«Спроможна школа для кращих результатів» перетворила ЗОШ №4 на будівельний майданчик з туманними перспективами

12 лютого 2020 року стартувала урядова програма «Спроможна школа для кращих результатів».

Для довідки: це урядова програма, що передбачає фінансову підтримку закладів освіти на ремонт будівель шкіл, завершення недобудов, закупівлю обладнання для класів та оновлення навчальних кабінетів, інтер’єрів у коридорах, класах та інших приміщеннях школи.

В ідеалі ця програма, говорячи словами ініціаторів,”мала допомогти зробити школи безпечним і комфортним середовищем для кожного учня та вчителя”. Але у Каховці щось пішло не так…

Одна зі шкіл, що взяла участь у цій програмі, була Каховська ЗОШ №4. Навесні стало відомо, що вона потрапила до списку закладів, яким нададуть кошти з держбюджету на проведення капітального ремонту приміщень. Всього Херсонщина отримала 19 мільйонів 742 тисячі гривень субвенції, з яких на Каховську ЗОШ №4 мало піти 1,3 млн грн (згідно інформації Управління освіти, розміщеної в офіційній групі закладу).

Неодноразово представники Управління освіти звітували про дану подію, як про визначний здобуток та показник якісної роботи чиновників та освітян. Не забули використати цей інфопривід і під час передвиборчої компанії до місцевої ради. Кошти з державного бюджету й справді надійшли, 8 вересня міська рада додала свою частину зобов’язань, а вже 10 вересня став відомий переможець аукціону на роботи по проведенню капітального ремонту в ЗОШ №4. 16 вересня комісія Управління освіти склала протокол про визнання переможцем ТОВ “СТК-ЮГ”, яке запропонувало найменшу ціну. В процесі торгів сума зменшилась і на момент завершення аукціону склала 790 тис грн, з яких місто мало покрити лише 237 тис, ще 553 тис грн надавала держава.

Але вже через два дні все пішло шкереберть. Комісія управління освіти ухвалила ще один протокол, що скасовував попередній, відмовившись призначати переможцем ТОВ “СТК-ЮГ”. Формальною причиною для цього слугувало те, що ТОВ “СТК-ЮГ” розраховувала кошторис за допомогою не того програмного забезпечення. Яким чином перевірялись документи перший раз — невідомо. Остаточного переможця було оголошено вже 22 вересня. Ним стало ПП “ХЕРСОН-ІНТЕРБУД”. Відзначимо, що цінова пропозиція обох фірм відрізнялася лише на 300 грн.

В той же час, не можна не згадати й скарги інших учасників торгів, які зазначали, що переможець, обраний Управлінням освіти, також має невідповідність вимогам аукціону у своїх документах, які мали б слугувати підставою для відхилення цієї тендерної пропозиції. Але цього разу проблем чиновники не побачили, відписавши, що вважають ці помилки в оформленні документації “формальними”.

Договір з ПП “ХЕРСОН-ІНТЕРБУД” уклали лише 6 жовтня, а остаточний його варіант сформувався 13 жовтня, коли до нього були внесені уточнення. Часу на реалізацію програми «Спроможна школа» здавалось би вдосталь. Згідно з умовами, школи мали закінчити ремонти до 31 грудня.

Про те, що освітяни зазнали фіаско в цій справі, в міськраді дізналися, вже коли щось виправляти було пізно. Підбиваючи підсумки виконання міського бюджету за 2020 рік виявилось, що використано було лише 40% бюджету програми «Спроможна школа”, а ще майже 550 тис грн довелось повернути до державного бюджету. В самій ЗОШ №4 ремонтні роботи так і завершились на півдорозі, а грошей на це вже немає, після нового року вони повернуться до держбюджету, а школярам тепер доводиться поєднувати навчальний процес з будівельним сміттям, пилом, в приміщеннях, що навіть віддалено не нагадують про обіцяне ще кілька місяців тому.

На думку тодішньої директорки закладу Галини Гондарєвої провина за провал програми та прогнозовані втрати міського бюджету цілковито лежать на Управлінні освіти та його начальниці Олександрі Аркуші. Адже, крім піару на програмі та незрозумілих перетасувань підрядників, необхідно було хоча би проводити наглядовий контроль за будівництвом. Як інакше пояснити, що за 2,5 місяці в управлінні не помітили, що підрядником систематично порушувався графік робіт, що неприпустимо при необхідних темпах будівництва…

Наразі цим питанням зацікавилась місцева прокуратура, яка вже відкрила впровадження на посадовицю, підозрюючи її у службовій недбалості, що призвела до втрат бюджету.

В цілому, через шапкозакидання службовців, замість майже безкоштовного ремонту, громаді тепер необхідна повна експертиза і нова проєктно-кошторисна документація, щоб повернути школі нормальний вигляд.

Дякуємо за відгук!