Гарматне ядро з баштану на Херсонщині

Виявляється, баштани Таврії щедрі не тільки на солодкі кавуни та дині, а й на…історичні артефакти. Селяни, котрі працювали на такому баштані у Бериславському районі Херсонщини, звернули увагу на камінь незвично правильної форми. І принесли його власнику земельної ділянки Ігору Дикусі.

А той і визначив, що каменюка не просто собі каменюка, а справжнісіньке обтесане ядро (дивись фото) діаметром близько двадцяти сантиметрів і вагою більше кілограма. Такі з чотирнадцятого по шістнадцяте століття заряджали у гармати та бомбарди найменших калібрів, причому встановлювати таку артилерію могли як на суходолі, так і на кораблях.

А судячи з того, що баштан розташований біля давньої переправи через Дніпро, неподалік Каховської ГЕС, тут могло розташовуватися укріплення чи то козаків, чи то татар, чи то навіть українсько-литовського війська. І далі – простір для версій: ядро могли залишити гармаші, котрі обороняли «фортецію». Або ж у нього влучили з гармати на судні. Так чи інакше, а ядро з баштану Ігор Дикуха зберіг. І готовий безкоштовно передати його до зібрання музею, який виявить до знахідки цікавість.

Сергій ЯНОВСЬКИЙ. Фото Ігора ДИКУХИ.

На знімку: гарматне ядро з баштану біля Каховської ГЕС.

Дякуємо за відгук!