90-річчя ПрАТ «КЗЕСО» — славне минуле і велике майбутнє!

У дні святкування 90-річного ювілею з моменту створення заводу, голова правління ПрАТ “КЗЕСО”, Герой України – Ярослав Іванович Микитин розповів “Каховській Зорі” про стан виробництва сьогодні, найближчі перспективи та що допомагає йому приймати правильні рішення.

- Чи можна заводський ювілей вважати сімейним святом для Вас?

- Це не тільки моє особисте свято, але й усіх працівників і їх сімей. Без перебільшення, для багатьох жителів міста завод став рідною домівкою, рідною сім’єю. Багато жителів працюють тут цілими поколіннями, можна сказати – трудовими династіями. Ми ними дуже пишаємося. На нашому зоводі часто жартують: “каховчани діляться на тих хто працював на КЗЕСО, ті хто працює, і ті хто буде працювати». Хоч це й гумор, але не далекий від істини. Тому це без перебільшення визначний день для всього міста. І я щасливий, що моя доля тісно пов’язана з долею заводу.

- Чи відрізняється нинішній ювілей від попередніх?

- Так, перш за все тим, що ми прийшли до нього абсолютно оновленими. У нас є нові потужності – Південний виробничий комплекс, на якому ми розроблюємо і виготовляємо колійні та зварювальні машини, для планування баласту, очищувальні машини та іншу техніку.

Останнім часом завод досить бурхливо розвивається й всі тенденції говорять лише про пришвидшення цього процесу. Цього року планується на 50%, чи навіть більше, виготовити продукції, а вже у наступному ще на 50–75% більше ніж у 2019. Задачі ставляться досить серйозні. Ми розширюємося, плануємо запросити нових працівників. Найближчим часом буде залучатися від 50 до 70 нових робітників.

- Той бурхливий розвиток, про який ви кажете, чи можна його назвати головним та основним досягненням за останні 25 років?

- Абсолютно вірно. В історії «КЗЕСО” були і великі досягнення, і важкі часи. Але нам вдалося зберегти основні виробничі потужності і безцінний досвід роботи. Нам вдалось пройти всі кризові роки за рахунок того, що ми весь час робили нове, через те, що весь час з нами була передова наука Інституту зварювання ім.Патона.

У зварюванні ми ставили собі за завдання бути не одними з перших, а першими. Зараз ми поставляємо продукцію у США, Великобританію, Францію, Австралію, Китай і т. д. Наші машини працюють у більш ніж сотні країн світу. Це є показник. Хоча раніше ми жили не завдяки, а всупереч. Це звучить претензійно, але це відповідає дійсності.

К 1000

- Ви майже 30 років займаєте керуючу посаду, що, по-­вашому, допомагає керівнику підприємства у відповідальний період приймати правильні рішення?

- Були дуже складні ситуації, ще під час становлення нашої країни, зокрема в економіці держави. Все це ставило перед нами задачі збереження заводу, тоді, коли ніхто нічого не купував, коли машинобудівництво зупинилося, треба було шукати нових партнерів, нові ринки збуту. У стресових ситуаціях в кров людини потрапляє адреналін і вона може зробити в 2–3 рази більше. Бували випадки, коли це неабияк допомагало. Коли стало зрозуміло, що купувати будуть лише ті машини, або устаткування, яке або знаходяться на рівні, або краще, ніж у інших представників ринку, правильне рішення лише одне – робити краще. Тож у плані прийняття – це не важко, адже іншого виходу немає. В той же час, наразі нас знає увесь залізничний світ. Завдяки тому, що прийняли правильне рішення і, що увесь час йшли в ногу з наукою – ми продаємо ті машини, які випереджають час, машини шостого покоління, обладнані штучним інтелектом.

- Чи траплялись за цей час рішення, про які Ви шкодуєте?

- Ні, такого не було. У цьому році ми перевершили рівень радянського часу, тож можна сказати, що робили все правильно. Повірте, здобутки, які ми маємо зараз, дозволять зробити не один якісний стрибок у майбутньому.

“КЗЕСО” має величезну перспективу розвитку. Лише в найближчі два роки планується модернізація цехів, усіх основних ділянок виробництва. Зараз ми у процесі зміни спеціалізації, більше 90% техніки – випущена та поставлена на виробництво у післярадянський час. Колійна техніка абсолютно вся нова.

прсм3_3

- Ви кажете про повну модернізацію заводу за два роки?

- При найпесимістичнішому сценарію на це треба п’ять років, проте об’єктивних причин для песимізму немає. Повторююсь, задачі перед нами фантастичні, але, як водиться: не кажи гоп, поки не перестрибнеш. Детально про це будемо говорити вже після реалізації.

