Валерій Салтиков: “Я звільнив Віттіха”

До Валерія Салтикова, колишнього голови Каховської РДА у людей неоднозначне відношення, але треба визнати: він зробив те, що не вдавалось нікому до нього — звільнив головного лікаря ЦРЛ Олександра Віттіха. Його намагався звільнити мало не кожен голова РДА протягом 10 років, але вдалось це лише Валерію Салтикову.

Взагалі з лікарнею у Валерія Салтикова насичена історія — він розпочав її реформування, був одним з тих, хто не допустив переведення лікарні до Зеленого Поду та, в якості голови РДА, придбав комп’ютерний томограф для лікарні.

Наразі В.Салтиков депутат обласної ради, член бюджетної комісії, а тому один з перших задається питанням: “Навіщо Каховка взяла собі лікарню?”.

— Ви були проти передачі лікарні до Зеленого Поду, але хочете, щоб її віддали до обласної ради? В чому різниця, якщо в обох випадках лікарня перестане бути Каховською?

— Річ тут у тому, що ні Каховка, ні тим більше Зелений Під не можуть утримувати лікарню — просто не вистачить коштів. Вже зараз у лікарні проблеми з оплатою комунальних послуг, фінансувати які повинен власник.

— Про які суми йдеться?

— 7,56 мільйонів гривень. Це тільки на комуналку — вода, опалення, електроенергія, вивезення сміття, каналізація. А ще ж треба щось знайти і на розвиток — медичне обладнання, меблі, ремонти… Як думаєте знайде такі кошти Зелений Під? Я дуже сумніваюсь, що і Каховка знайде. Тому віддати лікарню до обласної ради, яка б взяла на себе витрати на комуналку, було б дуже логічно та по-господарськи. А сама Каховка вже б насичувала лікарню обладанням та ремонтами. На ті ж самі сім мільйонів кожного року.

— Але ж раніше десь брали ці кошти?

— Раніше на лікарню давали субвенцію — кошти з державного бюджету, виходячи з кількості населення. Неважливо, як працює лікарня, гроші давали як в безодню, приблизно 45 мільйонів гривень на рік.

— Значні кошти!

— Саме так. Але раніше ви чули про хоча б якусь закупку нового обладнання? Ні. Бо цими коштами повністю керував колишній головний лікар Олександр Віттіх. Як він ними розпоряджався — ніхто не знав.

— Тобто?

— В буквальному сенсі. Коли я, як голова РДА, вимагав від нього зарплатні відомості, він просто відмовлявся їх надати. Розумієте абсурд? Держава дає кошти лікарні, як представник держави я вимагаю звіту — а головний лікар відмовляється…

— Врешті ви їх побачили?

— Так, і серед іншого виявилось, що роками деякі медсестри отримували зарплату в три-чотири рази більшу, ніж середня зарплата по лікарні. Саме тому реформування фінансування лікарні було необхідно! Тепер від держави приходять кошти лише на зарплату лікарям, деякі операції та медикаменти. Якщо ми хочемо, щоб держава більше фінансувала та лікарня розвивалась — ми повинні насичувати її обладнанням та створювати умови. І ось ці 7 мільйонів, які могли піти на створення цих умов, підуть лише на комуналку. Це дуже необачне рішення.

— Багато хто був проти реформування.

— Звісно проти! Уявіть, ви отримуєте в своє одноосібне розпорядження 45 мільйонів гривень, за які нікому не звітуєте і розподіляєте їх, як вам заманеться. Як не бути проти, коли навіть вам готову їжу з лікарні носили додому. Як не бути проти, коли Віттіх не міг зрозуміти, що треба віддати службову машину, бо вважав її своєю власністю. І не тільки машину — всю лікарню. Звісно вони були проти. Якби вони перемогли і ми б не змогли звільнити Віттіха, ми б втратили лікарню.

— Тобто втратили?

