У Каховці Міні-­зоопарк користується популярністю і у дітей, і у дорослих

Справжнісінькій міні-­зоопарк працює у Каховці поблизу набережної в самому центрі міста. Проект розпочався на базі міської Станції юних натуралістів і офіційно відчинив свої двері гостям у листопаді 2019 року. Про те, звідки виникла ідея створення зоопарку у маленькому місті, як він працює, а найголовніше – як тут живеться різним видам тварин, редакція «Каховська зоря» запитала у засновниці та директорки закладу Ольги Радіонової.

– Олю, звідки виникла взагалі така ідея заснувати міні-­зоопарк у Каховці?
– Ідея – це найскладніше (посміхається, – прим.автора). Із самого початку ми навіть не мріяли, що СЮН стане майданчиком для міні-­зоопарку. У 2017 на Станції юних натуралістів майже не було тварин, а ті пара кроликів, морська свинка і черепашки харчувалися за рахунок працівників.

У серпні 2017 року каховський підприємець Олександр Липа став нашим першим меценатом. Він повірив, що в Каховці можна створити місце, де люди будуть вчитися культурі поведінки з тваринами, де у дітей виховуватимуть світле і добре в серцях, вчитимуть любові і відповідальності. Тоді для нас це був прорив. Саме після цього в живому куточку стали з’являтися нові мешканці з усієї України. Куди б я не їхала, поверталася вже з новим вихованцем.

– Втім, коли такий стрімкий розвиток переріс в ідею проекту саме зоопарку?
– Ця ідея виникла після спілкування з дітьми. Дуже багато хто не може дозволити собі поїздку навіть в Нову Каховку аби відвідати «Казкову Діброву» (з фінансових причин). До того ж, зараз діти не будуть сприймати інформацію по картинках, а міні-­зоопарк став прекрасним освітнім простором. Але, найважливіше в цьому всьому те, що ми багато в чому відрізняємося від більшості таких місць.

У нас завжди на першому місці інтереси тварини. Тому ви можете зіткнутися з відмовою в екскурсії, наприклад, тому, що за цей день було багато людей, і наші підопічні відпочивають. Ви прийшли і не помітили мавпенятка, бо воно спить. І як би ви не просили, інтереси і здоров’я наших малюків будуть важливіші примх людини.

Для нас кожен наш житель улюблений, ми знаємо їх характери, звички, що їм подобається, а що ні, які «сімейні» сварки вони переживають зі своїм партнером, як вибачаються, як нудьгують… А наші тварини знають «своїх» людей. Лисичка вибігає з будиночка, коли чує стукіт знайомого візочка по плитах, до неї прийшла її дівчинка.

Єнотовидні собаки можуть не виходити з будиночку цілий день, але коли чують жінку, що приносить їм куряче м’ясце, як вона тільки-но клацнула хвірткою, вже сидять напоготові. Єноти-­полоскуни і носухи – новенькі в нашому зоопарку, але й вони вже видивляються тих, хто підгодовує смаколиками.

А Чарлик, зелене мавпеня, – то взагалі окремий випадок. Він просто король. Йому купується все найкраще. У нього свої іграшки (не рахуючи, звичайно, нас), одяг, підгузки, пляшки. Він маленький, примхливий, балуваний і перебірливий, мов дитина, яку обожнюють всі.
Для мене ідея зоопарку – це створення місця, де можна відпочити душею, маленький райський куточок безпеки, як для людей, так і для тварин, диво, що стало реальним, завдяки каховчанам та їх підтримці.

– Власне, яким коштом вдалося все це втілити у життя? І скільки грошей загалом знадобилось?
– Якщо говорити про проект «Бюджет участі», куди ми й подавали свою заявку, то ми виграли 148 тисяч гривень. Однак, в загальному, це інша сума, минув час, то вже й не порахуєш. У зоопарк вкладалися не тільки грантові проекти, але дуже багато в чому допомагали каховчани і меценати. Це завдяки їм з’явилися нові клітки, акваріуми, обладнання для них.

За гроші спонсорів були куплені карликові камерунські кози і павук-­птахоїд. Змій, єнотовидних собак і африканських карликових їжаків нам дарували цілеспрямовано з інших міст України. Каховка та Нова Каховка забезпечили нас кроликами, морськими свинками, щурами. Херсонська станція юннатів подарувала еублефара і декоративних курочок. Завдяки Нижньосірогозькій СЮН у нас з’явилася загальна улюблениця свинка Пеппа. Цей список можна ще довго продовжувати.

Але треба сказати, що так само багато тварин потрапили до нас через те, що опинилися у важких життєвих обставинах. Хтось потрапив в аварію, хтось страждав від голоду, але більшість постраждало від своїх господарів. За цей час нам приносили черепашок з набережної, яких діставали з розбитих акваріумів, морських свинок, викинутих в коробочках на сміття, декоративних щурів, лисих від лишаїв і багато інших.

– Олю, скільки знадобилось часу, аби запустити роботу зоопарку?
– Фактично роботу над створенням зоопарку почали ще в 2017 році своїми силами. У 2018 виграли бюджет участі, а у 2019 реалізували його. Офіційно відкрилися 19 листопада 2019 року.

– Скільки сьогодні ви налічуєте тварин у закладі і які види?
– У нас близько сотні тварин. Починаючи з жуків і тарганів, до єнотів, лисиці, хижих птахів та мавпи.

– Хто ж може відвідати міні-­зоопарк і який графік роботи маєте?
– Приходити можуть усі. Зоопарк безкоштовний саме тому, щоб діти і дорослі з будь-­яким статком могли дозволити собі його відвідати. Тут не важливий твій соціальний статус, головне – це любов до тварин.

Також ми радо вітаємо волонтерську допомогу і є люди, які приходять не просто дивитися, а допомагають доглядати за нашими жителями. Для екскурсій зоопарк відкритий з понеділка по п’ятницю, з 10.00 до 15.00. Однак, бувають винятки, коли завчасно записуються великі групи (класи зі шкіл, групи садків), так само до нас приїжджають гості з Таврійська, Нової Каховки, Малокаховки і Любимівки.

Хочемо резюмувати, що відкрити міні-­зоопарк у час, коли суспільство поділилось на два табори «за» та «проти» аналогічних закладів по всій країні – справа непроста. Однак, найголовнішим критерієм тут лишається комфорт проживання тварин та попит самих каховчан на спілкування та догляд за тваринами.

Допоки цей інтерес є, містяни хотітимуть всіляко допомагати створювати кращі умови для тварин. Можливо, саме такі невеличкі заклади стануть острівцями прихистку для постраждалих та кинутих тварин, а також замінять величезні зоопарки, де часто-­густо нехтують професійним доглядом за братами нашими меншими.

СпілкуваласьОлександра СЄРОВА.

Дякуємо за відгук!