Інклюзивний центр у Каховці існує лише на папері

Там, де зареєстрований освітній заклад, висить замок.

Створений два роки тому в Каховці інклюзивно-ресурсний центр для дітей з особливими потребами так і не розпочав свою повноцінну діяльність. До такого висновку дійшла начальниця управління освіти і науки облдержадміністрації Ірина Дробиш після візиту до цього міста.

– Побачене в їхньому центрі мене просто шокувало. По-перше, він працює не за місцем реєстрації, де просто замок висить. Центр розташований на другому поверсі будівлі за іншою адресою, куди діти з особливими потребами просто фізично не можуть потрапити. По-друге, для занять там відведений маленький кабінет, а другий, побільше – для співробітників закладу. Ще два роки тому за державні кошти для цього інклюзивного центру закупили майно, яке досі так і не використовується. Я навіть не знаю, чи є воно там сьогодні, чи нема. Мені незрозуміло, за що в цьому центрі отримують зарплату, – розповіла Ірина Дробиш.

За її словами, в школах Каховки діють інклюзивні класи. Проте робота інклюзивно-ресурсного центру, на яку виділяється окрема державна субвенція, тут фактично провалена.

– Якщо дитина за станом здоров’я перебуває на індивідуальній формі навчання, в такому центрі мають надавати їй різноманітні послуги і готувати до переходу у звичайний клас. На жаль, ця робота в Каховці не ведеться узагалі. До того ж, передбачалось, що цей центр обслуговуватиме також дітей з Каховського, Горностаївського та інших сусідніх районів. Ми зустрілись з представниками Каховської райдержадміністрації і з’ясувалось, що міська рада взагалі не зверталась до них не лише з питань діяльності інклюзивно-ресурсного центру а й будь-яких інших, – сказала Ірина Дробиш.

Відсутність такого діалогу начальниця управління освіти міськради Олександра Аркуша пояснила тривалою відсутністю в міськраді профільного заступника міського голови з питань освіти. Але Ірина Дробиш зауважила, що освітяни могли б самі проявити ініціативу і звернутися до своїх районних колег.

– Я на це звернула увагу під час своїх візитів до цього міста. Сподіваюсь, мене там почули, – підкреслила вона.

Нагадаємо, що створення інклюзивно-ресурсного центру в Каховці супроводжувалося скандалом. Частина місцевих народних обранців виступали категорично проти цього. Депутатка міськради від партії «Батьківщина» Тетяна Гончарова навіть заявила: «Нехай такий центр у Новій Каховці створюють, не у нас!»

За словами чиновників в одній лише Каховці понад 500 дітей потребують допомоги інклюзивного центру. Зрештою, його вирішили розмістити в будівлі колишнього дитсадка «Орлятко», на ремонт якого два роки тому міськрада навіть виділила 1 млн грн. Проте дуже швидко з’ясувалось, що цих грошей на реконструкцію аварійної будівлі не вистачить взагалі і їх перенаправили на ремонти в шкільних класах. Сам центр тимчасово розмістили на другому поверсі Центру дитячої творчості. І це «тимчасово» тягнеться досі.

Каховські чиновники сподівались, що інклюзивно-ресурсний центр вони зможуть розмістити в дитячому будинку «Радість» Херсонської облради після давно анонсованої його ліквідації. Однак обласні посадовці дали зрозуміти, що передача будівлі цього закладу громаді міста не передбачається. Тож каховчанам треба шукати для розміщення центру для дітей з особливими потреби якісь інші варіанти.

Олег БАТУРІН.

Дякуємо за відгук!