— Ось так, в буквальному сенсі. Річ в тім, що в Міністерстві охороні здоров’я дивились на карту і не бачили необхідності робити три опорні лікарні поруч — Нова Каховка, Каховка і Берислав. Тим більше статистика нашої лікарні дуже програвала Новій Каховці.
Але ми змінили Віттіха, який категорично пручався будь-яким змінам, а нова адміністрація лікарні швидко виконала всі вимоги, провела титанічну роботу і підготувала персонал відповідно вимогам НСЗУ, і районна рада вклала величезні кошти в матеріальне забезпечення. Завдяки цьому керівник обласного департаменту здоров’я Віктор Короленко підтримав нашу лікарню, її внесли в перелік опорних. Так наша лікарня стала однією з восьми опорних лікарень Херсонської області.

— Ну якщо це так, доволі непогано.

— Це дуже чудово і ви можете в цьому пересвідчитись, коли дізнаєтесь скільки лікарів інших районних лікарень зараз сидять без зарплати! До речі, саме оточення Віттіха зараз найбільше волає про погані справи в лікарні. Звісно, вони не можуть заспокоїтись, что втратили доступ до державних грошей, які вважали своїми. І ось вони колотять ситуацію, не розуміючи, що в першу чергу завдають шкоду не особисто директору, а лікарні і всім каховчанам! Створюючі негативний образ нашої лікарні серед населення, вони підштовхуть людей звертатися до інших лікарень. А це – менше пацієнтів, відповідно менше послуг, відповідно менше коштів від держави. Від особистих амбіцій колишніх керманичів лікарні страждає кожен каховчанин!

— Ще багато питань щодо скорочення дитячого відділення, та і багатьох інших. Чому так сталось?

— Структуру лікарні затверджує власник, до жовтня 2020 року це була Каховська районна рада. Рішення про скорочення лікарні з 676 до 450 було прийнято рік тому, у січні 2020 року. Тому лікарня просто виконала розпорядження власника.

— А новий власник може повернути ці відділення?

— Звісно! Це цілком і повністю можливо, якщо Каховська міська рада прийме таке рішення та знайде фінансування — лікарня так само його виконає. Це цілком реально. Можна навіть взагалі зробити, щоб діти дошкільного віку лікувались безкоштовно. Свого часу ми зробили в районі безкоштовне харчування для школярів, чому не можна зробити безкоштовне лікування хоча б для дошкільнят? Все в руках міської влади.

— Чому досі не використовують компʼютер-ний томограф?

— По-перше, ми єдині в Україні придбали комп’ютерний томограф за кошти районної ради. По-друге, не вірте нікому, що він поганий, несправний — чудовий та сучасний. Він встановлений та працює і використовується лише для гарантованої безкоштовної послуги — при лікуванні інсульту.
Для його використання при інших захворюваннях треба рішення Каховської міської ради. Ви ж розумієте, робота томографу потребує деяких витрат — він використовує електрику, треба зарплата лікарю, витрати на технічне обслуговування, розхідні матеріали, амортизація. Все це треба фінансувати.
Варіантів два — або сплачує пацієнт, тоді міська рада повинна прийняти рішення про платні послуги. Або це сплачує міський бюджет і тоді міська рада просто виділяє кошти для цього. На жаль, жодного з цих рішень, поки що не прийнято. Тому чудове медичне обладнання не використовують на повну потужність.

— Чому ж?

— Це питання вже не до мене, це питання до власника. Взагалі це рішення мало бути прийняте ще рік тому Каховською районною радою. Але, на жаль, її голова Т.Тертична більше займалась переводом лікарні до Зеленого Поду, ніж її роботою. Районна рада через сварки втратила час, і люди досі їздять або до Нової Каховки, або до Херсону, хоча таке обладнання є і в нас! Сподіваюсь, що міська рада не повторить її помилок.

— Пам’ятаємо, в них був конфлікт з головним лікарем Оленою Мазур.

— Конфлікт був, бо Т.Тертична хотіла зайняти ії посаду, але Олена Мазур не головний лікар — вона директор лікарні.

— А в чому різниця?

