Йога – шлях до самого себе

Про користь йоги, напевно, знають всі. Однак, багатьом вона здається чимось занадто складним, і через це вони не наважуються йти на заняття. Доводять, що йога може поліпшити здоров’я, самопочуття, самооцінку, позбавити від безсоння і змінити ваше мислення, що спричинить кардинальні зміни у житті. Заняття йогою для жінок має навіть омолоджуючий ефект, адже знімаються всі затиски, вирівнюється постава й з’являється відчуття легкості, як у юності.

Зараз практикують заняття йогою в усьому світі, адже вона допомагає покращити не тільки фізичний стан людини, але й духовний. Років 10 тому в Україні про неї тільки починали дізнаватись. Люди, які хотіли займатися, вивчали її за підручниками, передавали один одному ксерокопії, потім з’явилися відеозаписи… Сьогодні йогу пропонують у фітнес-­клубах, як один із видів фізичного навантаження.

Чим корисна йога для здоров’я людини? Хто може займатися нею? Чи допомагає вона позбавитися зайвих кілограмів?… Про це та інше розповіла «Каховській зорі» каховчанка Олена Мосєєва (у дівоцтві Забара).

- Як і коли Ви прийшли в йогу?

- Протягом 10 років я працювала старшою операційною сестрою, постійно на ногах, а це навантаження на суглоби та спину. Дуже люблю бігати, але постійні болі у спині ставали на заваді. Доводилося звертатися до лікарів, проходити курс лікування, але результат був тимчасовим, і болі поновлювалися. Саме за станом здоров’я перейшла працювати у поліклініку. Одного разу до рук випадково потрапив диск із комплексом вправ (на той час ще інтернет не був таким розвиненим як зараз). Стало просто цікаво, спробувала виконати, спочатку це робила через силу, долаючи біль, але потім відчула полегшення (навіть взяла участь у спартакіаді), але ненадовго… Тож вирішила знову повернутися до вправ, почала більше заглиблюватися у йогу (а це була саме вона), читала, випробовувала на собі, прислухалася до свого тіла. Поступово заняття увійшли в звичку і зараз вже не уявляю себе без вранішніх вправ.

Поступово Олена почала залучати до тренувань колег, а потім спробувала себе в ролі тренера у фітнес-­клубі «Гранд», де веде декілька груп вже протягом шести років. За час занять йогою жінка забула про постійні візити до лікаря, тепер знає, які вправи треба виконати, коли виникає біль в спині, як це зробити правильно. Набутим досвідом і знаннями з радістю ділиться зі своїми учнями.

- Знайомство з йогою сталося не так давно, та ці роки змінили моє життя. На початку шляху навіть подумати не могла, що буду когось навчати. Йога має багато напрямів, та, якою я займаюся, більш статична, має вдумливі навантаження. Адже в йогі, як і в медицині, головне – не нашкодити. Разом з відповідальністю за людей, які приходять на мої заняття, я отримую радість від спілкування, можливості ділитися з ними тим, що може дати йога. Кожне заняття – це маленька подорож всередину себе, - розповідає тренерка.

Зараз Олена веде 2 групи, це люди, яким не подобаються (чи протипоказано) активні фітнес-­заняття. Дехто ходить вже тривалий час і має результати. Тренерка, допомагаючи працювати з тілом, знає техніку виконання асан (положення тіла), очікувані ефекти та протипоказання, і, що не менш важливо, техніку безпеки при виконанні вправ.

- Чим відрізняється йога від спорту? Чи є якісь обмеження для занять йогою, наприклад, вікові, за станом здоров’я? Яких результатів люди чекають від занять?

- Не можна ставитися до йоги, як до спорту. Головна перевага йоги – поєднання активного напруження м’язів та їх повного розслаблення. Вона не ставить за мету досягнення результату будь-якою ціною. Практично не має протипоказань. Існують спеціально розроблені комплекси вправ для дітей, навіть для вагітних. Для занять вік не має значення. У мене, наприклад, наймолодшій учениці 14, а найстаршій – 60 років. В основному люди приходять, аби вирішити якісь проблеми зі здоров’ям, при цьому ще й гарно виглядати. Воно так і виходить, але, звичайно, при регулярних заняттях. Звертаю особливу увагу на дихання, яке відіграє важливу роль у всіх техніках і вправах йоги. Доведено, що більшість людей дихає поверхово, не використовуючи весь потенціал легенів. Через це наш організм у недостатній мірі забезпечується киснем, у результаті чого фізичний стан погіршується. Під час тренувань мені часто у нагоді стає медична освіта…

Коли Олена говорить про лікарню, відразу видно, що вона по-справжньому закохана у свою роботу. Як виявилося, її прабабуся, бабуся, мама своє життя присвятили медицині, тож прагнення допомагати людям вона ввібрала з дитинства, спостерігаючи за своїми рідними. Для неї запах лікарні – особливий, неповторний. Працюючи в операційній, часто була свідком, коли людина знаходилася на межі життя і смерті, і лікарі дарували пацієнтові друге життя. Жінці дуже боляче, що зараз стільки негативу спрямовано у бік медиків, вона впевнена, кожен з них хоче допомогти хворому, а не нашкодити…

- Що для Вас йога? Чи рідні поділяють захоплення?

- Для багатьох людей знання про йогу вичерпується позою «лотос». У їхній уяві йог – це той, хто може дістати ногою вуха… Насправді, зараз вже можу точно сказати, - це спосіб життя, шлях до самого себе. По-іншому вже не можу: вранці – хвилин 20, або ввечері разом з групами – 1 годину. Тренування проводжу різні, щоб було цікаво і корисно. Дуже тішать результати людей, з якими займаюся. Завжди відчуваю підтримку доньки Лізи, яка захоплюється східними танцями, закінчила курси пілатеса і стретчинга. Тож ми обидві ведемо активний спосіб життя…

Найголовнішим у будь-яких заняттях є бажання. При регулярних практиках, впевнена Олена Мосєєва, можна досягти неймовірних результатів, які на початку здаються нездійсненними.
Йога допомагає тримати тіло в тонусі. Адже для багатьох тренування в залі є занадто ітенсивними чи нудними, чого не скажеш про заняття йогою. Під час асан задіюються різні м’язи тіла, а вправи на статику є ідеальною альтернативою для силових тренувань.

Тож тренуймося і будьмо здоровими!

Спілкувалася Олена Демченко.

Дякуємо за відгук!