«Далі буде тільки гірше»: міський бюджет переходить у режим жорсткої економії, але не для всіх

Остання сесія міськради запам’яталася всім не лише великою кількістю скандалів і порушень, але й вкрай песимістичним прогнозом міського голови щодо майбутнього фінансування низки програм і бюджету в цілому.

Відзначимо, що засідання проходило у «закритому» режимі, але з певною специфікою. Так доступ до адміністративної будівлі контролювали кілька десятків молодиків невідомого походження. Ідентифікувати всіх було неможливо, проте, на одній з кількох «ліній контролю», кого пропускати, а кого ні, – вирішували представники комунальних установ. Була в будівлі й поліція, що виконувала функцію забезпечення громадського порядку, але, водночас, ніяк не реагувала на тітушок, що блокували вхід до міськради. Зокрема, на робоче місце не зміг потрапити навіть перший заступник міського голови Олег Кожемякін, питання про звільнення якого розглядалося на сесії.
На початку засідання кілька цих тітушок, яких міський голова назвав «охороною», накинулися на секретаря міськради Володимира Мироненка. Сутичка відбулася після того, як останній намагався запропонувати перенести розгляд усіх питань сесії, допоки не проголосують «Програму захисту населення в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19». Невідомо, що саме спровокувало міського голову, який спочатку намагався перекричати секретаря, говорячи синхронно з ним, а коли останній відібрав його перевагу, вимкнувши мікрофон, Дяченко наказав «охороні»: «Відключіть цього мужчину». Дослівно. Після спричиненої ним сутички між секретарем, депутатами й тітушками, міський голова на деякий час покинув залу засідань, але згодом повернувся, ніби нічого й не трапилося. Він переніс питання щодо COVID-19 на перше місце, але вже з пропозиції не секретаря, а депутата Павла Пуляєва. Мабуть, для Дяченка принциповим є не підтримувати Мироненка, навіть якщо їхні позиції сходяться.

КУДИ ПІДУТЬ ГРОШІ МІСЬКРАДИ?

Як і передбачалося, за виділення коштів на боротьбу з коронавірусом назбиралася потрібна кількість голосів. Водночас, були й ті, хто її не підтримав. Принаймні, в тому вигляді, у якому її пропонували. Справа в тому, що до засідання майже ніхто її в очі не бачив, а доповідати, що саме й на які цілі збираються витратити фахівці міськради, – категорично відмовились, пропонуючи голосувати «як є». До прикладу, депутат міськради Олександр Особа запитав, чому, при приблизній вартості в 650 тис. грн за одиницю, на два апарати штучної вентиляції легень пропонують виділити всього 1 млн грн. На це його запевнили, що самих апаратів в Україні все одно немає в наявності, тож депутатам доведеться збиратися чи не щодня, а кошти врешті-решт додадуть пізніше. Зможуть це зробити в понеділок 30 березня, на позачерговій сесії. Відзначимо, що попри усне оголошення міським головою, позачергова сесія не відбулася і ніякого розпорядження з цього приводу не з’явилося.

Загалом на боротьбу з коронавірусом виділено майже 2,8 млн грн: 1 млн грн. піде на придбання апаратів штучної вентиляції легень; ще 240 тис. – на потрібне для них обладнання; майже по 100 тис. грн виділять на дезінфекційні засоби для КНП «Каховський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» та «Центральна районна лікарня»; ще 75 тис. грн на антисептики; майже по 200 тис. – на придбання засобів особистого захисту для медиків і представників критичної інфраструктури (працівників міської ради, рятувальників, працівників поліції та комунальних закладів міста); 175 тис. грн – на розгортання місць обсервації для хворих і облаштування житла для іногородніх медпрацівників на базі готелю «Таврія» та ін.

У ЯКИЙ БІК СКОРОТИЛИ БЮДЖЕТ

Логічно, що карантин вносить свої корективи не тільки до видатків міського бюджету, але й значно зменшить його наповненість.
– Усе в міському бюджеті буде порізано: всі соціальні програми, ремонти всіх доріг і всіх площ. Усе буде тільки на коронавірус, – повідомив депутатам міський голова.
За його словами, це тільки початок, адже надходження з податків ідуть до нуля.
Проте більше ніяких пояснень щодо запропонованих до голосування змін депутати не отримали. Також нікому не пояснили, які зміни торкнулися програми економічного розвитку.
Побачити їх можна було лише після публікації на офіційному сайті міськради.
Попри запевнення, що грошей немає, знайшли кошти на програму підтримки місцевої поліції «Безпечне середовище», за якою на камери відеоспостереження витратять 350 тис. грн.
Знайшлись кошти в скрутні часи й на підтримку комунальних підприємств. Так, КП «Котельщик» на погашення заборгованостей по податкам отримає 1,4 млн грн, КП «Каховська міська друкарня» – 85 тис., КВУ «Каховський водоканал» – 500 тис. грн. Загалом на програму у 2020 році передбачили 2 млн грн.
Якщо ж подивитися в зміни до бюджету, то може здатися, що замість закономірного зменшення, їх навпаки збільшили. У ньому є і 380 тис. грн на ремонт ґанку МПК «Меліоратор», ще 290 тис. – на встановлення там нових вікон, майже 300 тис. грн. – на ремонт площі біля стадіону «Авангард»; на придбання вантажного автомобіля для «Каховського водоканалу» за 280 тис. і 199 тис. грн. на частковий перетворювач, декілька мільйонів на ремонт доріг і тротуарів і ціла низка інших необхідних, та, мабуть, своєчасних видатків. Утім, як ми зазначали вище, Андрій Дяченко наголошував, що пояси затягнуть, тож залишилося дізнатися лише, кому й де. Судячи з інформації про асфальтування на 145 тис. грн вулиці, на якій розташоване помешкання міського голови, його потреби з цього списку можна виключати.

КАДРОВОЇ РЕВОЛЮЦІЇНЕ СТАЛОСЯ

Вирішували на сесії і подальшу долю заступників міського голови та секретаря міської ради. Саме з цим питанням і пов’язують ту кількість невстановлених «охоронців», що знаходилися того дня в адмінбудівлі. Пропонувалося зняти першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради О.Кожемякіна, заступника з питань діяльності виконавчих органів ради І.Орєхова, заступника з питань діяльності виконавчих органів ради О.Потоскуєва та секретаря міськради В.Мироненка. Замість них депутати повинні були проголосувати за кандидатів, яких запропонує міський голова. Але до цього справа так і не дійшла, оскільки голосів на зняття бодай одного з вищезгаданих замів не вистачило.

ЯК ПРОВОДИТИМУТЬ СЕСІЇ МІСЬКРАДИ НАДАЛІ – НЕВІДОМО

У ході сесії міський голова повідомив, що з огляду на загрозу поширення вірусу наступні сесії міськради проводитимуть на свіжому повітрі. Схожий досвід вже є в багатьох містах України, тож проблем з цим виникнути не повинно було. Проте, як уже відомо, заплановане «тестове» зібрання допоки не відбулося, натомість на сайті міськради з’явився проєкт, що пропонує зміни до регламенту. Так, уводиться можливість дистанційного ухвалення рішень депутатами. Самі ж голосування пропонують проводити з власних домівок. Цілком логічним було б провести онлайн засідання комісій, але саме голосування в такому форматі може призвести до зловживань. Та й обов’язково призведе, якщо врахувати, як проходять останні засідання міськради, і рівень ознайомлення депутатів з проєктами та правками, що до них дотичні.

Сергій МАКОГОН.

Дякуємо за відгук!