— Дуже суттєва. Раніше головний лікар займався і керуванням підприємством, і безпосередньо лікувальним процесом. Точніше, повинен був цим займатись. Але це неможливо! Бо адміністративні функції займають дуже багато часу, тому на забезпечення належного лікування в нього просто не було часу. А може і бажання…
Тому функції розділили — є директор, який виконує адміністративні функції керування підприємством, а є медичний директор, який безпосередньо займається організацією лікувального процесу, тобто відповідає за якість надання медичних послуг.

— Оце так новина…

— Судячи з усього, це новина для багатьох, бо дуже багато претензій до О.Мазур саме на якість лікування, до якого вона не має жодного відношення.

— А хто медичний директор в нашій лікарні? Хто відповідає за лікувальний процес?

— Тетяна Пирховка. Тому скільки б ви не звертались щодо недбалості лікарів до О.Мазур, результату не буде — вона просто не відповідає за них. Звертайтесь до Тетяни Пирховки з усіма проблемами, які пов’язані з лікарями та лікуванням, і ви так набагато скоріше вирішите їх.

— До речі, Олену Мазур заинувачували, що вона не використала 4 мільйони гривень державної субвенції. Це значні кошти, які можна було використати для лікарні.

— Знову ж таки, це кажуть люди, які, або хочуть дискредитувати О.Мазур, або просто не розуміють, що відбувається. Там майже п’ять мільйонів гривень — це державна субвенція, яка надходила до власника лікарні щомісячно. І власник лікарні, на той час Каховська районна рада, повинна була щомісячно перенаправляти ці кошти до лікарні.
Зазначені кошти прийшли на початку березня і повинні були перейти до лікарні якнайшвидше, бо з 1 квітня змінювалась система фінансування — від загальних субвенцій переходили до фінансування конкретних видатків.

— А в чому різниця?

— Я вже розповідав на початку — субвенція розподіляється керівником лікарні одноосібно, а фінансування с НСЗУ — лише за конкретно надані послуги.

— Я так розумію, це унеможливлює зловживання грошима?

— Саме так. Але, замість того, щоб цю останню субвенцію направити на лікарню якнайшвидше, голова районної ради Т.Тертична тягне до останнього і віддає ці кошти 25 березня, за п’ять днів до моменту зміни системи фінансування! Звісно їх витратити неможливо.

— Саме тому ці 4 мільйони гривень не використали?

— Майже п’ять мільйонів. Не зовсім так, правильно буде сказати — тому їх не використала саме О.Мазур. Але це не кінець історії. Ці кошти повертаються до місцевих бюджетів району, ОТГ, міста і вони повинні були їх перерозподілити як залишки та повернути лікарні, щоб придбати якесь обладнання, провести ремонт в лікарні. Але… Кошти дев’ять місяців лежать на рахунку районної ради без жодного руху.

— Чому?

— Це вже питання до керівництва району, міста, ОТГ — до колишньої голови районної ради Т.Тертичної та голови РДА С.Перетятька.

— І що з цими грошима?

— 31.12.2020 року вони повернулись до державного бюджету. А ось це вже кінець історії.

Спілкувалася Анна ВЕЛИЧКОВСЬКА.

3 thoughts on “Валерій Салтиков: “Я звільнив Віттіха”

 • Татьяна Левецкая
  24.02.2021 о 15:25
  Permalink

  Ну , і кому жити стало легше , від перестановки шила на мило щось змінилося , по моєму з кожним роком тільки гірше , немає різниці Вітіх чи Є.Б. де результат на краще , скоро допродаєтесь .

  Відповідь
 • Volodumur Ya
  24.02.2021 о 16:53
  Permalink

  Ура! Тепер Каховка й район звільняються від медичної допомоги! Дітей оставил без лік – ні поліклініки, ні лікувального відділення! Все продали й скоротили. На черзі нова влада продасть загальну поліклініку, а хворих стануть лікувати “віддаленим методом” – через інтернет та телефон!

  Відповідь

Дякуємо за відгук!