Ігрові та спортивні майданчики, сучасна література в школи та місця вигулу собак: які проєкти вже подали каховчани у рамках бюджету участі

Не дивлячись на складну ситуацію в Україні, від бюджету участі у Каховці вирішили не відмовлятися. Принаймні, прийом проєктів продовжується і вже за два тижні ми дізнаємося фінальний склад цьогорічних учасників. В той же час карантин не зміг не позначитися на певних деталях цьогорічного конкурсу.

За словами ініціаторки впровадження Бюджету участі у Каховці депутатки міськради Анни Садової, термін подання проектів продовжено, через неможливість в умовах карантину якісно скласти заявку. На який саме термін – вирішуватиме координаційна рада після закінчення карантину.

Також карантин вплине на рівень надходження до місцевого бюджету, тож фінансуватися будуть тільки захищені статті. Тому є велика ймовірність, що реалізацію цьогорічних проектів перенесуть на 2021 рік. Але знову таки, це буде вирішувати координаційна рада.

Нагадаємо, у рамках бюджету участі городяни самостійно вирішують, які проєкти будуть реалізовувати за гроші з місцевого бюджету. Пропозиції може подати будь-­який громадянин України, який зареєстрований та проживає на території міста Каховка і якому виповнилося 16 років.

У 2020 році “Бюджет участі” збільшено до 1,5 мільйона гривень. Для порівняння: у 2017 році міськрада на нього виділила 200 тис. грн., а у 2019 році – 1 млн. грн.

Пріоритет цього року матимуть проєкти загальноміського значення, які принесуть користь максимальній кількості громадян. Максимальна вартість пропозиції, що буде профінансована за рахунок коштів громадського бюджету (бюджету участі громади), не повинна перевищувати 300 тисяч гривень.

Раніше, завдяки бюджету участі, на набережній міста відкрили арт-­об’єкт у вигляді серця і великих літер «Я люблю Каховку», між будівлею Укрпошти та кінотеатром ім.Блюхера облаштували сквер як зону відпочинку для каховчан, створили контактний міні-­зоопарк на базі Станції юних натуралістів (СЮН), ігровий майданчик для дітей з особливими потребами на Набережній і т. д.

Говорячи про минулорічні ініціативи, відзначимо, що нереалізованими залишилися лише дві, одна по облаштуванню внутрішньобудинкового майданчику, інша – по муралу на будівлі МПК “Меліоратор”. На жаль, реалізовувати їх вже не будуть, принаймні, за кошт бюджету участі, адже згідно положення це зробити можна лише протягом року. Потім кошти повертаються у бюджет.

Наразі у міськраді отримали 6 проєктів різного спрямування.

Як і в минулі роки чимало проєктів передбачають проведення різноманітних заходів спортивного, культурного та освітнього спрямування. 4 – стосуються благоустрою, 2 – освіти. Зокрема каховчанка Ірина Файфер пропонує облаштувати гімнастично-­ігровий майданчик для дітей від 7-ми років та окремий, для найменших дітей у східній частині міста.

- Проблема району ДСУ – що це віддалена частина міста. Інфраструктура тут розвинена слабо. Відсутні аптеки, ринок, відділення банку, на більшості доріг, в тому числі міжквартальних та внутрішньодомових, відсутнє або пошкоджене асфальтне покриття, освітлення часткове, відсутні у достатній кількості дитячі спортивні та ігрові майданчики, урни для сміття та лавки для відпочинку. Не дивлячись на це є велика кількість дітей різного віку, – описує проблему, яку намагається вирішити авторка проєкту.

За підрахунками Ірини на реалізацію запланованого необхідно 89210 грн. Крім самого майданчика його планують додатково освітити і обов’язково встановити 2 камери відео спостереження.

Ще один проєкт, який торкається проблеми відсутності місць відпочинку з дітьми на території ДСУ, подала Карина Курпійова. Так, пропозиція під назвою “Паркове сонечко” передбачає створення дитячого майданчику на території дендропарку (на фото).

- Ми плануємо створити комфортні умови для здорового та активного дозвілля дітей різного віку (забезпечення дітям здорових умов перебування на свіжому повітрі для зміцнення їх організму, правильного фізичного розвитку, а також для розумного проведення дозвілля в колективі своїх однолітків),  – відзначає Карина.

На відміну від попереднього, цей об’єкт передбачається не лише для дітей, тож відвідувати, у перспективі його можуть усі бажаючі. На його реалізацію потрібно 80000 грн.

Ще два проєкти також стосуються установки спортивних майданчиків для дітей, але крім того мають певне освітнє направлення. Мова йде про “Розумні прогулянки” Юлії Глоби та спортивний майданчик (на фото праворуч) для гімназистів “Мрія” Інни Каркіної.