- Чи відчуваєте Ви, що споживач став більш розбірливий, в порівнянні з минулими 10 роками? Чи є інше ставлення до якості продукту, або залишається вирішальним фактором ціна і термін поставки?

- Важливо підкреслити, що ми не займаємося демпінгом. То давно забутий період, коли ціна та строки були визначальними. Про це могла йти мова починаючи з радянських часів і до 2000 року включно. Зараз всі від цього відходять. Хоча є країни, які цим займаються, але ми орієнтуємось на світовий рівень.

- Які переваги нашого виробництва від конкурентів, в чому головна привабливість місцевої продукції?

- Дуже важко працювати в умовах сучасності, коли крадіжка патентів чи напрацювань – об’єктивна реальність. Тому по-­перше, ми повинні робити якісно, по-­друге наша продукція повинна випереджувати час. У випадку, якщо наші, або схожі технології впроваджуються у конкурентів, ми повинні бути на крок попереду. У техніці, як і у науці, немає меж вдосконаленню. Рости завжди є куди. Ми знаємо, що коли на ринок потрапляє машина, вироблена в США чи Німеччині, то вона обов’язково якісна. Щоб конкурувати, ми повинні відповідати сучасним критеріям. Це аксіома. Тому головне, чим наша продукція “бере” покупця – це новітність.

КСМ 005

- Повертаючись до планів на найближче майбутнє і анонсування розширення підприємства. За яким принципом відбуватиметься підбір спеціалістів? У чому заключається корпоративна культура “КЗЕСО”?

- Прозвучить банально, але в першу чергу за особистими і професійними якостями. Для мене важливо, щоб людина була небайдужа, відповідальна, сміливо бралася до справи. Щоб їй можна було довіряти. Хотілося б мати готових спеціалістів, але їх на ринку праці немає. В той же час, у нас дуже гарно поставлена школа підвищення кваліфікації робітничих спеціальностей: зварників, станочників і т. д. Дуже багато наших людей навчається у вищих навчальних закладах, тільки по індустріальному університету у нас працюють, чи працювало більше 100 чоловік. Це є елементом нашої корпоративної культури. І це завжди давало і дає результат зараз. За 90 років ми маємо 22 фахівця, відзначених орденом “Червоний прапор”, 20 – медалями “За трудову відзнаку”, 18 – орденом “Знак пошани”, 14 – медалями “За Трудову звитягу”, 11 – орденом “Трудова слава” 2–3 ступенів і т. д.

Загалом високими державними нагородами відзначено більше 100 робітників “КЗЕСО”. Важко з впевненістю казати, що тенденція продовжиться, але маємо на це надію.

- Як вплинула ситуація останніх часів, зокрема тенденція відтоку спеціалістів до інших країн, на діяльність “КЗЕСО”?

- Це одна з найбільших проблем сьогодення в Україні. В порівнянні з іншими підприємствами, ми маємо певні переваги, які дозволяють зберігати спеціалістів. У заводу є потужна база, в тому числі й у культурно-­побутовому рівні. Звичайно є багато чуток, щодо окремих ситуацій на “КЗЕСО”, які у маленькому місті досить швидко розповсюджуються, але реальну картину вони не відображають.

СПЗ 5

- Якою Ви бачите вашу компанію в майбутньому, скажімо, в наступний ювілей? І, головне, якими Вам бачаться найближчі роки?

- Наразі ми рівні серед рівних, в умовах ринкової конкуренції. Без перебільшень, у майбутньому хотілося б побачити “КЗЕСО” сучасною світовою компанією та лідером галузі.

- Що побажаєте управлінській команді і всім заводчанам в день ювілею?

- Впевнено йти тим же курсом. 90-річну історію заводу, наповнену яскравими подіями, фактами творили люди, вони вирішували успіх справи. Усі працюючі: робітники, інженерно-­технологічний персонал – це золотий фонд підприємства. Все те, чого ми досягли, відбулося лише завдяки вашій самовідданій праці, світлому розуму, мудрому досвіду. Попереду у нас багато роботи, але шлях ми обрали вірний. І ми повинні здолати його. Сердечно, щиро, від усієї душі вітаю вас зі славним ювілеєм рідного підприємства, бажаю міцного здоров’я, невичерпної наснаги, родинного щастя, благополуччя. Мене дуже радують останні зміни на заводі, пов’язані з модернізацією, створенням нового виробництва. Є основа, є стабільність. Люди впевнені в тому, що завод буде жити довго і буде робота – це головне.

Заводчанам скажу коротко: я вами пишаюся!

Спілкувався Сергій МАКОГОН.

Дякуємо за відгук!