Місто отримало лікарню зі всіма її проблемами, боргами і судовими позовами
24 грудня 2020 року, рішенням сесії Каховської міської ради, місто надало згоду отримати засновницькі права (майно і будівлі ще не передані) на медичні установи: Каховську ЦРЛ і Каховський ЦПМСД.
Чи мало право місто відмовитися від лікарні?! Я думаю, що морального — ні! Розуміючи, що фінансово утримувати лікарню — місту дійсно важко. Але за законом № 1009 місто взяло на себе відповідальність щодо засновницьких прав, а це значить, що місто отримало лікарню зі всіма її проблемами, боргами і судовими позовами! І для того, щоб говорити про розвиток, спочатку потрібно зробити аналіз реального стану лікарні, розібратися з причинами проблем, вирішити їх, а потім тільки можна говорити і про розвиток. маю надію, що всі зрозуміли, що не можна вирішити проблеми, які за словами директорки закладу Олени Мазур — виникали десятиріччями…
28 грудня 2020 за підписом голови Каховської райради Брусенського В. П. О. Б.Мазур пішла у відпустку до 22 січня 2021 року, залишивши в час переходу лікарню на своїх заступників. І за цей період відбулася лише швидка перереєстрація підприємства в державних органах. Наразі, відбувається упорядкування статуту підприємства і контракту керівника — приведення до законодавчих норм, аналіз економічного стану та якості надання медичних послуг.
ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ФІНАНСУВАННЯ ЛІКАРНІ
Я думаю, що вже всі знають, що фінансування лікарні відбувається з НСЗУ через реалізацію програми медичних гарантій. Більш детальну інформацію ви можете почитати безпосередньо на сайті НСЗУ. Згідно опублікованої там інформації, можна побачити, що Каховська лікарня уклала договори з 1 квітня 2020 р до 31 березня 2021 року на 16 послуг на суму 52 млн. 380 тис грн (аналіз про конкурентоздатність з Новокаховською «сусідкою» можете зробити самостійно). Для того, щоб лікарня могла укладати договори — вона мала стати некомерційним підприємством. І це зроблено! Тепер лікарня — підприємство, яке незалежне у своїй фінансовій діяльності, керується і господарським кодексом, і бюджетним. Діє воно на підставі свого статуту. Управління підприємством, відповідно до його установчих документів, здійснюється на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна та участі в управлінні трудового колективу. Керівник підзвітний власнику, діє від імені підприємства, представляє його інтереси і вирішує всі питання діяльності підприємства — простими словами — не перекладає з хворої голови на здорову.
Основним плановим документом є фінансовий план. Він має затверджуватися до 1 вересня року, що передує плановому. В нашому випадку — це не могло статися у зв’язку з приєднанням у грудні. Тому затверджуємо вже план, можна сказати, постфактум. Що має підприємство зробити без засновника? самостійно спланувати, організувати і здійснювати свою статутну діяльність, визначати основні напрями свого розвитку відповідно до своїх завдань і цілей, у тому числі спрямувати отримані від господарської діяльності кошти на утримання підприємства та його матеріально-технічне забезпечення; самостійно визначати напрями використання грошових коштів у порядку, визначеному чинним законодавством України, враховуючи норми Статуту. Простими словами: гроші НСЗУ правильно розподілити і на зробітню плату лікарів, і на розвиток лікарні.
До зобов’язань власника належить виділити кошти на комунальні послуги. Фінансове управління, аналізуючи суми фінансових послуг, зауважило, що лікарня просить 9 млн.грн, що прирівнено до фінансування комунальних послуг і енергоносіїв всіх 11 закладів загальної середньої освіти).
До обов’язків підприємства належить: керуватись у своїй діяльності Конституцією України, законами України, актами Президента України та КМУ, нормативно-правовими актами МОЗ, іншими нормативно-правовими актами й Статутом; акумулювати власні надходження та витрачати їх, щоб забезпечити діяльність підприємства відповідно до чинного законодавства України й Статуту.
Я думаю, зрозуміло — яким чином відбувається фінансування. Хто і що має утримувати. Незабаром в лікарні пройде аудит, інвентаризація, — що дасть змогу засновнику лікарні приймати управлінські рішення. В наступних статтях, які будуть обов’язково, я розповім про велике будівництво, пожежну безпеку, інклюзивність приміщень, проведення розслідувань щодо професійних захворювань лікарів та інше.
Галина Гондарєва, заступник міського голови Каховської громади, депутат Херсонської обласної ради.
А почему не пишите про работу Центра ПМСД? Как там обстоят дела с переходом в город?