В рамках першого передбачається забезпечити дошкільнят сертифікований ігровим обладнанням для корисних прогулянок.

- Денні прогулянки дітей в дитсадку часто асоціюються з рухливими іграми та іграми за бажанням дітей. Ми прагнемо урізноманітнити проведення вільного часу на свіжому повітрі із залученням інших видів дитячої діяльності для розвитку дитячого мозку,  – описує проєкт Юлія Глоба.

На його виконання необхідно 98 тис. грн. За ці кошти можуть придбати 10 дитячих столиків з лавочками “Грибочок”.

Що стосується майданчику для гімназистів, то це найбільш витратний з запропонованих проєктів, на виконання якого передбачається майже максимально можлива сума коштів – 299980 грн. Однак, враховуючи фактичну відсутність нормального спортивного залу та спортивного обладнання на майданчику для проведення уроків з фізичної культури у НВК “Гімназія”, необхідність та актуальність його створення не викликає питань.

- На даний час гімназистам бракує і території, і обладнання для якісних, і повноцінних уроків з фізкультури. Ця модель допоможе дітям різного віку розвивати та підтримувати свій фізичний стан у гарній формі. Він стане у пригоді і у проведенні ігрових занять з наймолодшими,  – пише про проблему авторка ініціативи.

Згідно розрахунків, саме обладнання для майданчика коштуватиме 155 тис. грн, ще 42 тис. підуть на доставку та його монтаж, 101 тис. необхідна на покриття з гумової плитки.
Окремо відзначимо дві унікальні ініціативи, які не мають стосунку до вже звичних категорій по встановленню різноманітних спортивних та дитячих конструкцій: майданчик для вигулу собак та «Сучасну українську книгу – дітям».

Так пропонується обладнати перший у Каховці майданчик для вигулу собак площею 450 м² у парку на Набережній міста (на фото знизу).
Авторка проєкту Наталія Карасевич зазначає, що за відсутності місць для вигулу собак неможливо дотримуватись ряду нормативних документів, які дотичні до питання вигулу собак та запобігання жорстокому поводженню з тваринами.

– Результатами проєкту зможуть скористатися усі мешканці міста. Власники собак отримають обладнане місце для задоволення фізіологічних потреб собак та вільного вигулу без повідка. Інші мешканці та гості міста отримають більш безпечне та комфортне середовище для відпочинку,  – йдеться в описі.

В рамках проєкту планують обгородити майданчик (15 х 30 м²), встановити там спеціальне обладнання для тренування собак, 2 станції прибирання за собаками, урни, лавки, ліхтарі, таблицю з Правилами вигулу собак.

Крім того, одночасно з обладнанням майданчику пропонується встановити 14 станцій прибирання за собаками у скверах міста: вул.Пушкіна (меморіал ВОВ), сквер вздовж вул.Панкеєвська, проспект Європейський та мотивувальні таблиці «Будь ласка, прибирайте за своїми улюбленцями». Також передбачається і система захисту зелених насаджень, шляхом огородження стовбурів дерев на висоту у 50 см.

Все це за підрахунками коштуватиме бюджету 250 тис. грн.

Що стосується проєкту «Сучасну українську книгу – дітям», то він передбачає придбання 2900 книжок для фондів бібілотек шкіл Каховки. Реалізація проекту стосується міста в цілому. Це 7 закладів загальної середньої освіти – № 1, 2, 3, 4, 5, 6, НВК «Гімназія» та 8 закладів дошкільної освіти – № 3 «Веселка», № 4 «Горобинка», № 5 «Берізка», № 6 «Сонечко», № 7 «Джерельце», № 8 «Іскорка», № 9 «Оленка», № 10 «Казка». В рамках проєкту проведуть дослідження для визначення якої саме літератури не вистачає у кожному окремому закладі. Однак, як зазначає авторка проєкту Лідія Кушнір, швидше за все проблемні місця у всіх приблизно однакові.

- У закладах загальної середньої освіти практично відсутня сучасна дитяча художня література. Зацікавити читанням зношеними книгами 70-80 років минулого століття неможливо. Заклади дошкільної освіти ніколи дитячими книжками не комплектувалися,  – пише методист НМЦ управління освіти Каховської міської ради.

Як вже зазначалося вище, можливо це не остаточний список учасників Бюджету участі -2020, адже прийом заявок продовжиться до кінця карантину. Можливо також, що деякі з учасників будуть відсіяні координаційною радою під час розгляду проєктів.

Якщо ви бажаєте підтримати якийсь з них, то після їх затвердження ви можете голосувати за них на електронній платформі “Громадський проект” у розділі “Проекти” kakhovka.pb.org.ua.

Підготував Сергій МАКОГОН.

Дякуємо за відгук!