ЧЕРЕЗ КАТУВАННЯ ПЕНСІОНЕРІВ ІЗ СЕЛА ХОЧУТЬ ВИСЕЛИТИ ВСІХ ЦИГАН

Село Семенівка знаходиться неподалік від Чорноморівки та Роздольного. Тут проживає трохи менше 1500 чоловік. Багато хто працює в районному центрі, або заробляють на найближчих агропідприємствах. Всього на території села офіційно прописано 25 осіб ромської національності, але точне число тих, що реально проживають на території Семенівки – невідоме.

Частина, ймовірно, мешкає в сусідніх районах, частина – у Каховці, інші, вже не вперше, у буцегарні. Проте, завжди певна їх кількість залишається у “рідній” Семенівці. Але місця їх фактичного перебування у населеному пункті постійно змінюються.

Так, наприклад, один з трьох будинків, де юридично прописані роми, в тому числі неповнолітні, являє собою пустир, порослий бур’яном. Як розповіли місцеві жителі, це не перша будівля, в яку заїжджали цигани і згодом розбирали її до останньої цеглинки.

Інші «офіційні» місця їх проживання справляють не менш гнітюче враження, відрізаних від комунікацій і самотньо розкиданих по селу “коробок” без вікон. Всього, як повідомили в сільраді, за останні кілька років, подібна доля чекала як мінімум 5 будинків.

Сусідство двох різних культур всі ці роки супроводжувалося словесними суперечками і незначними побутовими конфліктами. В останні роки градус напруженості лише наростав. До побутових і, на жаль, вже звичних крадіжок, додалися напади, час від часу з холодною зброєю, і розбій. З розповідей місцевих жителів виходить, що взаємні претензії накопичувалися протягом багатьох років. Не вистачало іскри. Відповідний випадок стався вже 29 січня.

Близько 19.00 до будинку подружжя пенсіонерів вломилися двоє невідомих в балаклавах. Вони зв’язали скотчем 80-річного главу сім’ї та його 82-річну дружину. Після чого їх протягом декількох годин жорстоко били і катували. Здобиччю нелюдів стали 55 тисяч гривень, переданих знайомими на купівлю пам’ятника з огорожею для могили родича.

Прямих доказів, що в інциденті були замішані роми – немає. Але слів сусідів, які бачили одного з місцевих циган неподалік від будинку пенсіонерки, незадовго до нападу, вистачило. Упевненості місцевим в їх вині додав і той факт, що цей самий молодий чоловік вже брав участь в іншому розбійному нападі на пенсіонерів в цьому ж селі. Відзначимо, що з останнього нападу пройшло лише кілька місяців.

– Три доби в тій хаті (де нині проживають роми, – прим.) готувався злочин, три дні все село знало, що щось намічається, – розповів місцевий житель. – У них діти вже з “умовним”, в 14 років! Один з них на таку ж пенсіонерку, як і цього разу, напав і катував її. Не так давно це було. Щоб дізнатися, де бабуся зберігає гроші, він заливав вапно їй до рота, – ділиться моторошними подробицями селянин.

Пізніше ця історія ще не раз піднімалася на двох сільських зібраннях з питання виселення ромів, в тому числі і на останньому, 10 лютого.

«БИЛИ ТАК, ЩО ЗАБУЛА ВСІ МОЛИТВИ… ДОСІ БОЮСЬ ВНОЧІ ВИХОДИТИ З ДОМУ»

82-річна мешканка Семенівки, яка пережила катування, незважаючи на побої, сліди яких видніються по всьому тілу, і фактично неможливість тривалий час знаходитися у вертикальному положенні, запам’ятала ту ніч в найдрібніших деталях.

Подібне, на жаль, не можна сказати про її 80-річного чоловіка, який хоч і виглядав більш спокійним, займаючись домашнім господарством, провів в несвідомому стані, за словами жінки, близько тижня.

– Я почула як гавкає мій пес та виглянула на вулицю. Тільки-но відкрила двері, як мене схопили за волосся. Єдине, що я встигла – прокричати до чоловіка: «Льоня, спасайся!», – розповідає про ніч нападу жінка.

У той час дідусь лежав на дивані та дивився телевізор. Обох пенсіонерів розтягли по двох кутках невеличкої кімнати та почали розпитувати за гроші. Розмовляв лише один з нападників, тож є припущення, що інший, мовчазний, міг бути місцевим. Сама пенсіонерка наголошує, що в час нападу сусіди бачили одного з місцевих ромів біля її будинку.

Гроші у бабусі як раз були. Їх передав знайомий пенсіонерки з Богданівки, щоб наступного дня поїхати до міста оплатити пам’ятник та огорожу для заміни на могилі родича.
– Вони почали бити нас, а тоді один другому закричав: «Відрізай діду пальці та носи сюди». Я просила, казала: «Хлопці, в мене онук загинув в АТО». Але марно, – ледь не плачучи розповідає пенсіонерка.

Втім до відрізання пальців справа не дійшла, оскільки кати вже знайшли гроші: 2000 – “похоронні”, на вінки, та згодом і всю іншу суму. Загалом 55 тис. грн. Не дивлячись на це, злодії не зупинилися та продовжили знущатися над пенсіонерами, вже просто так.

Дідуся били, різали йому руки та підпалювали їх запальничкою, а бабусю били з «носка» в область грудей. Після годин катувань пенсіонерів залишили зв’язаними та покритими власною кров’ю у своєму ж будинку.

