Місцеві вибори в Україні-2020

Місцеві вибори у жовтні 2020 року мають б відбутися на новій територіальній основі та на умовах покриття всієї території України об’єднаними територіальними громадами. Але експерти зазначають, що ймовірність провести їх передчасно, теж є.

За Законом «Про місцеві вибори», всі ОТГ, навіть утворені у 2018-2019 роках, повинні провести чергові вибори наступного року. А як бути там, де громади не утворено? Відповідь на це питання дає новий Виборчий кодекс, що вступив у силу 1 січня: він передбачає пропорційну систему виборів за відкритими списками і гарантує гендерний баланс.

Оскільки Каховка, як окремо, так і в складі потенціальної об’єднаної громади, як і інші ОТГ району, входить до групи рад з населенням до 90 тисяч осіб, то, за новим Кодексом, вибирати депутатів міських, районних, сільських та селищних рад будуть за мажоритарною системою відносної більшості.

В інших випадках, якщо населення більше 90 тисяч – передбачається пропорційна система з відкритими списками.
– В одному окрузі зможуть вибрати від двох до чотирьох депутатів, перемагає кандидат, який отримує найбільшу кількість голосів виборців. Кількісний склад депутатів у місцевих рад буде залежати від кількості виборців в окрузі.

Наприклад, якщо виборців менше тисячі, рада буде складатися з 12 депутатів, від 500 тисяч виборців до мільйона – 64 депутата, 1-2 мільйони виборців – 84 депутата, понад 2 мільйони – 120 членів місцевої ради, – впевнені аналітики «Слово і Діло».

Для потенційної Каховської ОТГ за запропонованим розрахунком передбачається 34 мандати депутатів.
За такою ж системою мають відбутися і вибори до районних рад. В них межі мажоритарного округу збігатимуться з межею відповідного села, селища, міста чи об’єднаної громади, що входять до складу відповідного району.

Звісно є й певні недоліки такої моделі, позаяк вона допускає суттєве викривлення представництва. Наприклад, село з населенням 100 осіб представлятиме аж 2 депутати, а місто з населенням в 50 тисяч виборців – лише 4. Щоб стати головою села, селища чи міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб, достатньо буде набрати на один голос більше від кандидата, який посяде друге місце.

Система насправді непогана: її використовують у багатьох європейських країнах, і вибори там виправдовують довіру до себе. Щоправда, на Заході також критикують застосування цієї системи на місцевих виборах.

Дякуємо за відгук!