Неформатний херсонець Макс Плющ публікує лірику вулиць на сторінках літературного видання

Здавалося б, культурне життя не надто бурхливе у регіонах. Що вже й казати про андеграунд… Втім, усі стереотипи руйнує своєю творчістю та різноманітними проектами наш земляк херсонець Макс Плющ. «Дехто вважає, що ліриці вулиць не місце в поетичних збірках, антологіях, альманахах. Мовляв, таке мистецтво може декламуватися виключно в прокурених нічних закладах. Але всеукраїнське літературне видання “Дебют-газета” руйнує вщент усі ці стереотипи!», – пише Макс на своїй сторінці в мережі. І справді доводить, що не класичне може бути цікавим громадськості. Херсонський поет, прозаїк, публіцист, інтерв’юер та радіоведучий Макс Плющ (МП) у відвертій розмові з газетою «Каховська Зоря» про реп-поезію, творчість, програму на радіо та багато іншого.

– Максиме, ми знаємо, що ти не тільки пишеш поезію, а й маєш чимало проектів, пов’язаних із культурним життям Херсонщини…
– Так, займаюся багатьма проектами, і моя творчість не обмежується поезією. Вже рік, як я створив групу у Фейсбуці для творчих людей та для тих, хто обожнює творчість. Називається “ПІДЗЕМКА”. Там всі бажаючі публікують свою творчість: поезію, прозу, власні картини, фотороботи, стріт-арт, рукоділля та інше.

Нещодавно ця група вийшла за межі області, тепер ми всеукраїнський паблік. Поміж цим я також активно роблю своє там… Публікую періодично інтерв’ю з творчими особистостями нашої країни в текстовому варіанті: Костянтин Грубич, Ярослава Дегтяренко, Слава Соломка, Віктор Артамонов, Юрій Васюк, Сергій Сєрко, Ірен Роздобудько. Також на “українському радіо. херсон” почав вести інформативну рубрику у ранковому шоу. То п’ятихвилинні щотижневі випуски з новинами зі світу музики, кіно, літератури.

– О, це дуже цікаво. Розкажи, будь ласка, трохи історію про публікацію своєї нетипової реп-поезії у класичному виданні?
– Щодо того як наважився: я маю бажання донести свою творчість до якомога ширшого кола читачів, а тому публікуюся в багатьох видання вже давно! Спочатку це були публікації в соціальних мережах, пізніше – в районних газетах та літературних виданнях з різних областей країни. А коли з’явилося Всеукраїнське видання “Дебют-газета”, відразу захотілося потрапити туди зі своєю реп-поезією! Не встиг надати матеріали до другого номеру, тож опублікувався в третьому.

Дуже пишаюся тим, що це ще й газета з мого рідного міста Херсон. Там комісія певний час розглядала мої тексти, і мені чомусь здалося, що відмовлять, оскільки я не поет точно! Те, що я роблю дехто називає піснями, а мене поетом-­піснярем. І в цьому є доля правди! Пишу своє майже завжди під якусь мелодію чи певний біт. Ну мінімум, настукуючи ритм по столі олівцем. Мабуть, то відголоски мого минулого, пов’язаного з захопленням реп-музикою. А щодо реакції: наче поки позитивно ставляться або ігнорують просто, а у мене немає мети подобатися всім.

– Як ти взагалі вирішив спробувати себе у поезії?
– Поезію люблю ще з дитинства, а от мої перші тексти з’явилися в студентські роки. Саме тоді я почав займатися реп-музикою, зачитувати власне на диктофон, створювати мінусовки, знімати примітивні кліпи.

– Хто ти за фахом, між іншим?
– Відразу хочу зазначити, що не маю спеціальної освіти журналіста чи радіоведучого! А всі ті проекти роблю, керуючись власними відчуттями. Навчався я на спеціальності «правознавство”, а за професією юрист.

– Ти мріяв про юриспруденцію чи просто пішов кудись по вищу освіту?
– Ні про яку юриспруденцію мови не було. У старших класах школи планував стати вчителем або програмістом. А коли прийшов час обирати ВУЗ, обрав ту спеціальність, у якій був відсутній контакт з цифрами. Не дружать вони зі мною, а я з ними. Багато моїх знайомих письменників за освітою зовсім далекі від літератури і це не заважає їм займатися улюбленою справою. Головне вірити в те, що ти робиш!

– Зараз ти займаєшся лише творчістю?
– Не сміши. Займатися виключно творчістю в нашій країні важкувато! Працюю за фахом юристом.

– Все ж таки фах юриста тобі став у нагоді. Добре, розумію, що люди йдуть у творчість не заради мети, але чи є в тебе мрія або ж вершина у цьому напрямі, що ти б хотів підкорити?
– Є люди, яким важко жити, бо вони не знають, чого хочуть! Вони всім не задоволені, їм всі винні. Я приблизно маю уявлення про те, чим би хотів займатися все життя. Це щось пов’язане з радіо, телебаченням, літературою. Маю багацько ідей! Прикро, коли не можлива їх реалізація з певних причин. Дуже радію, якщо вдається здійснити задумане.

Так вийшло з моєю авторською рубрикою на “Українському радіо. Херсон”. Продюсери підтримали мій задум, повіривши в мене. За що я щиро вдячний їм. Ще хотілося б повернутися до реп-мистецтва. Маю в планах записати дебютний альбом. Назбиралося матеріалу. Зараз якраз шукаю музиканта, діджея, бітмейкера чи когось, хто створює музику для співпраці або створення дуету, гурту. Звісно, хотілося б займатися виключно творчістю, не відволікаючись на буденні справи. То і є моя заповітна мрія!

– З приводу реп-поезії, дуже незвичний напрям, чи маєш ти колег серед свого кола спілкування? І в чому плюси саме цього жанру для тебе? Так легше створювати?
– Нічого незвичного не бачу! Реп не сьогодні придумали. У його сучасному вигляді з’явився ще в 1970-х роках. Але погоджуся, що не кожен любить цей напрямок. Я знайомий з багатьма реп-виконавцями нашої країни і шкода, що їх мало знають.

На популярність потрібні гроші! Якщо говорити про мене, то мені дійсно так легше писати тексти. Ніколи майже не писав в тиші, про що раніше зазначав. А те, що потім хтось може це прочитати як поезію – тільки плюс. Речитатив свого часу допоміг мені ознайомитися з безліччю цікавих творів. Зокрема, “Кобзар” Т. Г. Шевченка я прочитав повністю за кілька днів, виконуючи реп під біт.

– Що порадиш тим, хто живе в нашій області, себто в маленьких населених пунктах, але хоче культурного насичення і розвитку?
– Порада проста – шукайте! Серйозно, пошукайте в інтернеті інформацію про різні заходи, пов’язані з областю. Зараз купу різних гуртків створили. Також письменники почали відвідувати провінційні міста, презентуючи власні книги. І, звичайно, якщо щось хочете, а вам цього бракує – створіть це самі! Я так роблю!

Спілкувалась Олександра СЄРОВА.

Дякуємо за відгук!