У КАХОВЦІ СИМВОЛ 2019 РОКУ ЗАТРАВИЛИ ПЕСТИЦИДАМИ

Як ми повідомляли раніше, лісова зона між Каховкою та Малокаховкою була засипана тілами мертвих птахів родини воронових.

На інформацію відразу ж відреагували у Державній службі України з питань безпеки продуктів харчування і захисту споживачів в Херсонській області.

 

 

 

 

 

 

 

 

Фахівці провели комісійне обстеження на межі соснового лісу та приватного сектору міста Каховка, місць несанкціонованих звалищ твердих побутових відходів в радіусі 500 метрів.

Відзначається, що масової загибелі домашньої птиці не зафіксовано.

Під час розтину у тілах птахів знайшли залишки зерна та патологічні зміни, характерні для отруєння пестицидами – в них виявили запалення кишківника та шлунку.

Додатково дослідження проведуть й у регіональній державній лабораторії у Херсоні.

– Через теплу погоду на полях активізувалось дуже багато гризунів. Тому фермери активно почали їх травити. Не виключаю, що птахи могли отруїтись через мишей.

Наразі спеціалісти Каховської районної державної лікарні ветеринарної медицини щоденно продовжують моніторинг щодо клінічного стану птиці особистих селянських господарств – зазначив начальник Каховської районної державної лікарні ветеринарної медицини Володимир Бондарчук.

Окрім того, інформацію щодо загибелі птиці отримали й мисливці Каховської районної ради «Українського товариства мисливців та рибалок» та представники державного підприємства «Каховське лісове господарство» для моніторингу за клінічним станом диких тварин та птиці.

У свою чергу, місцеві жителі неабияк схвильовані ситуацією, адже, як повідомляють каховчани, загибель птахів продовжується.

До речі грак, популяція якого постраждала в Каховкці, обраний орнітологічною спільнотою символом 2019 року. На жаль, в останні десятиріччя відбулося суттєве скорочення кількості гніздових колоній граків, а в багатьох місцях вони просто зникли.

На роль птаха року обирається вид, якого не складно побачити в дикій природі, або навіть в населених пунктах, що дає змогу орнітологам-­аматорам без особливих старань здійснити дослідження за його представниками. У нас же все «дослідження» обмежилось спостеріганням конвульсій ще живих та збиранням мертвих воронових у мішки.

Група каховчан самоорганізувалась та відправилась на прибирання соснового бору, назбиравши кілька десятків мішків пташиних трупів. Звісно, для цілковитої «зачистки» лісу – цього замало, але це, як мінімум, набагато більше, ніж зробили компетентні органи.

Нам залишається лише сподіватися, що спеціалісти зможуть більш точно визначити причину загибелі птахів та, якщо така ймовірність є, не допустити поширення отруєння.

– Над моїм будинком ці ворони пролітають рано-­вранці і в сутінки за 15 хвилин до темряви. Раніше в сосни і назад летіла величезна зграя. Порахувати, звичайно, було неможливо (тисячі, а то й десятки тисяч), але тривалість прольоту зграї була не менше хвилини! Пролітаючи, вони про щось каркали один з одним. Вчора летіли мовчки і їх було менше сотні… — ділиться переживаннями у соцмережі фейсбук каховчанин Володимир Долгих.

Попри поширені негативні стереотипи, ці птахи відіграють важливу роль в екосистемах, слугуючи природним регулятором надлишкової чисельності гризунів та комах. Самі ж вони знаходяться під захистом Бернської конвенції.

Сергій МАКОГОН.

Дякуємо за відгук!