвідомленні. Дуже часто я досі використовую цю призму для сприйняття багатьох життєвих ситуацій.
Ще цей досвід дозволяє вам побачити як по-­іншому живуть люди далеко від України. І головне — це дивитись, вчитись, пробувати, приймати все, що дає вам ваша американська сім`я, школа, оточення. Навіть, якщо це не ті традиції, не ті устави, до яких ви звикли. Бо це — частина досвіду, треба навчитися відкриватися новому. Відкритість, вміння триматися у непередбачуваних життєвих ситуаціях, гнучкість, адаптивність до швидких змін — це ті вміння, які знадобляться в житті абсолютно кожному.

Треба поринати у цей досвід з головою, але не для того, щоб втекти від України, в якій все погано (як, звичайно, вам може здаватися, особливо на контрасті), а для того, щоб винести уроки, які в подальшому вплинуть на покращення якості вашого життя, життя вашої сім’ї, а можливо і громади, хтозна. Бо все починається з вас самих, а не з держави, в якій ви мали щастя народитися.

Поїхати і не повернутися можна, але головне розуміти справжню мету цього вчинку. Бо якщо ви не відкриєтесь змінам зсередини, то це «погано» наздожене вас усюди. Натомість, якщо ви впустите в себе це «добре», воно лишиться з вами, де б ви не жили».
Максим Санін фіналіст 2012–2013 рр., вважає, що програма допомагає стати більш самостійним, дає відчуття відповідальності за самого себе. «На дев`ять місяців всі близькі залишаються за тисячі кілометрів від тебе, тож заводити важливі знайомства, вирішувати всі проблеми доводиться самому, — розповідає молодий чоловік. — Після закінчення гімназії вже не страшно було їхати в Польщу вчитися і адаптуватися до іншого товариства, культури, адже такий досвід уже був». Максим закінчив Варшавський державний університет. Зараз працює в консалтинговій компанії Accenture.

Без сумніву, самостійна подорож закордон — унікальний досвід для шістнадцятирічного підлітка. У житті кожного із семи колишніх гімназистів FLEX залишив свій слід: яскраві враження, незабутні зустрічі, неповторний життєвий досвід, який став (чи стане) у пригоді в дорослому житті, допоміг обрати свій життєвий вектор.
«Той, хто шукає, обов`язково знайде», – впевнена А. Вой­чук. Тож, не вагайтеся, пробуйте, пізнавайте світ і себе!

Підготувала Олена Демченко.

Дякуємо за відгук!