Океан можливостей: 90-річчя ПрАТ «КЗЕСО»

2019 рік для ПрАТ «КЗЕСО» став ювілейним. Цієї осені колектив заводу відзначає 90-річчя свого підприємства та 60 років з моменту виготовлення першого електрозварювального устаткування.

Сьогодні завод є візитною карткою нашого міста. Завдяки тому, що компанія постійно інвестує в поліпшення виробничих процесів, вона отримала можливість представляти Україну серед інших європейських та світових країн — лідерів промисловості. Машини та комплекси, які виробляє підприємство, — не просто сучасні, вони відповідають найвищим світовим стандартам, випереджаючи час, їх знають і купують провідні країни світу. Крім того, «КЗЕСО» завжди був надійним і стабільним підприємством Каховки, ставши одним з найбільш справних платників податків і постачальником робочих місць громадянам.

Історія заводу бере початок у 1929 році, коли колишня промислово-­кустарна школа почала виготовляти поршневі кільця для двигунів імпортних тракторів «Інтернаціонал», «Фордзон» та «Лунцбульдо». Чи могли думати люди, що працювали в майстерні, що вона за 90 років розвинеться у флагман світового машинобудування? Підприємство пережило війну, розруху, розвал господарських зв’язків. Але це зробило його лише сильніше. Все це відбулося завдяки людям, які працювали і працюють на заводі. Без них неможливо побудувати сильне виробництво, адже кожен вкладає в продукцію підприємства свою частку.

Першим директором заводу став Борис Юхимович Шмуклерман. У 50-ті роки минулого століття якісні механізми для збирання полеглого хліба, які виробляли на невеличкому каховському підприємстві, розповсюдились у Європі, Азії та Африці. Для того часу, це було нечуване явище, але досвід роботи на експорт відіграв значну роль у майбутньому розвитку. З початком будівництва Каховської ГЕС відбулося збільшення потужностей і на заводі почали виготовлятися деталі та вузли для станції.

1959 рік став визначним для заводу, адже вплив події, що тоді трапилася, важко переоцінити і сьогодні. Всесвітньо-­відомий науковий заклад, що володів тисячами патентів — Інститут електрозварювання ім.Є.О.Патона, шукав партнера для комерційної реалізації своїх інноваційних рішень. Директор інституту, президент Національної Академії наук України, академік Борис Патон, розгледів у молодому машинобудівному підприємстві великий потенціал. Так з п’яти претендентів на території колишнього Радянського Союзу, Каховський механічний завод був обраний для освоєння якісно нового універсального електрозварювального устаткування. Таким чином 60-ті роки пройшли під знаменами потужного тандему науки та виробництва, що змушує «КЗЕСО» тримати планку на найвищому рівні й зараз, розробляючи машини і апарати, що не мають аналогів у світі. В той час велась робота над магістральним трубопроводом «Уренгой — Помари — Ужгород». 75% машин, які працювали на будівництві — виготовлялись каховським заводом. Ця робота була відзначена чи не найголовнішою премією в галузі науки і техніки того часу — Ради Міністрів СРСР.

Розпад Радянського Союзу диктував нові задачі для керівництва підприємства: зникло держзамовлення, потребу в тій чи іншій продукції почав диктувати лише ринок. Потрібно було шукати новий шлях розвитку, нові ринки збуту, нову продукцію. І знову, як і у 60-ті роки, нове дихання дала сучасна Патонівська наука. «КЗЕСО» заново відкрив ринки, за короткий термін вивчивши світову практику і отримавши перші контракти та перемоги на світовому ринку.

З першої рейкозварювальної машини К‑155 і до сьогоднішнього дня «КЗЕСО» підтримує друг та наставник підприємства Сергій Іванович Кучук-­Яценко — перший заступник директора, академік Національної Академії наук. За його допомоги були випущенні ексклюзивні машини і апарати, що не мали аналогів у світі. Так була розроблена унікальна машина для контактного зварювання рейок: стаціонарна машина К‑1000, підвісні пересувні рейкозварювальні машини К‑920, К‑921, К‑922, К- 950, К‑924. Ця техніка докорінно змінила існуючу технологію ремонту і будівництва залізних доріг та успішно експлуатується практично на всіх залізницях світу.

Завод продовжує удосконалюватися, випускаються рейкозварювальні автономні комплекси на замовлення країн Європи, Америки, Азії, Австралії, Африки. Новітні технології, розроблені патонівцями, і машини, які випускає завод, одержали визнання у понад 100 країнах світу, що дозволило стати світовим лідером виробництва машин та комплексів для контактного зварювання.

За новітніх часів було придбане підприємство, на базі якого «КЗЕСО” створив Південний виробничий комплекс і де налагодив випуск колійної техніки, якої в Україні раніше не випускалося. Була створена нова підгалузь транспортного машинобудування. Економічний ефект від випуску колійних машин — понад 3 млрд. грн, а надходження від експорту стрілочних переводів, рейкових кріплень, рейкозварювальних машин та запчастин до них перевищили 200 млн.дол. За цю роботу у 2010 році колектив спеціалістів та вчених удостоївся Державної премії України у галузі науки і техніки.

Успіхом також увінчалася напружена робота по створенню мобільного рейкозварювального комплексу КСМ‑007 на комбінованому ходу, машини для планування баласту і комплексу щебнеочищення. Все перераховане вирішило чимало питань при проведенні ремонтних робіт на колії.

Хоч техніка та розвиток науки ніколи не буде стояти на одному місці — машини та комплекси «КЗЕСО», вже сьогодні є технікою майбутнього. За визначенням одного з авторів теорії технологічних укладів академіка Сергія Глазьєва, рейкозварювальні машини «КЗЕСО» відповідають вимогам вищого, 6-го технологічного укладу, тобто є технікою ХХІ‑го століття.

Дякуємо за відгук!