– Я не бачила чоловіка та не знала живий він, чи ні. Останнє, що один з них сказав: «Перебий їй щелепу», що інший і зробив. Зараз я не можу нормально їсти, – демонструє побої жінка.
Коли злодії вже залишили літню пару зв’язаними лежати у калюжі власної крові, не дивлячись на розбиту щелепу, вся в клейкій стрічці та крові, бабуся змогла розв’язати зубами спочатку руки, а пізніше пропалити сірниками скотч, звільнивши ноги.

– Розірвана майка, на ній кров шматками, сам він не балакає. Думала він вже помер. Але, слава Богу, живий. До ранку ми сиділи як на кілку, аж поки не почало світати. Телефони вони забрали.

Коли зійшло сонце, я дійшла до сусідів і викликала поліцію, діда забрали у лікарню. Він мене не міг впізнати кілька днів, у лікарні ніяк на мене не реагував, – підсумовує постраждала.

До цього дня, враховуючи, що винні не знайдені, літнє подружжя боїться зайвий раз виходити з будинку. Особливо вночі. Коли починає темніти, вони закриваються на всі замки та дослухаються до темряви.

«НЕМАЄ НІДЕ ЦИГАН, ЯК В ВОДУ КАНУЛИ»
Одразу після цього обурені семенівці зібралися на сходку, на якій обговорювалось лише одне питання – виселення з села циган.

Для жителів їх причетність до скоєного злочину була очевидною, хоч і не доведеною. У ході першої зустрічі місцеві роми навіть пообіцяли задля уникнення конфлікту вже 10 лютого самостійно виписатися в сільраді та покинути Семенівку.

Але до цього часу обіцянку вони не виконали. На час другого запланованого зібрання, 10 лютого, самих ромів у селі майже не залишилось. Двері будинку, де вони проживають, відкрила дитина, яка сказала, що не знає, куди поїхали дорослі та коли вони повернуться. Коментаря, щодо подій в селі, у хоч одного дорослого рома взяти не вдалося.

Діти ­ромів, до речі, також наболіла проблема, адже як кажуть місцеві: «У циган по 7-10 дітей, їм гроші держава виплачує. Живуть за рахунок дітей».
Частково підтверджує це й новопризначений голова Костогризівської ОТГ Сергій Баранчук, який не має можливості виписати неповнолітніх циган з опікунами з Семенівки, навіть, якщо вони прописані на пустирі. Політика держави на пошук патронатних сімей також не додає чиновникам оптимізму, адже хто захоче прихистити маленького рома?

Та й взимку це зробити майже неможливо. Не говорячи про фізичну «невловимість» цієї категорії селян. Довкола прописки ромів на пустирях та надання опікунських прав громадянам ромської національності, які фактично проживають у зовсім іншому районі або наразі є засудженими та знаходяться по тюрмах, також треба розбиратися. Яким чином так трапилося – відповіді наразі немає.

– Головне, що процес повільно, але рухається. Поки що найбільша проблема – наявність великої кількості дітей у цьому поселенні і питання, що з ними (і кому?) робити далі. Ситуація, яка зовні здається простою, насправді має свої складні нюанси, – повідомив Сергій Баранчук.

«САМОСУД – НЕ ВИХІД, МИ НЕ ЦИГАНИ, НАС ПОСАДЯТЬ …» –
говорили місцеві жителі на черговій сходці. Здоровий глузд переміг і селяни відкинули ідею самосуду. Але, оскільки проблеми з ромами були у кожного другого жителя, а хати грабують регулярно, до неї обов’язково повернуться, якщо не знайдеться цивілізований вихід.

– Коли цигани поселилися тут, почалися злочини. Вони крали в одному будинку, а потім в іншому. Про це всі знали. Різали наших хлопців. Ми казали голові сільради, міліції, але ніякої реакції не було. Тому що в циган все куплене, – впевнено заявляє один з жителів на сходці, збираючи схвальні кивки інших. – А тепер, тільки після того, як понівечили пенсіонерів, вже не можливо стало приховувати, що в нас відбувається тут.

Як розповів Сергій Баранчук, наразі все, що вдалося отримати від поліції, це обіцянка два рази на тиждень влаштовувати патрулювання села.

– На території нашої сільради проживають до 25 осіб ромської національності. Особливі проблеми виникають, коли до них приїжджають гості чи родичі з інших населених пунктів, тоді ситуація стає неконтрольованою, – скаржиться голова ОТГ.

-Ми не можемо зв’язатися з людьми, які жили в домівках ромів. Ми знаємо тільки, що вони розбіглися і зараз ховаються, багато з них відключили телефони, бо бояться переслідувань.

Нині селяни створили ініціативну групу, яка збирає підписи за примусове виселення ромів з Семенівки. Далі селяни домагатимуться цього в суді.
Ми, зі свого боку, будемо слідкувати за ситуацією.

Сергій МАКОГОН.

 

 

 

One thought on “ЧЕРЕЗ КАТУВАННЯ ПЕНСІОНЕРІВ ІЗ СЕЛА ХОЧУТЬ ВИСЕЛИТИ ВСІХ ЦИГАН

  • 20.02.2020 о 10:34
    Permalink

    Вооружите народ, тогда бы постреляли этих собак и делу конец, даже детей жалеть не нужно, это нация вредителей, их вообще искоренить пора…

    Відповідь

Дякуємо за відгук!